bağkur borcum var eşim muayene olabilir mi

4/b (BAĞ-KUR) sigortalıları prim borçlarının olması halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler mi?

4/b (BAĞ-KUR) sigortalılarının sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için sağlık hizmeti sunucularına başvurduğu tarihte 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Bağkur borcum var muayene olabilirmiyim, Bağkur borcum var eşim muayene olabilir mi

Bilindiği gibi, 60 günden fazla bağkur prim borcu olanlar ve bunların eş ve çocukları sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor.

Bağ-Kur’lu sigortalıların, yani şirket ortakları, vergi mükellefleri, esnaflar, muhtarlar ve çiftçilerin de sağlık hizmeti alabilmesi için borcunun bulunmaması gerekiyor.
Zira Bağ-Kur’luların da prim borçlarının ödeme yükümlüsü kendileri..
Onlar için de borç sınırı altmış gündenlik borç tutarı.
Altmışbir gün ve daha fazla borcu bulunanlar ise hastaneye yada eczaneye gittiklerinde SGK MEDULA sistemi bu kişilere provizyon vermiyor, başka bir şekilde sağlık hizmetlerini SGK karşılamıyor

Bu durumda olanlar, dört gözle torba yasanının meclisten geçmesini ve yürürlüğe girmesini bekliyor.  Peki, torba yasa meclisten geçmez ise bu kişiler; muayene olamayacaklar mı? Ameliyat olamayacaklar mı? Öncelikle şunu belirtelim, torba yasa çıksın ya da çıkmasın Bağkur prim borcu olanların, yürürlükte olan yasalara göre her zaman bu borçları taksitlendirme ve bu sayede de sağlık hizmetlerinden yararlanma şansları mevcut.

Bağkur Borcu Olanlara GSS Yaptırabilir mi?

Bağkur borcu olan genel sağlık sigortasından yararlanabilir mi?

Yapılacak bazı uygulamalar ile borçlu esnaflarımızın sağlıktan yararlanma şansı olabilir. Örneğin bağkurlu esnaf çok fazla bağkur prim borcu biriktiği için bu borcunu ödeyemeyecek hale gelmiş ise iş yerini başkasının üzerine devredebilir. İşi terk sonrası kişinin başka sosyal güvencesi yoksa ve yapılacak gelir testi sonrası belirlenen oranların altına düşerse hemen Genel Sağlık Sigortasına başvuru yaparak sağlıktan yararlanma hakkı elde eder.

 

BORCU OLAN BU DURUMDA NE YAPMASI GEREKİYOR

Bağkurlu olan kişi, bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumuna gidecek,

Kurum’a, 6183 Sayılı kanun 48. maddesi kapsamında prim borcunu taksitlendirmek istediğini belirten bir dilekçe verecek,

Prim borcu, kişinin talebine bağlı olarak 36 ay’a kadar taksitlendirilebilecek,

İLK TAKSİT ÖDENDİĞİNDE MUAYENE OLUNABİLİNECEK

 1. Kişinin, başvurusuna istinaden Kurum tarafından borç taksite bağlanacak
 2. Kişiye, aylık taksit tutarlarını gösteren ödeme tablosu verilecek
 3. Söz konusu ödeme tablosundaki ilk taksit tutarı vadesi beklenmeden peşin olarak, o gün ödediğinde aktivasyon işlemi gerçekleşecek
 4. Yani, o gün itibariyle, Bağkur’lu olan kişi ya da bakmakla yükümlü olduğu eş veya çocukları sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek, muayene olabilecek, ameliyat olabilecek.

Taksitlendirilen borç için torba yasadan yararlanılabilecek

Borçlarını taksitlendiren kişi, istemesi durumunda daha düşük faiz oranlarıyla çıkacak olan torba yasadan yararlanabilecek,

Bu durumda taksitlendirerek ödediği prim borçları düşülecek ve eski taksitlendirme iptal edilecek,

Torba yasadan yararlanarak, kalan borcu yeniden taksitlendirebilecek.

Kısa Soru ve Cevaplar

Sağlık hizmeti alabilir miyim? SGK mevzuatına göre bağ-kur’a olan borcu 3. Ay olmuş kişiler sağlık hizmetinden faydalanamaz yani kısa özetle sağlık hizmetinden faydalanan bağkurlunun kuruma olan en fazla 3 dönem borcu olmalı 4 dönemde aksaması halinde kendisinin ve yakınlarının sağlık güvencesi dondurulur. GSS bölümünü okuyunuz.

