SGK Torba Yasası

SGK Torba Yasası, 2014 SGK Torba Yasası

Torba yasadan beklentiler oldukça büyük. Taşeronlar kadro bekliyor. İşyeri sahipleri Bağkur ve vergi affı bekliyor.
sgk torba yasası

Torba yasada kamuda yaklaşık 700 bin, özel sektörde de 400 bine ulaşan taşeron işçiye kıdem tazminatı yolunu açan düzenleme yer alacak.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren kıdem tazminatı konusunda uzlaşma sağlanamadı fakat, 1 milyon taşeron işçiyi ilgilendiren düzenleme Meclis’e getiriliyor. Torba yasada kamuda yaklaşık 700 bin, özel sektörde de 400 bine ulaşan taşeron işçiye kıdem tazminatı yolunu açan düzenleme yer alacak. Ayrıca, kiralık işçi düzenlemesi de yeniden Meclis’e gelecek. Daha önceki düzenlemede 1 yıl olan geçici çalışma süresi de 6 (3+3) ayı geçemeyecek. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, önceki gece Meclis’te soruları yanıtlarken, taşeron işçilerin asıl işverende mi alt işverende mi çalıştığına takılmamak gerektiğini belirterek, “Taşeron işçilerin koşullarının ve imkanlarının iyileştirilmesi zorunlu” dedi.

Torbadan büyük af çıkıyor

SGK; Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası affının detaylarını TAKVİM’e açıkladı. Bağ-Kur borcunu taksitlendirmek isteyene 3 ay süre verilecek. GSS borçlularının ise faizleri tamamen silinecek. Milyonlarca kişinin gözü kulağı sosyal güvenlik ile ilgili radikal adımlar içeren torba yasaya çevrildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ocak ayında Meclis’e sunulması beklenen torba yasada yer alan ‘prim affı’ karmaşasına noktayı koydu. Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla sürede borcu olanlara yapılandırma için 3 ay süre verilecek, bundan yararlanmayanın hem borcu hem hizmeti silinecek. Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası borçlarına af çalışması heyecan yaratırken, tasarının kapsamı merak konusu oldu. SGK uzmanları, merak edilen soruları yanıtladı:

BAĞ-KUR AFFI KİMLERİ KAPSAYACAK?

Kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanları kapsayacak. Diğer bir ifadeyle 2 yıldan az olanlar bu kapsama girmeyecek. Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla sürede borcu olanların borcu hem de hizmeti silinecek. Örneğin, 5 yıllık borcu var. Bu borçla birlikte 5 yıllık hizmet süresinden de vazgeçilmiş olacak.

BAĞ-KUR HESABI AÇILABİLECEK Mİ?

İleriki yıllarda bu hizmet hesabını canlandırma imkanı olacak. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek. Örneğin; 2016’da hizmet ihyası yaparak o günkü koşullara göre primleri yatırabilecek. Silinen borç, hizmet açılarak aktif hale getirilebilecek. Bu düzenleme ile borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan binlerce esnaf da nefes alacak. İşveren prim borcu ile ilgili de çalışma var.

MEMURA, EMEKLİYE ZAM

10.4 milyon emekli ve 2.6 milyon memur 2014 yılı zamlarına kilitlendi. Toplu sözleşmeye göre; 2014’te memurların taban aylıklarında brüt 175 lira artış olacak. Memurların ücretleri net 123 lira artacak. 1.9 milyon memur emeklisinin maaşında da net 146 lira artış gerçekleşecek. Bu ay yapılacak zamma ek olarak memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı da verilmesi gündemde. 2013’ün ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyon yüzde 3’ü geçerse, memur ve memur emeklileri geçen oranda artı bir zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise bu ay, 2013’ün ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyona göre zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 6 aylık enflasyon tahminlerine göre yüzde 2.85 oranında artırılması öngörülüyor. Ancak kesin zam oranı, ayın 3’ünde belli olacak.

DUL ANNELERE KREŞ YARDIMI

Eşi vefat eden, boşanan veya çeşitli nedenlerle çocuğuna tek başına bakmak zorunda olan maddi durumu yetersiz vatandaşlara, devlet tarafından ücretsiz kreş desteği verilecek. Çocuğunu tek başına büyüten ebeveyn, böylelikle “Evladımı nereye bırakacağım” sıkıntısını çekmeyecek.

