SGK Hizmet Birleştirme

sgk hizmet birleştirmeEğer birden fazla Kurumda hizmetiniz varsa emekli olmanıza 6 ay ila 1 yıl kala SGK Hizmet Birleştirme başvurusu yapmanız menfaatiniz lehinedir. Konunun devamında sgk hizmet birleştirme ne kadar sürer sorusuna ve sgk hizmet birleştirme dilekçesi ve örneklerine erişebileceksiniz.

SGK hizmet birleştirme işleminden yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı bir dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Vatandaşların işlemlerin daha hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna vermiş oldukları dilekçede daha önceden kendisine verilmiş olan Bağ-Kur ve SSK numarasını vermesi gerekmektedir.

SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri

Sosyal güvenlik reformundan önce yani 1.10.2008 de yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunundan önce ülkemizde üç ayrı sosyal güvenlik kuruluşu faaliyet gösteriyordu. SSK,BAĞKUR,EMEKLİ SANDIĞI olarak sıralayacağımız bu kurumlarda geçen süreler hizmet birleştirilmesi ile birlikte değerlendiriliyordu.

Hizmetlerin Birleştirilmesinde ;

 • T.C. Emekli Sandığına,
 • Sosyal Sigortalar Kurumuna,
 • Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumuna,
 • 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununu geçici 20 inci maddesine göre kurulan emekli sandıklarına, tabi çalışmalar  dikkate alınır.

Hizmet birleştirilmesinde, her yıl 360 gün, her ay 30 gün olarak hesaplanır. Birleştirilen hizmet sürelerinin toplamına itibari hizmet süreleri, prim ödenmemiş süreler ve aynı tarihlere rastlayan süreler eklenmez.Görevden dolayı meydana gelen malullük ve ölüm ile iş kazaları ve meslek hastalıkları hallerinde hizmet birleştirmesi hükümleri uygulanmaz.

SGK Hizmet Birleştirme Başvurusu sigortalının emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölümleri halinde ve aylığa hak kazanılmış olması koşuluyla yapılır. Hizmet birleştirilmesi talebi aylığa katılacak kurumlardan herhangi birine yapılır.

 • Hizmet birleştirme işlemleri hala uzun sürmekte olup emekli olunacak süreyi uzatmaktadır.

Eğer emeklilik tarihiniz gelmeden hizmetlerinizi emekli olacağınız Kurum dosyasında birleştirirseniz ve size çıkartılan veya çıkartılacak (Bağ-kur prim borcu veya basmak intibakı farkı ) borçları öderseniz daha hızlı emekli olursunuz.

SGK HİZMET BİRLEŞTİRİLMESİ NASIL YAPILIR?

Başvuruyu alan kurum, ilgilinin diğer kurumlarda geçen hizmet sürelerini ve kendi mevzuatına göre gerekli tahsis belgelerini temin eder. Ancak, aylığın diğer bir kurum tarafından bağlanması gerektiğinin anlaşılması halinde, yazılı başvurunun aslı ve o zamana kadar temin edilmiş olan tahsis belgeleri ile birlikte kendisinde geçmiş hizmet sürelerini ve gerekli ise kazanç durumunu aylığı bağlayacak Kuruma bildirir.Eğer aylık bağlanmasına hak kazanılmamışsa hizmet birleştirme talebi reddedilir ve birleştirme yapılmaz.

Sosyal Güvenlik Kurumu SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığını birleştirerek tek çatı altında topladığından artık aylığı Sosyal Güvenlik Kurumu bağlayacaktır. Ancak söz konusu kurumlar birleşmeden önce, hizmet birleştirmesi halinde aylığı bağlayacak kurum sigortalının geriye doğru prim veya kesenek ödeyerek geçirdiği son yedi yıllık fiili hizmet süresi esas alınmakta, aylığın bağlanıp ödenmesi işlemi, bu yedi yıllık süre içinde fiili hizmet süresi fazla olan Kurumca, hizmet sürelerinin eşit olması halinde eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu kurumca ve o kurumun kendi mevzuatına göre yapılmaktaydı, Halen de böyle devam ediyor. Emeklilik dilekçenizi verdiğinizde son yedi yılın 3.5 yılı hangi kuruma prim yatıyorsa o kurumdan emekli oluyorsunuz.

