Kendi İşyerinde Sigortalı Olmak | SGK, e-Devlet, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü, Prim Sorgulama

Kendi İşyerinde Sigortalı Olmak


Kendi İşyerinde Sigortalı Olmak

SORU : Merhabalar Ben Kerim Yüksel, size bir soru sormak istiyorum. Kendi adıma bir işyeri açtım ve araştırmalarım sonucunda SSK’dan daha kısa sürede emekli olacağımu öğrendim. Acaba kendi işyerimde sigortalı olabilir miyim ? Bu işlem başka hangi şekilde yapılıyor. Bana net olarak bilgi aktarsanız memnuniyet duyarım. Saygılarımla,

CEVAP : Kerim Bey, Kendi işyerinizde 4/a kapsamında sigortalı olamazsınız. 5510 sayılı yasanın yürürlük tarihi olan 1 Ekim 2008’den önce, işveren olan, şirket ortağı olan ve işyeri sahibi olan bütün kişiler, kendi işyerlerinde sigortalı (SSK’lı) olarak gösterilebiliyorlardı.
1 Ekim 2008’den sonra, kendi işyerlerinde SSK’lı gösterilecek kişiler, yasa koyucu tarafından sınırlandırılmıştır.

Biraz daha detaya girersek;

Kendi işyerinde halen ve günümüzde SSK’lı olarak gösterilecek kişileri açıklamaya çalışacağız.
5510 sayılı yasanın 81. maddesinde, “4’üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4’üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler.” İfadeleri bulunmaktadır. Bu ifade ile, işveren konumundaki kişilerin kendi işyerlerinden kendilerini SSK’lı olarak bildirmelerinin önüne geçilmiştir.

Ancak, SGK’nın 2013/11 sayılı genelgesiyle, işverenlerin kendi işyerlerinde SSK’lı gösterilemeyeceği kuralına istisna getirilmiştir. Şöyle ki; Anılan genelgede, “1/10/2008 tarihinden önce kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinde ortaklıklarının başladığı tarihte veya öncesinde, Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında (SSK) sigortalı olanlardan, 1/10/2008 tarihinden sonra da bu çalışmaları devam edenlerin, bu Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi prim ödemesi olanların sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilir.” denilerek, 1/10/2008 tarihinden önce kendi işyerlerinden kendilerini SSK’lı olarak bildirmeye başlayanlara SSK’lı sigortalılık kesintiye uğrayıncaya kadar SSK’lı sigortalılıklarının devam ettirmelerine imkân sağlanmıştır.

Örnek olarak, kocasına ve kendisine ait şirket şeklindeki kreşte SSK’lı olarak 01.08.2001’den beri çalışan Bayan A, bu işyerindeki SSK sigortalılığı kesintiye uğramadığı sürece, kendi işyerinden SSK sigortalısı oluşu, 2008’den sonra da devam edecektir.
Normal şartlarda işverenlerin Bağ-Kur veya yeni adıyla 4/b sigortalısı olması gerektiği herkes tarafından bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Aralık 2015

Bu yazı en son 21 Aralık 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Kendi İşyerinde Sigortalı Olmak (2 Yorum)

  1. Bagkurdan emekli olurken SSk giriş tarihini yaş hesabında dikkate alınmıyor O yüzden birçok küçük esnaf emekli olamıyor mağdur oluyoruz sskgirişibagkura sayılsa emekli olucaz ama hakkımız olan emekliliğimizi bu şekilde elimizden alıyorlar öteliyorlar yurt dışı türkiyede başlangıç sayılıyor bizim SSK girişi bagkurda başlangıç sayılmıyor çifte standart uygulanıyor bağkur girişi sskda başlangıç sayılıyor da SSK girişi bagkurda neden başlangıç sayılmıyor esnaf mağdur ediliyor