YENİ EVLENENE ÇEYİZ PARASI

Evlilik hazırlığı yapanlara verilecek olan, sıfır faizli 10 bin liralık kredinin çalışmalarında sona yaklaşıldı. Tasarı halindeki düzenlemenin bu ay yasalaşması bekleniyor. Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, çiftlerin yaşlarının 18- 24 arasında olması gerektiğini açıklamıştı. Şahin, “Kredi tutarı en fazla 10 bin lira olacak, kredi vadesi 1 yıl geri ödemesiz toplamda 4 yıl olarak uygulanacak” demişti.Öte yandan yeni evlilerin, kredinin geri ödeme süresi içinde çocuk sahibi olmaları durumunda, taksitleri 1 yıl süreyle ötelenecek.

KİRALIK İŞÇİLER GELİYOR

Bakanlık, kiralık işçi düzenlemesini de yeniden gündemine aldı. Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren düzenlemenin de bu pakette yer alması bekleniyor. Bakanlık, itirazların önünü kesmek için pek çok iyileştirici adım atacak.

Hükümetin pek çok alanda yapacağı kanuni düzenlemeleri içeren torba yasa tasarısı içinde çalışma hayatı ile ilgili de önemli konular yer alıyor. Taşeron işçilerinin sorunlarının çözümü için de düğmeye basılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre; taşeron işçileri için 1 yıl olan sözleşme süresi 3 yıla çıkarılıyor. Kamudaki taşeron işçileriyle ilgili olarak da mahkemenin verdiği muvazaa kararları için sulh yada kadro yoluyla çözüme gidilmesi öngörülüyor. Kıdem tazminatı konusu taraflar arasında uzlaşma sağlanamayınca rafa kaldırılırken; çalışma hayatının diğer alanlarındaki düzenlemelere yoğunlaşıldı. Torba yasa tasarısında taşeron işçileriyle ilgili önemli düzenlemeler bulunduğu belirtiliyor. Yavaş yavaş netleşmeye başlayan paketin içeriğine göre; taşeron işçilikteki sorunların önemli bir kısmı bu yasal çalışma ile giderilmeye çalışılacak. Bunların başında taşeron işçilerinin sözleşme süresi geliyor. 1 yıl olan sürenin 3 yıla çıkarılması gündemde. Yine alt işverenlik için bazı tanımlarda değişikliğe gidiliyor. Buna göre de asıl işverenin bir işi alt işverene verebilmesinde aranacak şartlarda bir takım değişiklikler söz konusu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 26 Şubat 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Torba Yasası (33 Yorum)

 1. emekliler torbayasın prim esas yükseldi emeklilere yüzde 15 fark yansıyaçak ne zaman yansıyaçak

 2. ssk da geriye dönük prim borçlanmasını istiyoruz benım babamın girişi 1986 da yalnız gün az oldugundan emekli olamıyor taksitlendirmek istiyor ama imkan yokk devlet bunlara bi çare bulursaa birçok kişi bu dertden kurtulmuş olacakk.ayrıca bağkura geri dönük ödeme imkanı verildi ama ssk lılar bu imkandan yararlanamıyorlar biz ülkenin vatabndaşı değilmiyizz soruyorum sizlere….

 3. Gününü dolduruşuna Prim ödedikçe maaş düşme durumu artık düzelsin bu saçma kanun ..

  • SSK DA GERİYE DÖNÜK ÖDEME İMKANI İSTİYORUZ.BU İMKAN BAĞKURLUYA DEFALARCA SUNULSUN SSK ÇALIŞANLARIDA SEYREDE DURSUN.HEM DEVLET HEM ÖZEL SEKTÖR VURSUN DA VURSUN.ELLERE VAR BİZE YOK.

 4. Yeni torba yasada 1997 ssk giris sigortası olanlarinda onlerini açmasını bekliyoruz bu kadar gün ssk ya para odedik emekliliklerinin zamanı geldi geçiyor bile bunuda göz önünde bulundurulmalarini rica ediyorum

 5. ben dul ve yetim maasi aliyorum iki tane okuyan cocugum var ve kira odemekteyim.benim anlam veremedigim neden bizlere ssk li bi iste calisma hakki verilmiyo.bu kanunlari tek gecede cikartan kanuncularimiz bu konuyada bi baksa yaa.bu yuzden olan islere de gidemiyoruz ben ve beenim durumumda olanlar.