Malulen emeklilik,ölüm nedeniyle dul ve yetim aylığına hak kazanma, yaş haddi sebebiyle re’sen emekliye sevk edilme ,sigortalıların bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumlarının kanunla değiştirilmesi, hallerinde, sigortalılara ve hak sahiplerine son yedi yıllık hizmet sürelerinin sonuncusunun tabi olduğu kurumca kendi mevzuatına göre aylık bağlanır.

Son defa tabi olunan kurum dışındaki kurumlarca aylık bağlanması gerektiğinde, aylığı bağlamaya yetkili kurum mevzuatında belirtilen şartların yerine getirilmiş olması gerekiyordu. Ancak, T.C. Emekli Sandığına tabi görevlerde çalışmakta olanlardan kurumlarınca yaş haddinden, resen ve istekleri üzerine emekliye sevk edilecekler için5434 sayılı kanunun emekliye sevkle ilgili hükümleri uygulanır.

Ayrıca emeklilik dönemi geldiğinde hizmetlerini tasfiye edenler ihya yaparak günlerini canlandırıp diğer hizmetleri ile birleştirebilirler. Tüm borçlanmalar ve fiili hizmet zamları hizmet birleştirmelerinde dikkate alınır.

Hizmet süreleri birleştirilirken aynı tarihlerde çakışan süreler varsa biri dikkate alınır.İtibari hizmet süreleri ve prim ödenmemiş süreler hizmet birleştirmede dikkate alınmaz.

SGK HİZMET BİRLEŞTİRME DİLEKÇESİ

Aşağıdaki bağlantıdan örnek dilekçeyi bilgisayarınıza indirin ve gerekli alanları doldurarak SGK kurumuna ister bizzat ister posta yolu ile gönderin.

Hizmet Birleştirme Dilekçesini İndirmek için Tıklayınız

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2014

Konu hakkında yorumunuzu yazın

SGK Hizmet Birleştirme (66 Yorum)

 1. 1959 domluyum malülen emeklilik baş vurdum 1981 sgk girişim var 2015 9 ay bakur 2016 120 sgk yatıyor 600 gün as borclanma yapacam

 2. Hizmet birleştirme işleminiz gerçekleşmiştir diye mesaj aldım,4 yıl 7 ay fakat e devlet de sayfada görünmüyor birleştirilen günlerin sayısı

 3. Merhabalar 21.11.1977 yılından beri kadrolu öğretmen olarak görev yapıyorum. 12.11.1974 tarihinde başlayan 139 günlük sigortalı hizmetim var. Bu hizmet e- devlet Sigortalılık tescil cetvelinde de öğretmenlik hizmetimle birlikte görülüyor. Bu durumda ;Yine de hizmet birleştirmesi için dilekçe vermem gerekir mi? Saygılar.

 4. merhaba 21.07.1972 doğumlu bayanım 13.01.1993 bağkur dan prin ödedikten sonra 01.07.2013 de ssk ya geçtim 3.5 yıl prim ödeme yaptıktan sonra ne zaman emekli olup maaş almaya başlarım

 5. Temmuz 1971 doğumluyum

  Ssk girişim 01.09.1992 yılları ile 01.01.2011 yılları arasında toplam gün sayım 5910 gün var

  01.01.2011 yılı itibarı ile mecburi olarak şirket ortağı olmamdan dolayı bagkura gectım 1830 günüm var

  yaş olarak ne zaman emekli olabirim, bu 2 kurumdan hangisinden emekli olsam bana emekli oldugumda yararı olur, bagkurdan devam etsem yasım 52-53 oldugunda ssk ile bagkur toplamı bırlesıp emeklı olmama yetermidir.
  tşkler

 6. merhabalar arkadaşlar.ben temmuz 1992 doğumluyum.benim 2007 temmuz ayında sigorta girişim var.memur olarak atandığım 2015 eylül ayına kadar toplam 60 günlük hizmetim var.ben 2007 2015 arasındaki boşluklarında ödemesini yaparak memurluğumla birleştirebilirmiyim? birleştirebileceksem ne gibi faydaları olur?

