SGK Dilekçe Nasıl Yazılır

Dilekçe nasıl yazılır. SGK Dilekçe nasıl yazılır.

BAŞLIK – RESMÎ KURUM ADI

Kâğıt kalemi elimize aldık, yazı yazmaya başlayacağız. Bir yazıda öncelikle ne gerekir? Tabi ki “başlık”. Konu ne olursa olsun bir yazı yazacağımız zaman öncelikle bunun bir başlığı olmalıdır. Peki dilekçenin başlığı ne olur? İstek ve şikayetinizi bildiren dilekçenizi vereceğiniz resmî kurumun adı, dilekçenin başlığı olur. Kısaca dilekçenizi hangi kuruma verecekseniz, o kurumun adını büyük harflerle yazacaksınız. Soruyorum şimdi size, bir kâğıda resmi bir kurumun adını yazmak çok mu zor? Elbetteki değil.

İstek – Şikâyet

Başlığınızı attıktan, yani kurum adını yazdıktan sonra sıra geldi derdinize. Bir paragraf halinde, dilekçeyi vereceğiniz kurumdan isteğiniz ya da şikâyetçi olduğunuz durum neyse kısa ve öz bir şekilde yazacaksınız. Örneğin “…’nın yapılmasını istiyorum.” yahut “…’dan şikâyetçiyim diyeceksiniz.”

Saygı Sözü – “Gereğini arz ederim.”

İsteğinizi ya da şikâyetinizi yazdığınız paragraftan sonra, satır başı yaparak şu cümleyi yazacaksınız: “Gereğini arz ederim.” Bana göre bu bölüm, çok önemli. Çünkü aradan yıllar geçse de bir dilekçe için başlık, yani kurum adı ezberlemenize gerek yok. Çünkü hayatınızın hangi döneminde, nerede, hangi kuruma dilekçe vermeniz gerekeceğini şimdiden tespit etmeniz olanaksız. İstek ya da şikâyet paragrafı da öyle. Kısaca bir dilekçede kurum adı değişir, istek veya şikayetler değişir, fakat saygı sözü “Gereğini arz ederim.” değişmez. Öyle ki bir dilekçede ezberlemeniz gereken tek cümle bu. “Gereğini arz ederim.” Sözü bir dilekçenin olmazsa olmazıdır, bu bir gelenek olmuştur. Yıllar sonra dilekçe yazmanız gerektiğinde, hatırlamanız gereken tek cümle bu.

Tarih – Ad-Soyadınız – İMZA

Saygı sözünden sonra, metnin sağ alt köşesine alt alta gelecek şekilde, önce tarihi yazacaksınız, sonra ad-soyadınızı yazacaksınız ve altına imzanızı atacaksınız. Bu bölüm de gerçekten kolay. İnsanın dilekçeyi yazdığı günün tarihini bilmesi çok zor değil. Ad-soyadı derseniz, daha kolay. Eh imzayı da atarsınız artık. Burada en çok karıştırılan şey, tarihin yazının üstüne mi, yoksa altına mı atılacağıdır. Bunu öğrenelim. Önce yazı, sonra yazının altına tarih.

Adres

Evet şu an dilekçeniz hazır. Ancak karşı tarafın gerektiğinde bize ulaşabilmesi için yazınızın sol alt köşesine kendi adresinizi yazacaksınız. Adressiz dilekçe olmaz. Adres yazmayı unutmayacaksınız. Yıllar sonra hatırlamanız gereken şey, dilekçeye adresin de yazıldığıdır.

(EK)

Şunu da hatırlatayım, bazen dilekçeyle birlikte kimlik fotokopisi, tecil belgesi, diploma gibi başka belgeler de vermeniz gerekebilir. Bu durumda, sol alt köşeye EK yazarak bu belgelerin adlarını 1., 2., 3… diye alt alta yazarsınız. Bu, verdiğiniz belgelerin kaybolmaması içindir.

Tebrik ederim, artık dilekçe yazmayı biliyorsunuz. Nasıl, hiç de korktuğunuz gibi değilmiş değil mi? Hâlâ şüpheniz varsa, yukarıdaki başlıkları birkaç kez sırasıyla tekrar edin.