 6. Merhaba 25 06 1968 dogumluyum 95 yilin 180 gunlu sgk gunum var 1989 1992 sgk dan once 1996 sgk dan sonra xocugum var emekli olmam icin neyapabilirim sgk onceki cocuklarimi borclana bilirmiyi lutfen bigi verirmisiz

 7. 30,01,1965 doğumluyum ilk işe giriş 01,07,1990 askerliğimi sigorta başlangıcımdan önce yaptım mevcut 3830 gün primim var yasada geriye dönük pirim alma yasası çıkarsa bende faydalanabilrmiyim saygılarmla

 8. Ben 13-02-1965 dogumluyum 11-03-1986 tarihinde hollandaya geldim. daha halen hollandadayim 3 tane cocuk annesiyim.8 yila yakin bir calismisligim var. su anda issizim.2015 in 27.01 is baslangicim var 03-02-2015 ine kadar. ssk 5 gunluk bir calismam var. Sormak istedigim hollandadan ne gibi evraklarin alinmasi gerkiyor ne kadar sure borclaniyorum.SSKya ne zaman emekli olabilirim saygilarimla.

 9. Ben 13-02-1965 dogumluyum 11-03-1986 tarihinde hollandaya geldim. daha halen hollandadayim 3 tane cocuk annesiyim.8 yila yakin bir calismisligim var. su anda issizim.2015 in 27.01 is baslangicim var 03-02-2015 ine kadar. ssk 5 gunluk bir calismam var. Sormak istedigim hollandadan ne gibi evraklarin alinmasi gerkiyor ne kadar sure borclaniyorum.SSKya lutven yardimci olabilirmisiniz Saygilarimla

 10. 19.05. 1965 dogumluyum.20 01.1980 yilinda Almanyaya geldim. 01 06. 1985 ylinda sigortali ise basladim.1999 yilinda alman vatandasi oldum su anda hala calisiyorum,mavikartim var.Torba yasadan yararlanmak icin Emeklilik icin Ankaraya basvuruda bulundum.Benim sizden ögrenmek istedigim bana 5 is günü sigortali calismam gerektigini ssöylediler ben suanda Almanyada sigortaya para öderken ayni anda Türkiyede sigortali görünebilirmiyim beni bilgilendirirseniz cok sevinirim.Saygilarimla

  HATICE C:

 11. Ocak 1967 doğumluyum. 1991den 1997 yılına kadar vergi mükellefiyim ve bağ-kurdan borçlandırma yazısı vergi mükellefi olduğum halde gelmedi. Emekli olmak istiyorum. Yeni çıkacak olan torba yasasında veya gündemdeki yasadan bana da vuracak bir karar var mıdır acaba ? Emekli olabilir miyim? bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

 12. Ocak 1967 doğumluyum. 1991den 1997 yılına kadar vergi mükellefiyim ve bağ-kurdan borçlandırma yazısı vergi mükellefi olduğum halde gelmedi. Yeni çıkacak olan torba yasasında veya gündemdeki yasadan bana da vuracak bir karar var mıdır acaba ?

 13. 2500 gün emekli sandığı..575 gün ssk..600 günde askerlik borçlanması..3600 küsur.gün..yaşım 59..ancak emekli olamıyorum..nedeni ise malum.ssk ya 1260 gün olması gerekiyormuş..peki ben ne yapacağım..Almanyada çalışan 3500 gün geriye dönük ödeme yapıyor..bize yok öyle birşey..yaklaşık 100 bin kişiymişiz aynı dertten sıkıntılı..iş olsa çalışalım..kim iş verir bu yaştan sonra bize..BİZDE SGK DAN EKSİK PRİM GÜNLERİMİZ İÇİN GERİYE DÖNÜK ÖDEME İSTİYORUZ..acaba sesimizi duyan olurmu..diye yazdım..