Bağkur borcu olan yeşil kart alabilir mi? Malesef kişinin esnaf olmasından dolayı yeşil kart alamazlar ama işini terk ettiği takdirde gelir testine girip yeşil kart alabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Şubat 2016
Bu yazı en son 31 Mart 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Bağkur Borcu Olan Sağlıktan Yararlanabilir mi (22 Yorum)

 1. Benim kayinvalidemin bagkura 25000 tl kadar borcu var fakat eşi bagkur emeklisi eşi üzerinden saglik hizmetlerinden yararlanabilirmi cok tesekkur ederim

 2. Dukkan acmistim 2 sene kadar islettim 20 gun once kapanis verdim ama bagkuru odeyemedim esim emekli sandigina kayitli ondan faydalanabilir miyim? Faydalanabilirsem nekadar sure sonra başlar

 3. Benimbakurborcumvarsaglıktanyararlanabilirmiyim

  • 60 günden fazla bağkur prim borcu olanlar ve bunların eş ve çocukları sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor.

  • Bağkurlu(4b) esnaf çok fazla bağkur prim borcu biriktiği için bu borcunu ödeyemeyecek hale gelmiş ise iş yerini başkasının üzerine devredebilir. İşi terk sonrası kişinin başka sosyal güvencesi yoksa ve yapılacak gelir testi sonrası belirlenen oranların altına düşerse hemen Genel Sağlık Sigortasına başvuru yaparak sağlıktan yararlanma hakkı elde eder.

 4. Merhaba esim dukkan acti,3 ay oldu hic bagkur yatmadi taksitlendirme yaparak sagliktan faydalanabilirmi

 5. bagkur borcum var esnafım bir yerde sıgortalı calısmaya baslasam saglıkdan yararlanabılırmıyım

 6. slm 2003 yılında ziraat odasına kayıt yaptırdım daha sonra çiftçilik yapmayı bıraktım hiç prim yatırmadım dolayısıyla bağkurdan hiç yararlanmadım. 2009 yılında sigortalı olarak işe başladım devlet getirdiği bir afla bu döneme kadar olan borcumu silmiş. 2013 yılında işten ayrıldım dolayısıyla sigortalılığım ortadan kalktı. 2015 yılının 5, ayında ziraat odası kaydımı silmediğim için tekrardan borçlanmaya başlamışım bu zamana kadar 12 bin lira borcum birikmiş. borcum oldugu için genel sağlık sigortamıda iptal ettiler şu an sağlık hizmeti alamıyorum.sgk kurumuna gittiğimde borcu silemeyeceklerini ödemem gerektiğini borcu ödemedende sağlık hizmetinden faydalanamayacağımı söğlediler ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz teşekkürler.bu arada 1 kere dahi sigorta primi yatırmadım ve tarlamızı sattığımız için hiç tarımsal faaliyette bulunmadım tek hatam ziraat odasına olan kaydımı sildirmedim çünkü borçlanacağım hiç aklıma gelmedi

 7. Benim 90 günü aşan esnaf bağkur borcum var 5 ysşında oğlum var üniversite hastanelerinde muayene olabilrmi?

  • 60 günden fazla bağkur prim borcu olanlar ve bunların eş ve çocukları sağlık hizmetlerinden üzülerek söylüyorum ki yararlanamıyor.

 8. Merhaba ben bagkuru yapilandırdım. Taksite böldürdüm toplam 7000 olan borcu 4000 i peşin 3000 taksitlendirdiler. Pirimi ve taksiti yatırıyordum ama 4000 olan peşini yatıramadim.bir ay öncede devlet hastanesinde ameliyat oldum ve benden 1500 ameliyat parası aldılar. Kontrollerim devam ettiği için şimdi o 4000 de yatırdım. Taksit ve primi yatirdigim halde sadece 4000 yatirmadigim için hastaneye ödediğimiz 1500 SGK dan geri alabilirmiyim ne yapmalıyım.

 9. sgk nınn bagkur kısmında benim eşimin iş yeri olması nedeniyle fakat borcu olduğundan yapılandırma yapıldı fakat hala sağlıktan yararlanamıyor kendisi ameliyat olma durumu var sgk nın bu konuda nasıl bir iyileştirme planı var merek ediyorum.

 10. Sağlık problemim ciddi derecede. Bağkur borcumuda ödeyemiyorum ameliyat olmam lazım ne yapmalıyım

 11. 12-5-2016 tarihinde emeklilik müracatı yaptım yaklaşık 2ay sonra bana bağkura borcum olduğunu bildirdiler fakat iş çıkışımı vermişlerdi yaklaşık 115 gün oldu sağlıktan yararlanmam için ne yapmalıyım