Malülen Emeklilik İtiraz Dilekçesi

Malülen Emeklilik İtiraz Dilekçesi

SGK sağlık kurullarından çıkan kararlara sigortalılar veya hak sahipleri tarafından yapılan itirazlarda, dosya karara bağlanmış şekli ile aynen muhafaza edilerek ilgilinin dilekçesi ile birlikte Yüksek Sağlık Kuruluna iletilmek üzere Maluliyet ve Sağlık Kurulları Daire Başkanlığına gönderilmektedir.

Karara esas olmayan yeni bir sağlık kurulu raporu temin edilerek itiraz edilmesi halinde, mevzuatımız gereği tekrar sağlık kurulları tarafından değerlendirilmektedir. Yukarıda bahsedildiği üzere Yüksek Sağlık Kurulunda değerlendirilmesi talep edilen dosyalara hiçbir şekilde ek yeni bir sağlık kurulu raporu konulamamaktadır.

Malülen Emeklilik İtiraz Dilekçesi

Malülen Emeklilik İtiraz Süreci Şu Şekilde Olmalıdır;

 • En son çalıştığınız veya ikametgâhınızın bağlı olduğu SGK’ ya malulen emeklilik için talepte bulunun,
 • SGK sağlık raporu oranı sebebiyle reddederse,
 • SGK Yüksek Sağlık Kuruluna itiraz edin,
 • İtirazınız red olunca da İş Mahkemesinde dava edin.

Malulen Emeklilik İtiraz Dilekçesi

TC
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
……… MERKEZİNE

../…/2015 tarihinde yapmış olduğum malulen emeklilik başvurum “işgücü kaybımı %60 oranında kaybetmediğim” gerekçesiyle reddedildi. Oysa tedavi gördüğüm hastanedeki doktorlarım çalışamayacak durumda olduğumu çok net olarak belirtmektedir ve kurumunuz sevki ile hastaneden almış olduğum raporda da bu durum açık olarak belirtilmiştir.

11.10.2008 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ÇALIŞMA GÜCÜ VE MESLEKTE KAZANMA GÜCÜ KAYBI ORANI TESPİT İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ’ne göre malul sayılmam gerektiğini, 16.12.2010 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK kapsamında çalışma gücümü %60’ın üzerinde kaybettiğimi düşünüyorum.

İş bu nedenle malulen emeklilik başvurumun Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu tarafından yeniden değerlendirilmesini ve maluliyetimin onanmasını arz ve talep ederim.

…/…./2015

AD SOYAD :                                                                                                   İMZA
T.C No:
ADRES:
TELEFON:

Not: Dilekçeye nufüs cüzdanı fotokopisini ekleyiniz.

SORU: 1982’de SSK’lı oldum. 3300 gün primim var. 2010’da ‘burger’ denilen hastalık çıktı. Yüzde 60 iş göremez raporu aldım. SGK’ya verilen raporla malulen emekli olmam gerektiği belirtildi. Verdiğim raporla SGK emekli yapmıyor. Konu ile ilgili SGK’ya verilen raporu Yüksek Sağlık Kurulu’na da sundum. Ancak sonuç alabilmiş değilim. Hakan Eldiven

CEVAP:Maluliyet derecesine Sosyal Güvelik Kurumu (SGK) Sağlık Kurulu karar vermekte ve malul aylığı bu karara göre bağlanmaktadır. SSK’lının talebi üzerine SGK’ca yetkilendirilmiş olan hastanelerin sağlık kurulunca usulüne uygun düzenlenen raporlar ve dayanağı tıbbi bilgilerin incelenmesi sonucu çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybettiği SGK Sağlık Kurulu’nca tespit edilen sigortalı, malul sayılarak malulen emekli edilerek aylık bağlanıyor.

Sevk edilen hastanenin sağlık kurulundan alınan rapor derecesinin, genellikle SGK Sağlık Kurulu’nca düşürüldüğü görülüyor. Nitekim siz de rapor dereceniz düşürüldüğünden, malulen emekli edilmemişsiniz. SGK Sağlık Kurulu’nun raporuna karşı itiraz hakkınızı kullanmışsınız. İtirazınız sonuçlandığında, malullük dereceniz değiştirilmez ve emekli edilmezseniz, İş Mahkemesi’ne dava açabilirsiniz. Mahkemenin tayin edeceği hastaneden alacağınız rapora göre; mahkeme, malullük derecenize karar verir. Ve mahkeme yüzde 60 ve üstünde işgücü kaybına uğradığınıza karar verirse, malulen emekli olabilirsiniz.

Malulen Emeklilik Dava Dilekçesi

Yukarda sayılan adımları yaptınız ama yine sonuç değişmediyse süreç tamamen kapanmış değil. Hukuki süreç başlatarak (dava açarak) hakkınızı arayabilirsiniz.