 14. 1995 yılında limitet şirket kurdum.1996 yılında hissemi başka bir şahsa NOTER huzurunda devrettim.Devralan şahıs ticari sicil gazetesinde tescil etmediği için 2014 yılına kadar bana BAGKUR borcu çıkıyor.Borcumun silinmesi için ne yapmalıyım? NOT:Şirket sermaye artırımı ve faaliyet göstermedigi için 2014 ün 6.ayında ticari sicil kaydı silinmiş .Şirket kocaelinde kuruldu ben bartında çalışıyorum dosyam bartında ne yapmalıyım SAYGILARIMLA.

 15. dogum 1965 inşaatlarda çalışıyoruz ssk yatırmadılar akkımızı aradımız zaman işimize son verdiler onun için 5000 günü dolduramadım neden ssk lıya 1 ak tanımıyorsunuz T.C.MAKAMLARINA SAGILARIMI SUNARIM

 16. SSK LILARA GERİYE DÖNÜK ÖDEME KOLAYLI NE ZAMAN GELECEK BUNLAR DINDARIM DIYORLAR BUNLARA OY VERDIK AMA YAŞI DOLAN BIR SÜRÜ MADUR VAR PIRIMLERI EKSIK EMEKLI OLAMAMAKTADIR BUNLARIN İÇİNDE HİÇ VİÇTAN SAHIBI YOKMU ONLAR 2 MILLETVEKILLIGI YAPTIKLARINDA EMEKLI OLABILIYORLAR AMA VATANDAŞA GELINCE SEN ALMIŞ KSÜR YAŞINDA EMEKLI OLACAKSIN BU ADALETMI YERIN DIBINE GIRSIN ADALETINIZ

 17. SSK LILARA NEDEN BIR KOLAYLIK GETIRILMEMEKTEDIR DEFALARCA BAGKURLULARA GETIRILDI YURT DIŞINDA YAŞAYANLARA KOLAYLIK VAR TOPTAN ÖDEYIP EMEKLI OLUYORLAR AMA HER NEDENSE SSK LILARA BU KOLAYLIK GETIRILMEMEKTEDIR BU KADAR KAFIRLIK NEDEN YAPILMAKTA SSKLILARA NEDEN BIR KOLAYLIK YOK BU KADAR İŞÇİ DÜŞMANLIGI NEDEN YAPMAKTALAR BU KAFIRLIGE BIR SON VERIN YAŞIM ILERLEDI PIRIMIM EKSIK GERIYE DÖNÜK ÖDEYIP EMEKLI OLMAK ISTIYORUM AÇ YATIP AÇ KALMAKTAYIM BU GAVURLAR BIR ŞEKILDE DERDIMIZE ÇARE BULSUNLAR YETER ARTIK

 18. ben nereye gidiosam hep bna diyolarki ssk borçlu ssk işte çalışsam bile bana aynı sorun çıkiooo biran önce torba affı gelsede kurtulsakkk be ? allah devleti başımızdan eksik etmesinnnn

 19. emeklilerin zamlarını memur emeklisi ssk emeklisi veya bağkur emeklisi neden hepsini aynı oranla yapmıyosunda neden farklı farklı yapıyorsunuz

 20. merhaba kolay gelsin,,babamın 1989 -2.ayın 15 inden ssk girişi var.1958 doğumlu 500 gün ödenmiş primi var,bazı sorunlardan dolayı kendisi köyde yasadı sigorta primi ödeyemedi,durumumuzda cok kotu ltfn bize bir yol gösterin babamı emekli yapabilmem ıcın,gösterdiğiniz ilgi icin şimdiden teşekkurler..

 21. selam arkadaşlar ben on sene vergi mükellefi olarak iş yeri işlettim ve vergi borcum çıkti faiziyle ödedim fakat benim bu vergi mükellefi olduğum yılara ait hiç bir bağkur borcum gözükmüyor böyle nasıl oluyor ben borcumun çıkmasını istiyorum ve ödeyip gün sayımın çoğalmasını istiyorum devlet büyükleri bu işe el atarsa sevinirim benim durumum da çok madur var ben devlet vergi borcuna gelince faiziyle alıyorda bağkur borcuna gelince neden böyle bir yasa çıkarmıyor acaba bua rada yaşımda geçiyor devlet bizi çok mağdur ediyor bu geriye dönük yasalara bir el atması lazım değilmi borçlandırsın çalışırken elimiz ayağımız tutarken onuda ödeyelim bize biraz devletin faydası dokunsun saygılarımla

 22. BAĞKUR BORCUNU ÖDEME GÜCÜ OLMAYANLARIN
  BORÇLARI VE GÜNLERİ SİLİNSİN.BÖYLE BİR YASAYI
  İKİBİN SEKİZ DE ÇIKARDILAR ŞİMDİ NİYE OLMASIN
  İKİBİN SEKİZ DEKİLERİN NE ÖZELLİĞİ VAR
  FIRSAT VARKEN BU HAKSIZLIK GİDERİLSİN VE BU TORBA
  YASASINA ALINSIN..