 7. Merhaba,
  2005 yılından itibaren TSK’da görev yaptım. Şubat 2016 tarihinde de ilişiğim kesildi, benim talebim dışında bu zamana kadar birikmiş tüm aylıklarım maaş hesabıma yatırıldı. Şu an özel sektörde görev yapmaya başladım ve emekli sandığından SSK’ya geçtim. 2005 yılından bugüne kadar yatırılmış olan bu aidatların emekli sandığına aktarılıp sigortamın eskiden olduğu gibi kesintiye uğramadan devam etmesi için ne yapmam gerekir ?

  • MERHABA AHMET BEY. BEN DE SİZİNLE AŞAĞI YUKARI AYNI DURUMDAYIM.BU KONUDA BERABER HAREKET EDEBİLİRİZ.

 8. 26.11.1981 tarihinden itibaren emekli sandığına tabi olarak çalışmaktayım. 26.11.1981 tarihinden önce 123 gün bir şirkette siğortalı olarak çalıştım. Emekli olurken siğortalı günlerim hizmet süreme, emekli ikramiyesine ve emekli aylık maaşıma katkısı olacakmıdır ?. Cevap verirseniz memnun olurum.

 9. Daha önce 5 yıl kadar ssk li olarak çalıştım suan 3 yıldır 657 tabi devlet memuru olarak çalışıyorum yeni ise girmis gibi derecem 12 den basladi daha önceki ssk in derecemden düşmesi için nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  • devlet memurluğunuzda yaptığınız görev unvanıyla eğer özelde de çalışırsanız kademeniz ilerier aksi taktirde önceki SSK’lı günleriniz sadece emeklilik hizmet yılınıza sayılır ,yani 12/1 başlamanız gayet normal devlet memuru olarak yeni atandınız

 10. 20/5/1979-31/12/1979 tarihleri arasında 17 yaşında 153 gün.-1/5/1981-31/12/1981 tarihleri arasında 60 gün sigortalı çalıştım.1/10/1985 tarihinden beri 657 ye tabi meur olarak çalışmakayım.ssk lı 213 günü brleştirrmek istiyorum.17 yaşındaki hizmetler emeklilik hesabına dahil olurmu.

 11. Merhaba ben 2004 ve 2006 yılında ssklı olarak çalıştım ve 16 ay ssklı olarak kalmış bulunuyorum. Daha sonra 2007 de bir şirket kurduk ve hem hissedar hemde müdür olarak bugüne kadar bağkurlu oldum. Bağkurlu olarak hiç ödeme yapmadım ama şimdi ödemem mi kapatsam mı diye düşünüyorum sgk ya göre 12 yıl oldu ama 2017 de 10 yıllık bağkurlu oluyor primleri ödesem mi ne yapayım ben fikir vere bilirmisiniz. Hatta e mail adresime mail De ata bilirsiniz. Tuncereyupcan@hotmail.com

 12. Hizmet birleşmesi isteğinde bulunmak için illaki emekliliği beklemek zorunlumu yoksa hemen birleştirme başvurusu yapılabiliniyormu?

 13. Merhaba
  ben 2009 yılında 7 ay boyunca garanti bankasında çalıştım 2 yıldır da ptt de çalışıyorum. 4a hizmet dökümümde, garanti bankasında çalışırken ödenmiş olan ssk pirimlerim görünmüyor.bankanın özel bir sandığına yatırmışlar.bu 7 ayın hizmet dökümünde görünmesi için ne yapmalıyım hangi kurumlara başvurmalıyım yani izleyeceğim yol nedir yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar..teşekkür ederim.

  • merhaba bende yapı kredide aynı durumdayım sizle benim 3 yıl şu an ziratteyim ve hizmet belgemi aldım yapı krediden ve ziraatin insan kaynaklarına dilekçe verdim hizmetlerimin birleştirilmesi diye sizde ptt ye vermelisiniz yada sgk birleştiriyor ama garantideki hizmet belgeniz lazım onu temin edin bankalar hep sandığa yatırır 4a da gözükmez.