Bunun için SGK Yüksek Sağlık Kuruluna itirazınızın reddinin ardından “iş mahkemesine” dava edebilirsiniz. Örnek dava dilekçesi yazmıyorum çünkü red kararına göre dilekçe değişebilir. Zaten iş dava boyutuna geldiğinde avukatınız sizin durumunuza uygun bir dilekçe ile başvurunuzu gerçekleştirecektir. Burada anlatmaya çalıştığım şey malulen emeklilik başvuru süreçlerini ve bu süreçte olası tersliklerde yapılması gereken hamleleri sizlere aktarmak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 21 Ocak 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Malülen Emeklilik İtiraz Dilekçesi (8 Yorum)

 1. Beyin ameliyat geçirdim astimim var belfitigim var suan cerrahpaşada hala tedavi guruyorm 18 senelik sigortam var toplam 2500 günüm var iki defadır malulen emeklilik başvurusu yaptım beni emekli edemiyorlar başımda 18 tane vida var hala hastalığım devam ediyor ne yapmamlazim

 2. bende kalp yetmezliği gizli şeker ve 3 tane bel fıtığı var malunen emekliliğe başvurdum aşamadan yüzde 60 çalışabilir raporu geldi ben ne yapabilirim

 3. Annem malülen emeklilik için başvurmuştu. Amaliyatı yapan doktor boynunu %40 kullanamayacağını söyledi. Daha sonra gözlerinde görmeme problemi çıktı ve malülen emeklilik için baş vurmamızı söyledi fakat red geldi.
  Şimdi nereye başvuru yapmalıyız itiraz dilekçesi ile mi baş vuru yapıyoruz

 4. Ben sgk ya malulen emeklilik icin basvurdum hastaneye sevk edildim gerekli kontrolden gectim heyete girdim kurul raporunda kararda maluliyeti sgk belirliyecektir yaziyor 1995 girisliyim 5180 gunum var durum ne olur

 5. bn 1973 doğumluyum 1988 tarihinden işe giriş tarihim var 3900 iş günüm var ve gögüs kanseriyim ğöğsüm ve kolumdaki lenf bezlerim alındı kolumdaki şişlik yüzünden lenf ödem fizik tedavisi görüyorum malulen emekli olmustum 1 sene önce senesi gelince tedavi gördügüm hastaneden saglık kurulu heyetine girdim ve yüzde 60 altında rapor verilmiş tembuz ayında malulen emekliligim sonlanmıs bn malulen emekliligimin ne zaman kesilecegini sordugumda bagcılar sğk malulen emekli bölümündeki görevli memur bana aralık ayında sonlancak dedi ve emekli maasımın yatırılmasına devam edildi bana sgk yazı geldi yuzde altmısın altında saglam raporum geldigi için malulen yatırılmıs paramın tembuz ayından eylül ayına kadarki yatırılan parayı 2 sene içinde faiz işlemine girmeden ödememi talep ediyorlar itiraz dilekcesi verdim ankara yüksek saglık kurulundan dilekcemin sonucu halen gelmedi bende ödemek için işe girdim calısmaya devam ediyorum ve doktor kontrolundeyim tahlillerimin neticesinde benim kanser hastalıgımın kemiklerime ve gögüs kafesimin lenflerimin etrafını sardıgını ve kalcalarıma sıcradıgını aralık ayında ısın tedavisinin tekrar baslıcanı ve kemotorapi ünitesinde kemiklerim için ilac almaya basladım ve bn çoçuklarım çok perisan oluyoruz hem tedavi görüyorum hm calısıyorum 3600 iş gününden ve çalıştıgım iş yerinin bodrosuyla tekrar malulen emeklilik bölümüne gittim ankaradan cevap gelmedigi için beni geri cevirdiler vergiden muaf olarak emekli nasıl olurum cevap gelmedi gücüm kalmadı çalısmaya ankaradan ne zaman haber gelir ne yapmam lazım
  yasin17murat@hotmail.com hotmail.den mesaj atarsanız cevaplarınızı bekliyorum

 6. 2014 un 1 ayinda beyin kanasina bagli felc oldum vucudumun sag tarafi isgoremiyor kol degnegiyle yuruyebiliyorum elim ve kolum hic calismiyor bende malulen emeklilige basvurdum 3000 gunun uzerinde sigortamvar 1996 girisim var banada red geldi malulen emekli olmak icin sol tarafida kaybetmek lazim ey yetkililer siz hic vudunuzun bir uzvunu keybetmek nedir bilirmisiniz allah dusmanima bile vermesin sosyal devlettimiz var basbakanimiz ve cumhurbaskaniza sesleniyorum su memurlariniza bir konturol gelsin kendilerini kraldan cok kral zennediyorlar yetkiyi ellerine aldimi oyerin sahibi zannediyorlar mitinglerde o yerlerin sahibi halk deniyor bu sozde kalmasin suda var illa bi tanidigimiz olmasimi lazim bir cok insan tanidim benim durumumdan daha iyi malulen emekli bu isin bi olcutu yok galiba rapor oranim %77 ve surekli simdilik yetkilinin vicdana kaldik allah sonumuzu hayra cikarsin

 7. 2014 Şubat ayında bana %60 işgöremezilk raporu geldi doktor kontrolü gerekmemektedir , emeklilik servisine başvurun denildi. Ekim 5 ‘inde doktor kontrolü var diye benim böyle bir yazıdan haberim yoktu beni tekrar raporumu yenilememi istediler ısparta SSK dan , 2. raporum %60 iş göremezliğini kaybetmemiştir diye geldi ben sağlık yüksek kuruluna itiraz ettim bu durumda benim ne yapmam gerekir bilgi edinebilirmiyim ?

 8. Babam malülen emeklilik için başvurmustu.Hastane %60 işgöremezlik raporu vermişti .Ama eve gelen sonuçta malülen emeklilik talebi red edilmiş.itiraz dilekçesimi yazmalıyım