Şimdi dilekçe yazmayı bilen kişiler olarak gelin isterseniz, dilekçe konusunu adamakıllı pekiştirelim. Ne dersiniz?

DİLEKÇE

Bir istek veya şikayeti bildirmek amacıyla resmi ya da özel kurumlara verilmek üzere yazılan yazılara “dilekçe” denir. Dilekçeler de iş mektubu olarak kabul edilir.

Kişi çevresinde gördüğü birtakım yanlışlık ve eksikliklerden rahatsız olduğunda, bu durumu çözüme kavuşturmak için resmi ya da özel kurumlardan yazılı talepte bulunur. Dilekçe, kişinin bir yasal hakkıdır. Dilekçenin sunulduğu kurum, kişiye yasal süre içerisinde mutlaka bir cevap vermek zorundadır.

Dilekçeye eskiden “istida”, “arzuhal” denirdi.

Dilekçe, konusuna göre uzun veya kısa yazılabilir. Ayrıntıya inilmemeli, kısa ve özlü bir anlatım benimsenmelidir. Dilekçede resmî ve ciddî bir üslûp kullanılır. Lâubali ve yapmacık ifadeler, gereksiz süslemeler, abartılı anlatımlar dilekçenin ciddiyetini bozar.

Dilekçe, A4 boyutundaki çizgisiz beyaz kâğıda, siyah veya mavi mürekkepli kalemle, gayet okunaklı ve düzgün bir el yazısıyla yazılır. Dilekçe elle yazılabildiği gibi daktilo veya bilgisayarda da yazılabilir. Dilekçe yazarken kâğıdın üst, sol, sağ ve alt taraflarında belli bir boşluk bırakılmalıdır.

Dilekçe Planı

a) Kurum Adı: Dilekçenin sunulacağı kurumun adı, kâğıdın üst tarafına satırı ortalayacak şekilde yazılır. Kurum adının tamamı ya da adı oluşturan sözcüklerin ilk harfleri büyük yazılır.

Kurum adının sonuna gelecek şekilde bir alt satıra kurumun bulunduğu il ve ilçe adı yazılır.

b) Dilekçe Metni: Dilekçeyi yazan kişi kendisini kısaca tanıtır. İstek veya şikâyetini kısa ve öz bir anlatımla dile getirir.

c) Saygı Sözü: İstek veya şikayetin dile getirildiği paragraftan sonra satırbaşı yapılır. “Gereğini arz ederim.”, “Gereğini rica ederim.”, “Gereğini bilgilerinize sunarım.” gibi saygı sözlerinden biri yazılır.

Alt makamdaki bir kişi üst makama yazıyorsa “Gereğini arz ederim.”, üst makamdaki biri alt makama yazıyorsa “Gereğini rica ederim.” sözünü kullanır.

ç) Tarih: Saygı sözünden sonra, metnin sağ alt köşesine tarih, gün/ay/yıl olarak yazılır.

d) Ad-Soyad, İmza: Tarihin hemen altına dilekçeyi yazan kişi adını, soyadını yazar, hemen altına imzasını atar.

e) EK: Eğer dilekçe ile birlikte başka belgeler de sunulacaksa, metnin sol alt köşesine “EK” yazılıp altına bu belgelerin adları numara verilerek sıralanır.

f) Adres: Sol alt köşeye dilekçeyi yazan kişinin adresi yazılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Bu yazı en son 17 Kasım 2011 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Dilekçe Nasıl Yazılır (41 Yorum)

 1. SGK MÜDüRLüGü, NE
  Tekceler insaat turizm sanayi ve ticaret de 01,09 2016 tarihinde ise basladim ve halen calismaktayim bu süre zarfinda sigortamin günleri ve pirimlerimin günü günü ne yatirilmadigini ögrenmis oldum oysaki ben 01 09 2016 tarihinden bugüne kadar bir fil calismaktayim bugüne kadar olan günlerim ve pirimlerimi geri almam icin GEREGINiN YAPILMASINI ARZ EDERiM