 23. BENİM SSK DA GÜNLERİM DOLU YAŞIM SENEMDE DOLU FAZLADAN 6 SENE BAĞKUR BORCU VAR BU BORÇ SİLİNİRSE EMEKLİ OLABİLİRMİYİM.SİLİNME İHTİMALİ VARMI ÇÜNKÜ BU
  BORÇ YÜZÜNDEN EMEKLİ OLAMIYORUM.BİRDE BANA 3,5 SENE
  DAHA BAŞKASININ YANINDA SSK LI OLACAKSIN DİYORLAR
  BEN 50 YAŞINDAYIM NEREDEN BULAYIM BENİM YAŞIMA GÖRE
  İŞ YANİ YAŞLISIN DİYORLAR İŞ VERMİYORLAR EMEKLİDE ETMİYORLAR SİZCE NE YAPMAMIZ LAZIM İLLAKİ EVİMİZE
  FAYDALI OLMAK İÇİN BİZİM GİBİLER ÖLMESİMİ LAZIM.ÖLÜNCE
  BORÇDA SİLİNİYOR MAAŞDA BAĞLANIYOR .ARKADAŞLAR 4 SENEDİR BOŞTAYIM ÇALIŞMIYORUM SAYGILAR..

  • 5 yıldan fazla bagkur borcu olanların borcu 5548 sayılı kanunun geçici 17. maddesine göre silinmesi gerekiyor ama ssk silmiyor mahkemeye wermek gerekiyor bende ugraşıyorum

 24. Benim 1988 tarihli SGK girişim var ancak prim günüm 2300gün ne zaman emekli olabilirim geriye dönük SGK affı var olacakmı ve askerliğimi saymamışım

 25. 1966, dogumluyum.sigorta, giris, tarihim1984, yili, 2o1o, yilinda, sag, bobregimi, hastalik dolayisiyla, aldirmak, zorunda, kaldim, malulen emekli, olamazmiyim, sayin, basbakanimizdan bagkurlular, gibi, sgk, lililarada, geriye, donuk, borclanma, yapilandirma, uygulama, yaparlarsa, memnun, olurum, saygilarimla, ramazan kapici

 26. bir sefere mahsus geriye dunuk sigorta cıkarmalıdır yasalaşırsa iyi
  butun yasa deyişti sadece geriye dunuk sigorta yasa cıkmadı

 27. bir sefere mahsus geriye dunuk sigorta cıkarmalıdır yasalaşırsa iyi
  butun yasa deyişti sadece geriye dunuk sigorta yasa cıkmadı

 28. 86.87.92Lİ.3.Çoçuk annesiyim hep çalıştım ama sigortalı yapcaz dediler yapmadılar.Takii 1995 senesinde sigortalı başladım.Hala çalışmaktayım.Şimdi 1995 itibaren bir yasa çıkardınız ama ben yararlanamadım.Hep üzülüyorum.Askerlik borçlanması gibi borçlanıp( EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM).Biz insan değil miyiz?Ben sadece derdimi anlatmak istedim.İlgilenirseniz çok memnun olurum…SAYGILARIMLA…

 29. geriye dönük prim ödeme imkanı sunulsun ben 1962 doğumluyum halen emekli olamadım pirim eksiğim var sigorta başlangıcın 1986 geriye dönük pirim ödeme yasası çıkarılırsa borcumu ödeyip emekli olmak istiyorum özel kuruluşlarda çalıştım ama onlar hep aynı şeyi yaptılar pirim ödememek için giriş çıkış yaptıklarından benim gibi binlerce vatandaş emekli olamadı geriye dönük pirim yasası çıkarılırsa ben yasdanın çıktığı gün geriye dönük gün satın alıp emekli olmak istıyorum saygılarımla