   • merhaba hasan hüseyin yalım bey bende yapıkredi de calıstım 1.5 yıl ve suan benım de 4a hızmet dokumumde gorunmuyor.ancak ben samsunda calısmıstım suan ıse farklı bır ıldeyım hizmet belgesini almamız ıcın işyerıne gitmemiz mi gerekıyor.yoksa hizmet belgesi olmadan da sgk dan birleştirme yapılmıyor mu. bir arkadasım sgk ya gıderek sadece sıcıl numarasını vermıs ve calıstıgı zaman dılımıyle bırlestırme yaptıgını aktarmıstı.

 14. Ssk dan emekli olabilmek için son 3,5 sene ssk ya prim ödedim. 2011 yılında emeklilik müracaatı yaptım.
  limited şirkette hissem olduğu için zorunlu bağkur lu sayıldım.
  ssk hizmetlerim bağ kura aktarıldı. bağkur dan yaklaşık 30.00 TL borç çıktı. Zorunlu bağkur borcu silinirken; ssk dan aktarılan
  hizmetlerim de silindi. bu hizmetlerimi tekrar ssk ya çevirmek ve emekli olabilmek için ne yapmalıyım.
  0533 437 25 09

 15. 01.11.1984 ile 31.12.1986 yılları arasında ssk lı olarak çalıştım.12.10.1988 tarihinden bu yanada devlet memuru(SGK)olarak çalışıyorum.Hizmet birleştirmesi yaptım nezaman,kaç yaşında emekli olabilirim.

 16. merhaba,

  Akbankta çalıştıgım 15 ayı SGK’ya aktarabiliyor muyum?Nasıl bir işlem yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

   • Merhaba. Sandıktan hizmet birlestirmesi icin dokum alacaksiniz. Sonrasinda bagli oldugunuz sgk ya dilekce ile birakacaksiniz.

  • SGK ya gidip hizmetinizin sayfada görünmediğini söyleyin hemen yapıyorlar ertesi gün ekrana düşüyor….

 17. ssk giriş tarihim 1992 1999-2002 yılşarı arasında akbankta çalıştım 2002 de ayrıldım şimdi ssk lıyım 3 sene çalıştığım akbanka ait sürenin aktrılmadığını gördüm ne yapamam lazım

 18. Emekli sandığı, Bağkur ve en çok SSK’ya bağlı olarak çalışmışlığım var ve Nisan 2016 da emekli oluyorum. Hizmet birleştirme dilekçesini sayfanızda inceledğimde sadece iki kurumun adı geçmekte. Her 3 kurumu kapsayan bir dilekçe örneği arıyorum.

  Saygılarımla,

 19. Merhaba ben Türk silahlı kuvvetlerinde 15.06.1992 .05.2012 yılları arasında Astsubay olarak görev yaptıktan sonra istifa ederek ayrıldım emekli sandığında 23 yıl 10 27 gün hizmetim var emeklilikte tabi olduğum yaş 50 yalnız fiili hizmetim düşülünce emeklilikte tabi olduğum yaş 19.03.2016 da doluyor 19.07.2013 tarihinden beride bağkur kaydım var ve toplam 2 yıl 4 ay 3 gün hizmet kaydım var ama hiç prim ödemedim şimdi ne kadar prim ödemem gerekiyor hizmet birleştirmesi için ne zaman başvuru yapmam gerekiyor hangi şartlarda emekli olurum 4-c mi yoksa 4-b mi emekli ikramiyemi alırmıyım alırsam ayrıldığım tarihtemi yoksa 19 mart 2016 dan sonraki tarihe göremi alırım saygılar selamlar

 20. merhabalar… oncesinde 1950 gun ssk prim gün sayım var. su anda bağkurdan yatırıyorum emeklı olacagım zaman bu gunleri birlestirebilirmiyim veya ne yapsam lehime faydalı olur simdiden teşekkür edrim..