 2. Ben eski eşinden anlaşmalı boşandım rahatsız ettiği için uzaklaştırmaya aldı sonra konuşmak için oturduğum eve geldi oğlum ve kızımla yaşıyordum oğlum eski yaptıklarını unutamıyorum öğün içmiş ve babasına tartışma sırasında bıçakladı sonra önce askere 10ay askerden ceza evine alındı kızım piskolijisi bozuldu baban eşinden kalmaya başladı bende anlamlarda kaldım yerim belli olmadığı için adresimi kızımın kaldığı evi gösterdim sonra şikayet üzeri babamdan kalma yetim aylığın kesildi özel hayatımı kimseye anlatamadığımız icin muhtar eski eşimle beraber diye söylemiş çok miktarda borç sağlık yonundende çok mağdurun ben napicam nereye baş vurmak gerekiyor ortada kaldim

 3. merhaba

  babam 2 ay önce emekliliğini verdi. fakat maaşı bağlanmadı. megerse ilk çalıştıgı yerden giriş çıkış kagıtları sgk eline ulaşmamış. biz o evrakları gönderdik sgk ya fakat işler hızlansın die dilekçe yazmak istiyoruz konu başlığımız nasıl olmalı

  • Dilekçenize durumu bildirir açıklama ile çıkış bildirgesinin kopyasını eklerseniz daha iyi olur. Konu başlığı ise emeklilik başvuru numaranızı içersin.

   Örnek : 6855778 Tahsis no/dosya numarası.

 4. Özel hastaneler acil girişlerinden ücret almaması gerekiyor ama acilden giriş yaptım ve 27 tl alındı ve makbuz istememe rağmen verilmedi çocuğum hasta olduğu icin sesimi çıkarmadım ama param olmasa beni ve çocuğumu kapitone atacaklar bu vurguna birileri dur dedin artık kayıt dışı para

 5. Yurt Dışı borçlanmamda emeği geçen Muğla İl Müdürü Necmettin bey e bölüm şefine ve Halil İbrahim Demir e ve kısım müdür yardımcısına yardımlarından dolayı çok teşekkur ederim saygılarımla Ayten TAŞAN .

 6. Arkadaşlar! Ben dilekçemi şahsen vermek istiyorum,ama bilmiyorum nereye gidiyim. Lütfen bana somut olarak yazabilirmisiniz.Hangi sokakta,hangi kapıda,hangi pencerede dilekçemi teslim edebilirim? Çünkü dört binayi biliyorum,6-7 kapıyı,onlarca pencereleri ve orada ormanda gibiyim.Kapılarda görevliler farklı yolları gösteriyorlar.Lütfen bana somut adresinizi dilekçe ile başvuru yeri yazarmısınız.

 7. Slm durmak yok yola devam diyoruz ama çalışacak gücümüz kalmadı saglık durumumuz ve yaşımızdan dolayı çalışamıyoruz iş bulmamız zorlaştı kimse iş vermiyor sgkda önceki dogum boşlanmasını bekliyoruz çıkarın artık şu yasayıda bizlerde rahatlayalım

 8. Ben haziran 2014te emekli oldum maaşımı her ayın 22sinde aliyodum ta ki bu ocak 22 deki maaşın yatmamış bunun nedeni ne olabilir

 9. babam 2002 de emekli oldu 2003-2004 yılları arasında bi arkadaşı ile ortak iş yaptı yürümedi kapattı seneler sonra babamasgk tarafından borç kesildi şimdi net bi maaş almıyo çok düşük bi miktar alıyo yani bu para nereye kesiliyo bunun için ne yapmalı yetkili biri bilen biri bana bilgi verebilirmi TEŞEKKÜRLER SAYGILARIMLA ŞİMDİDEN…

 10. 2003 yılında çalısmıs oldugum firmada sıgorta numaramın yanlıs belırtılmesı nedenıyle o seneye aıt sıgorta gunlerım gözükmüyor bunu geri alma gıbı bır ımkanım var mı ?varsada nasıl bır yöntem uygulamam lazım

 11. ben okayca07.10.1971 doğumlu ilk işegiriş 09.01.1990 halen çalışıyorum hep matbaada ofset baskı ustası olarak çalıştım sürekli kimyasal maddelelerle temas hlinde çalıştık matbaada yıpranma payı varmı nezaman emekli olurum

