Bağkur Emekli Aylığı Hesaplama

Bizim gibi karmaşık sosyal güvenlik mevzuatına sahip bir ülkede bu bilgiye bu kadar kolay ulaşmak önemli bir nimet. Artık SGK, Bağ-Kur’lular için de emekli aylığı hesaplama ekranı açtı. Sadece TC kimlik numaranızı girerek emekli aylığınızın bugünkü tutarını öğrenebileceksiniz. Emekliliğiniz henüz gelmemiş olsa bile 5 bin 400 günden (15 yıl) fazla hizmetiniz varsa, bugünkü rakamlara göre aylığınızı görebileceksiniz.

Yaşlılık aylığı bağlanmamış sigortalılar kullanacak

Programlar şu anda yalnızca yaşlılık aylığı bağlanmamış sigortalılar tarafından kullanılacak. Daha önce yaşlılık aylığı bağlanmış olan sigortalıların aylıkları ve emekliliğe hak kazanma şartları ise yeniden hesaplanmayacak.

Sistemde, 5 bin 400 günden daha az prim ödeme gün sayısı bulunan sigortalıların aylık hesaplama işlemleri ise gerçekleştirilmeyecek.

Bağkur Emekli Aylığı Nasıl Hesaplanır

bağkur maaş sorgulama

Bağkur Emekli Aylığı Hesaplama için Tıklayınız

Bilgi

  1. Aylığınız 4/b sisteminde hali hazırda kayıtlı olan hizmetinize göre bugün talep etmişsiniz gibi hesaplanmış olup yaklaşık bir değerdir.
  2. Asıl aylık talep durumunda hizmetler ve kayıtlar incelendikten sonra hesaplanabilir. Bu ekranda hesaplanmış aylık resmi evrak olarak kullanılamaz.
  3. Hizmet bilgileri kurallara uygun girilmemişse aylık bu ekrandan hesaplanamaz.
  4. 5400 günden az kayıtlı hizmeti bulunan kişiler için de aylık hesaplanamaz. Bu ekranda aylığınızın hesaplanması, aylığı hak ettiğiniz anlamına gelmez.
  5. Yaş ve hizmet süreleri ile ilgili hak kazanma kontrolü bu ekranda yapılmamaktadır.
  • Esnaf-tarım seçeneklerinden biri seçilecek

Hesaplama işlemleri, TC kimlik numarası bilgisinin girilip aylık bağlanacak kanuna göre, “esnaf” veya “tarım” seçeneklerinden birinin seçilmesi yöntemiyle gerçekleştirilecek. Sigortalının TC kimlik numarasıyla Güvence projesindeki mevcut olan hizmet bilgilerine ve MERNİS projesindeki nüfus bilgilerine ulaşılarak aylık ve emeklilik hesapları yapılacak.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 15 Aralık 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Bağkur Emekli Aylığı Hesaplama (4 Yorum)

  1. 1400gun sskvar2780gün muh bagkuru digeri tarim bag olmakla toplam 6350 pirim gunum var 58yasdan emeklioluyorum ortalama nekadar maas alirim .tskrl.

  2. 0107 2000 cifci bakugirisim var 12 29 2015 kadar odedim 0101 2016 da ek 5 tarim ssk yagecdim ek 5 tarim sskaya nekafar odemem lazimki emekli olam 0802 1966 dogum tarihim nezsman emekli olurum sesekafan mi olurum