İlaç Katkı Payı ve Muayene Ücreti

muayene ve ilaç katılım payı

İlaçlara Katılım Payı Uygulanıyor

Eczanelerden ilaç alırken ortaya çıkan birinci masraf ilaç katılım payı. Katılım payı; sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından ödenecek tutarı ifade etmekte.

Ayaktan tedavilerden sağlanan ve SGK’nın ödediği ilaçlar için tüm sigortalı ve hak sahiplerinden bir katkı payı alınıyor. Bu bedel sigortalının emekli olup olmamasına göre değişiyor.

Halen çalışan sigortalılardan ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerden %20 oranında katkı payı alınmakta.

Emeklilerde ve emeklilerin bakmakla yükümlü oldukları kişilerde ise katılım payı daha düşük: % 10 oranında uygulanıyor.

Bu ise 10 TL’lik bir ilaç için çalışan sigortalıların 2 TL, emeklilerin ise 1 TL katılım payı ödemesi demek. Bu bedelin uygulanmasının temel amacı SGK bütçesini sigortalılardan alınan paralar ile desteklemek.

Muayene Katılım Bedeli  Nedir

Eczanelerden tahsil edilen bir başka bedel de muayene katılım payı.

Sigortalılar ve hak sahiplerinden SGK’nın karşıladığı muayene bedeli karşılığında gidilen sağlık kurumunun niteliğine göre bir katılım payı alınmakta.

Eğer hasta;

– İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında, başka bir deyişle üniversite hastaneleri, dal hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri gibi kapsamlı hastanelerde muayene olmuşsa 5 TL,

– Özel sağlık hizmet sunucularında muayene olmuşsa ise 12 TL,
Muayene katılım bedeli uygulanıyor. Ayrıca acil olmadığı halde acil servislerde olunan muayenelere de muayene katılım bedeli uygulanıyor.

Sağlık hizmeti sunucularında yapılan muayene sonucunda oluşan ve eczanelerce kişilerden tahsil edileceği belirtilen ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi katılım payları kişilerin reçete ile eczaneye ilk müracaatında kişilerden tahsil edilmekte.

Reçete Bedeli Nedir?

Bu bedelin yanında ayrıca reçete başına ayrı bir bedel daha alınmakta. Buna halk arasında “ilaç kutusu parası” da deniyor.

Her bir reçete için;
a) 3 kutuya kadar (üç kutu dâhil) temin edilen ilaçlar için 3 (üç) TL,
b) 3 kutuya ilave temin edilen her bir kutu ilaç için 1 (bir) TL,
olmak üzere katılım payı alınmakta. Bu para da SGK’ya gidiyor. Bu bedelin uygulanmasının temel amacı ilaç bağımlılığıyla mücadele etmek.

Enjektabl formlar ile serum, beslenme ürünleri ve majistraller için kutu sayısına bakılmaksızın her bir kalem 1 kutu olarak değerlendiriliyor.

Sağlık raporu ile belgelendirilmek koşuluyla “Hasta Katılım Payından Muaf İlaçlar Listesi”nde yer alan hastalıklarda ise ne katılım payı alınıyor ne de kutu/kalem hesabı yapılıyor.

Eczaneye Reçete Okuma Bedeli Ne Kadar?

Eczanelere ödenen bir başka bedel ise eczacılara ödenen meslek hakkı bedeli.

SGK ile Türk Eczacılar Birliği arasında düzenlenen protokol hükümleri gereğince eczacılar için reçete başına halk arasındaki tabirle reçete okuma bedeli olarak SGK tarafından bir tutar ödenmekte.

Bu tutar iskonto bedeli %0 olan eczaneler için, başka bir deyişle küçük eczaneler için reçete başına 75 kuruş.

Diğer tüm eczaneler için ise reçete başına 25 Kuruş.

Bu tutar önceki anlattıklarımızdan farklı olarak hastanın cebinden çıkmıyor, SGK’ca ödeniyor, eczacılara kalıyor. Başka bir deyişle bu tutar eczacının geliri oluyor. Küçük eczanelere yüksek bedel ödenerek desteklenmeleri sağlanmakta.

Aile Hekimlerinde Katılım Payı Yok

Birinci basamak sağlık sunucularında yani aile hekimleri ve sağlık ocaklarında ise muayene katılım payı yok.

Muayene katılım payı uygulamasının temel mantığı nitelikli hastanelerde yoğunlaşmayı önlemek ve basit hastalıkların ilk basamakta tedavi edilmesini sağlamak.

Sevk zinciri uygulamasına halen geçilmediğinden araştırma ve üniversite hastaneleri gibi yüksek niteliklere sahip hastanelere gereksiz gidiş yüksek muayene katılım bedeli ile önleniyor.

Bu muayene katılım bedelleri SGK’dan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için gelir ve aylıklarından, diğer kişiler için eczanelerce kişilerden, tahsil ediliyor.

Eczaneye ilaç almaya gittiğinizde MEDULA sisteminde muayene katılım payları da görülmekte ve eczacı tarafından sizden talep edilmekte.