 12. ben adana dan mehmet ali ,şden çıkarıldım ve işsisiz kaldım bu surede ssk beni borçlandırmış benim bu yasadan haberim toktu ve işssiz gezdigim surede gelirim de fazla olmadı zaten asgari ucretle çalışıyordum şimdi ssk 750 tl borçlusun diyor benim bu parayı ödeme ye imkanım yok geregini yapmanızı arz ederim ve tlf la bildirmenizi rica ediyorum 0506 569 88 27

 13. ben 12 aralık 2013 tarihinde işe girdim 2 aylık maaşımı alamıyorum (Osmaniye tmh tekstilden) 3 aydır paramı alamıyorum artı mesai paramıda alamıyorum sigortamıda yapmadılar gereğinin yapılmasını arz ederim

 14. önCelikle HErkeze Selam olsun,
  ben yaklaşık 1,buçuk yıldır 2022 olan engelli maaşıdan faydalanıyorum.9 ay önce başka bir semte taşındım.ve 9 ayın sonunda 3 gün önce adresimi kaymakamlığa gidip bildirdim
  2022 engelli maaşından faydalanlar bilir;sgk sitesinde tc kimlik numarasıyla maaş sorgulanır ve raporumdaki tüm bilgilere ulaşırdım. şimdi sorduğumda o bilgiler görüntülenmıyor bu maaşımın kesildiğini gösterir mi en son aralık ayında yatan maaşımı da almıştım.bu mart ayındaki maaşım kesilir mi… yardımcı olup yönlendirirseniz sevinirim…TeşekürLER

 15. GSS borcumu işsiz ve öğrenci olduğum için ödeyemiyorum sağlık hizmetinden bugüne kadar hiç yararlanmadım hastahaneye bile hayatımda hiç gitmediğim halde 1.360 TL’LİK Borcu ödemem imkansız ve karşılıklılık esasına aykırı gereğin yapılmasını ARZ EDİYORUM

 16. ben nejla arın 2013 mayıs 15 de 5300 le ssk dan emekli oldum ilk aylığım 7800 ek ödemeyle birlikte aldım 2014 aylığım 766 ek ödeme 30 lira gözüküyor yaş hainden emekli olan bir arkaşım 970 lira benim aylığım neden düşük acele cevap bekliyorum

 17. Merhaba ben damla 19.10.2013 tarihinde çalışmış olduğum otelde asansörde sıkıştım.doktorum 3 kez rapor yazdı.2 kez sigortadan paramı aldım yalnız en son yazılmış raporumu iş kazası değilde normal hasta olarak yaptıkları için sigorta paramı alamıyorum.tedavi olduğum hastanede dilekçe yazıp yetkililere verdim biz göndericez dediler fakat halen bir haber yok.ilgilenirseniz çok sevinirim.eşimin numarasından ulaşabilirsiniz 0544 945 96 96

 18. slm ben erol tepe 2009 yılında trafik kazası sonucunda sağ tarafım felç kaldı sgk baş vurdum malülen emeklilik için beni sgk adana balcalı hastanesine sevk hastanede gerekli incelemeler yapıldı incelemeler sonucunda hastane heyti bana 70 oran tespit eti 1 ay bekledikten sonra bana sgk ret verdi ssgk tarafından yapılan incelemeler sonunda malül sayılmadığınıza karar veriliştir diyerek bana bir yazı geldi ozaman beni hastahaneye göndermeden kara verselerdi bu nasıl adalet bu nasıl bir kanundur anlamakta zorlanıyorum ben yetkilile sesleniyorum

 19. Ssk ya 730 tl borcum varmıs ve bunu yeni ögreniyorum +ben bu borcu neden ödüyorum su an 19 yaşındayım normalde 18 den sonra babamın üstünden yararlanamıyorum onu geçtim ssk biz niçin para öderiz hastaneden veya ilaçları ucuza almak gibi şeylerden 1 senedir belkide daha fazla bir süredir hastaneye gitmiyorum ve suan askerlik muayenem geldi onu bile hala yaptırmadım konu şu ben kullanmadıgım yararlanmadıgım birşey için neden para veriyorum insanlar bu paraları kolaymı kazanıyo bu yüzden kaç kişi magdurdur eminim artık bu işe bir el atılmasını istiyorum ve cevap vermenizi rica ediyorum.

