4B Basamak Bilgisi

bağkur basamak bilgisiÖncelikle 4 b basamak bilgisi nedir bunu kısaca öğrenelim.

Bağ-Kur’ da, en düşüğü 1 (BİR), en yükseği 24 (YİRMİ DÖRT) olan basamak bulunmaktadır. Sigortalı, sigortalılığının başladığı tarihte, ilk 12 (ON İKİ) basamaktan birini seçmekte serbesttir. Ancak; tescilini en geç üç ay içinde, Kuruma verdiği giriş bildirgesi üzerinde ve yazılı dilekçesi ile bildirmek zorundadır. Her hangi bir talep olmaması halinde, 1. (BİRİNCİ) basamaktan giriş yapmış sayılır. Bağ-Kur sigortalılığından önce, diğer Sosyal Güvenlik Kuruluşlarında sigortalılığı var ise, bu sigortalılık sürelerinin Bağ-Kur’ da ki basamak karşılığı seçilir. Daha düşük basamak seçilemez.

4B Bağkur Basamak Yükseltme Nasıl Yapılır?

Bağkur basamak yükseltme işlemleri, birinci basamaktan altıncı basamağa kadar her yıl Bağ-Kur Genel Müdürlüğü tarafından, yedinci basamaktan on ikinci basamağa kadar her iki yılda bir, on üçüncü basamaktan yirmi dördüncü basamağa kadar yılda bir defa kişinin Bağkur borcunun olmaması şartuyla basamak yükseltilebilmesi ile yapılır. Bağkur basamak yükseltebilmek için kişinin basamak yükseltmek formunu doldurup bağlı olduğu il bağkur müdürlüğüne teslim etmesi gerekmektedir.

Bağkur Basamak Bilgisi Nasıl Sorgulanır

Bağkur basamak sorgulama işlemleri pratik bir şekilde E-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet sisteminden sorgulama yapabilmek için öncelikle E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz varsa aşağıdaki bağlantı üzerinden sisteme giriş yaparak basamak bilginize erişebilirsiniz.

4B Basamak Bilgisi Sorgulaması için Tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 10 Kasım 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)