Bu tutar da eczacıya kalmıyor, SGK’nın kasasına gidiyor, başka bir deyişle serbest eczaneler sadece tahsile aracılık ediyor.

Eşdeğer İlaçlarda Fark İstenebiliyor

Bunun dışında son olarak eczanelerden istenen bir bedel daha var: Eşdeğer ilaç farkı.

SGK ile sözleşmeli eczaneler, reçetede yazılan ilaç SGK tarafından karşılanmıyorsa yada karşılanmasına rağmen o ilaç eczanede yoksa o ilacın ayni etken maddesine sahip SGK’ca karşılanan eşdeğer ilacı hastaya önerebiliyor.

Eşdeğer ilaçlar doktorun yazdığı ilaç ile ayni etken maddeye sahip olduğundan hastanın tedavisini olumsuz etkilemiyor.

Eğer hasta eşdeğer ilacı almaya karar verir ise bu şekilde alınan eşdeğer ilaç SGK’ca karşılanıyor.

Ancak SGK eşdeğer ilaçlar için azami bir tutar belirliyor. Başka bir deyişle hangi ilacı alırsanız alın SGK o ilaç için eczacıya fatura mukabili ancak belirli bir rakamı ödüyor.

İşte bu noktada, eşdeğer ilacın fiyatı SGK’nın ödediğinden fazla olabilmekte. Bu takdirde, eşdeğer ilaçların azami fiyatı ile kişinin talep ettiği eşdeğer ilacın fiyatı arasında oluşacak bu fark ücreti eczacılarca kişilerden talep edilebilmekte.

Bu fark ücreti ilave ücret olarak değerlendirilmiyor.

Bu bedel de eczanelerin kasasına kar olarak giren bir bedel, SGK’ya gitmemekte.

Özetlemek gerekirse, eşdeğer ilaç farkı ve reçete okuma bedeli dışında tüm diğer ödedikleriniz SGK’ya gidiyor, eczacılar bu bedellerin ödenmesinde yalnızca aracılık ediyorlar. SGK’ca ödenen 25-75 Kuruş olan reçete okuma bedeli ve eşdeğer ilaç farkı ise eczacıların geliri.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı en son 20 Kasım 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

İlaç Katkı Payı ve Muayene Ücreti (11 Yorum)

 1. iyi günler eczanede ödediğimiz paraların anında mesajla bildirim geliyor onu nasıl nerde katkı yapabiliriz

 2. Ben bağkurluyum borçlu idim 3750tl ödedim borcu ödemeden önce ben ailem ve annem Babam sigortadan doğal olarak yararlanamıyorduk ancak ödeme yapıldı borç sıfırlandı buna rağmen ümraniye devlet hastanesine annem gitti muayene ücreti 45 tl alındı ordaki görevli sistemde gözükmüyor diyor e devlette borç sıfır gözüküyor hata kimde borcunu ödeyen vatandaştamı acaba ilaçtan muayeneden yararlanamadık bu nasıl iş birde sgk ümraniye yi aradım teli mesai saati dolmadan aradım 15 dk saat 5te ise bilgisayar operatörü mesai doldu dedi bize hizmet yapılmayacaksa orda onların işi ne kardeşim devlette bazı çalışanlar orda sanki milleti azarlamak için duruyor

 3. Muayene oldum ssk goztepe eğitim ve araştırma hastanesinde acilde ilaci mi almaya gittiğimde 61 tl muayene ücreti çıkardılar benim sigortam yatıyor her ay arti maasimdan vergi kesiliyor bide muayene olduğumda 61 tl ücret çıkıyor iptal ettim almadım ılacimı bu adaletse ben böyle adaleti kabul etmiyorum asgari ücretle çalışanlar olsun yaşamasın bu ülkede yaşamaya bir gram değer veren sistem yok cunku

 4. Annem 7 yıldır babam öldüğü için bagkurda maaş alıyor şimdi bagkur anneme 7 yıllık ilaç katkı payı borcu çıkardı bu ne oluyor

 5. Kolay gelsin;
  eczanede benden alınan ilaçların tutarını e devletten bulabilir miyim .neye ne kadar verdiğimi bilmek istiyorum

 6. Ben kendi adıma aldığım ilaçları e devletten görüyom ama çocukları göremiyoz çözüm bulunsun

 7. Eczanede 2 oldu 70 tl ilaç ücreti ödüyorum Sgk lıyım nereye ne kadar ücret ödüyorum bilmiyoruz buna e devlet şifresi olmadan bakabileceğimiz site yada sms yoluyla çözüm bulunsun

 8. Katkı paylarının ve ilâçlardan devletin ödemediği farklarının telefonlarimiza bildirilmesi

 9. Merhabalar Çocukların KATILIM MUAYNE ÜCRETİNİ nereden görecem Benim e-Devlet Şifremle sadece bana ait ödeneni göre biliyorum ödenmeyeni nasıl görecem eczaneye gittiğim zaman ne kadar borcum çıkacağını görsem iyi olur ona göre tedbir alırım.