 20. mrb ben sedat 05/03/2013 tarihinde ise girdim halende calisiyorum sgk sorgulamaya girdigimde is yerinin 31/08/2013 te cikisimi vermis daha sonrada 07/09/2013 tarihindede tekrar ise giris yapmislar bunu nasil sikayet ede bilirim yardim etmek isteyen kardesm 0543 736 56 55 araya bilir veya evap ata bilir

 21. ssk ya ben 2011 ve 2012 yılları arasında 2 defa iki ayrı ayak bilegimden amaliyat oldum ve tam olarak ileşmedi hala agrılarım var ayak bilegimde kemik uclarında cürüme tesbit edildi aşırı agrılardan dolayı amaliyat olmak zorunda kaldım hassas biryer oldugu icin protes atamıyorlar mecmuren calışmam gerekiyor evli ve bi olumvar okuyor onlara makmak zorundayım artık calışamıyorum emekli etmiyorlar bende hasar raporu almak istiyorum alabilirmiyim

 22. ben sskdan 4300 gunum war we suan baska yerde istege baglı bagkur yatırıuyorum calıstıgım yer dedikleri duyduklarım en fazla 3 yıl calısırsın dıyorlar ondan sonra bagkura dewam edersem ssk gunlerım sayılmayacak dıyrlar sızden bılgı beklıyorum

 23. K.MARAŞ MERKEZDE BİR MARKETTE SİGORTASIZ VE EMEKLİ SSK YA BİLDİRİM VERMEMİŞ ÇALİŞAN İŞÇİLER VAR.ADRES DULKADİROGLU MAH.TEYFİKKADIOĞLU BUL.NO/108A K.MARAŞ MERKEZ

 24. ben yeni emekli oldum ilk maaşımı aldım internetten maaşıma baktığımda ek ödeme ile 830 tl olduğunu gördüm kaç iş günü ile emekli olduğumu bilmiyorum bu bilgileri alabileceğim hangi birimdir ne yaplıyım

 25. il çankırlı ilçe çerkeş muhnne borcum var 400 tl ödeyemendim madurum bana yardımcı olun ben bu borcu ödeyemen silin tamn cep 0537 562 08 94 özlü roporım var %60%79 tamn bana yardım edin geri az ederim

 26. ocak ayında işsizlik maaşımbitti şubat mart nisanın 5 ine kadar boş kaldım hiçbiryerde çalışmadım iş bulamadım ve nisan 5 iş başı yaptım sgk bana 310 tl borcun var diyor ve benim ödeme gücüm yok asgari ücretle çalışıyorum evim kira eşim hamile gelir tespiti yaptırmam gerekiyomuş kayamakamlıktan ama yaptıramıyorum işe girdiğim için bana sgk borcumun tebliğini işe girdikten sonra gönderiyor yani ayın nsanın 10 unda ve beni bu parayı ödemeye mahkum ediyor sgk dilekçemi kabul etmiyor kaymakamlık biz birşey yapamayız diyor ben napayım niye zamanında göndermiyor tebliği ben yaptırayım gelir tespitimi zamanında insanları çaresizlik içinde bırakıyorlar ödeyemeyeceğim bu parayı belki zamanı gelince karşıma çıkıcak faiziyle beraber

 27. selamun aleykum internet üzerinden 18 yaş altı cocuklarımızın sıgortadan faydalanması için nasıbi yol takip etmeliyiz yada boyle bisistem mevcutmu ve sonlanmış sıgortaya kişisel ödemelerle devam etmek için yine internet üzerinden bi ödeme ve kayıt uygulaması mevcutmu günümüzde hersey mümkün bunların var olabilicegini umuyorum

 28. yaşımın gecmesinedeniyle calışma gücüm kalmadıgından birikmiş pirimlerinin adıma olan pirimlerinin ödenmesini arz ederim saygılarımşla ////// toros mah 78096 sok h.e.yunus delibalta stesi c blok no 22 cukurova /adana tel 05352092376