 21. İyi çalışmalar..
  Ben Mayıs 1976 doğumluyum. 1994-1995 yıllarında SGK’da 360 gün çalışmışlığım prim ödemem var.1995 yılında bir işe girdim arada hiç boşluk yok Emekli Sandığına tabi olarak halen o işte çalışmaktayım. 2008-2009 yıllarında Hizmet Birleştirmesi olarak dilekçelerimizi ve evraklarımızı vermiştik. Hizmet birleştirme kabul olmuş fakat bizlere galiba borç çıkartılacakmış. Maliye hesaplayıp bize bildirecekmiş.
  1) Bu borç nasıl hesaplanıyor?
  2) Tahmini ne kadar çıkar?
  3) Niye borç çıkartılıyor?
  4) Ben 1in 3ünden emekli olduğumda 1in 4ünden mi maaş alacağım?
  5) Emeklilik tarihim nedir?
  5) Bu durum bana ne ve neler kazandıracak?

 22. merhaba babam 13.04.1969 dogumlu bır sure ssk lı olarak calısmıs belırlı surede bagkur yatrdı suanda ssk dan emeklı olması mı makul olan bagkurdan mı ıkısındede gunu eksık suan ssk odemesı yapsak bagkurda odedıgımız ssk ıle bırlesırmı , bırlestırmek ıcın nasıl bır yol ızlemelıyız bu konuda yardım cı olabılırsenız cok sevınırım.
  tesekkurler

 23. Merhabalar,

  04.10.2000 – 11.04.2013 tarihleri arasında Bağkur dan mecburi esnaf sigortası kapsamında 12 yıl 8 ay 6 gün ( 4506 gün ) tarafımdan birim ödemesi yapılmıştır.

  12.04.2013 tarihinden itibaren; sigorta başlama tarihi 08.1984 olan ve 03.1988 tarihine kadar 300 gün prim ödenmiş SSK kurumuna, tekrar bir iş yerinde çalışarak geçiş yapmış bulunmaktayım. Şahsım tarafımdan bilgi edinilerek öğrendiğim, emekliliğim için 3,5 yıl şartına tabi olduğumdur. Ancak sizden ricam daha erken emeklilik için yapabileceğim bir şey var mıdır? Askerliği saydırma, yapılandırma ya da başka bir yol var mıdır? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  Saygılarımla,

  İyi günler dilerim…

 24. Merhabalar,
  Hizmetlerimin birleştirilmesi konusunu öğrenmek istiyorum. Ben 1991 den beridir(yaklaşık 24 yıldır) kesintisiz çalışıyorum. İş hayatımın ilk 7 yılını Emekli sandığına bağlı olarak son 17 yılını da SSK’ya bağlı olarak ve halen çalışıyorum.
  1991-1998 yılları arasında Türk Telekom’da(sonradan özelleşti) Emekli Sandığına bağlı (657 /sözleşmeli) Çalıştım ( 1995-1996 arasında da yedek subay olarak askerliğimi yaptım) ve sonrasında SSK’lı olarak özel şirketlerde kesintisiz (1998-2015) halen çalışıyorum. Emekli sandığına yaklaşık 7 yıl hizmetimi halen devam ettiğim SSK hizmetlerime ilave etmek istiyorum. Emeklilik hakkım dolmadığı halde ( Emeklilik için prim gün sayısı doldu ancak hizmetim 1 yıl var yaştan da 8 yılım var ) hizmetlerimi birleştirebilir miyim. Bu işlemi yukarıdaki dilekçe ile herhangi bir SGK’da yapabilir miyim. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 25. Ben 17.01.1971 doğumluyum 09.07.1987 tarihinde ilk defa ssk (sigortalı) olarak kamuda işe başladım.ssk’lı hizmet sürem 6009 gün. Özelleşmeden dolayı 12.04.2006 tarihinde başka bir kamu kurumunda emekli sandığına geçtim. Kurum değişirken tazminat almadım. Bu tarihler arasında 18 ay askerlik görevim dışında hiç boşluğum olmadı. Bu duruma göre,
  1. Ne zaman emekli olabilirim?
  2. Emekli olduğumda 1987 -2006 arasındaki tazminatım ve maaşım ssk olarakmı hesaplanacak yoksa hepsi emekli sandığına göremi?
  Teşekkür ederim.