  • muştak yıldırım 9864297 sgk yaşımın gecmesinedeniyle calışma gücüm kalmadıgından birikmiş pirimlerinin adıma olan pirimlerinin ödenmesini arz ederim saygılarımşla ////// toros mah 78096 sok h.e.yunus delibalta stesi c blok no 22 cukurova /adana tel 05352092376

 29. BEN 2012 MART 15 TARİHİNDEN KAYSERİ DEVLET HAST EMEKLİ OLMUŞ BULUNMAKTAYIM BU TARİHTEN İTİBARENDE EMEKLİ MAAŞLARIMI TALAS ZİRAAT BANKASINDAN HER AYIN 5 İNDE ALIYORKEN EN SON MART 2013 MAAŞIMI ALIP YİNE AYNI AYIN 10 UNDA CİVARI GARANTİ BANKASINA GEÇİŞ YAPTIM FAKAT NİSAN MAAŞIMI ALMAYA GİTTİĞİMDE NE YAZIKKİ MAAŞIMIN BANA 195,5 EKSİK ÖDENMESİ İLE ŞOKE OLDUM NEDENİNİ SORDUĞUMDA BANKA BANA KENDİLERİNDEN KAYNAKLI BİR DURUM OLMADIĞINI BU KONUYU SGK İLE GÖRÜŞMEM GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER FAKAT DEFALARCA 170 Lİ HATLARLA SİZE ULAŞTIĞIMDA BU DURUMUN MAAŞIMIN ZİRAAT BANKASINDA İKEN AYIN 5 İNDE GARANTİDE İSE AYIN 1 İNDE ÖDENDİĞİ GEREKÇEÇESİ NEDEN GÖSTERİLDİ SONRA BU PARA BANA GÜYYA EMEKLİ OLURKEN 2012 NİN MART AYINDA 175 TL ÖDENDİĞİNİ ONUN KESİLDİĞİ KONUSUNDA BİLGİSİ VERİLDİ HALA TATMİN EDİCİ BİR YANIT DEĞİL KANISINDAYIM ÇÜNKİ BEN KESİLEN KESİNTİ MİKTARI 195,5 O ZAMAN 175 ÖDENMİŞ ONU BENDEN KESMİŞLER AKIL FİKİR ALMIYOR ORDA ÖDENEN 4 GÜLÜK YANİ AYIN 1 İVE 5 İ ARASINDAKİ GÜN FARKI ZATEN BENİM EN DOĞAL HAKKIM DEĞİLMİ İMİŞ ONU BİR YIL SONRA BENDEN KEMİŞLER NEDİR BU SAÇMA DURUM ANLAMIŞ DEĞİLİM LÜTFEN ACİLEN DETAYLI BİLGİ SAYGILAR

 30. Firma ortağıydım.firmamız vergi dairesi tarafından reesen kapatıldı.Ortağımın bağkuru hemen iptal oldu. Benim ise bağkurum devam ediyor ve durduramıyorum. Vergi dairesinden belge istiyorlar, vergi dairesi belge vermiyor. Bağkurumu nasıl durduracağım ?

 31. BEN 18.07.20110TARİHİNDE TAVŞANLI DEĞİRMİSAZ İRFAN PAZARKÖYLÜ KROM İŞLETMESİNDE YER ALTINDA CALIŞIRKEN GÖCÜKTE KALDIM VE BELİM KIRILDI 4 TANE PLATİN VAR BENİ MAHDUR ETTİLER ŞUAN CALIŞAMIYORUM ARTIK İLGİLENMENİZİ İSTİYORUM CEP TL 05369522476 TAVŞANLI KÜTAHYA

 32. annem babamdan dolayı dul ve yetim aylığı alıyor babam hastalığından ötürü malulen emekli edilmiş amamaaşı az bağlanmış emeklilik tarihi 1983 yılı buna göre anneme neden maaş az bağlanmış ve intibak yasasından faydalanmamaktadır.Acaba bu yasa 1983 yılından sonra kilere mİ? çıkıyor bunun cevabını enkısa sürede araştırılıp yukarıda bulunan E-posta adresime gönderilmesini rica ediyorum. saygılarmla

 33. Sılver Russel Sendromu Teşhisinde kullanılan ilaçları Sgk nın karşılayıp karşılamadığını öğrenmek istiyorum.