SGK Hizmet Birleştirme

Sponsorlu Bağlantılar

sgk hizmet birleştirmeEğer birden fazla Kurumda hizmetiniz varsa emekli olmanıza 6 ay ila 1 yıl kala SGK Hizmet Birleştirme başvurusu yapmanız menfaatiniz lehinedir. Konunun devamında sgk hizmet birleştirme ne kadar sürer sorusuna ve sgk hizmet birleştirme dilekçesi ve örneklerine erişebileceksiniz.

SGK hizmet birleştirme işleminden yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı bir dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Vatandaşların işlemlerin daha hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna vermiş oldukları dilekçede daha önceden kendisine verilmiş olan Bağ-Kur ve SSK numarasını vermesi gerekmektedir.

SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri

Sosyal güvenlik reformundan önce yani 1.10.2008 de yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunundan önce ülkemizde üç ayrı sosyal güvenlik kuruluşu faaliyet gösteriyordu. SSK,BAĞKUR,EMEKLİ SANDIĞI olarak sıralayacağımız bu kurumlarda geçen süreler hizmet birleştirilmesi ile birlikte değerlendiriliyordu.

Hizmetlerin Birleştirilmesinde ;

 • T.C. Emekli Sandığına,
 • Sosyal Sigortalar Kurumuna,
 • Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumuna,
 • 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununu geçici 20 inci maddesine göre kurulan emekli sandıklarına, tabi çalışmalar  dikkate alınır.

Hizmet birleştirilmesinde, her yıl 360 gün, her ay 30 gün olarak hesaplanır. Birleştirilen hizmet sürelerinin toplamına itibari hizmet süreleri, prim ödenmemiş süreler ve aynı tarihlere rastlayan süreler eklenmez.Görevden dolayı meydana gelen malullük ve ölüm ile iş kazaları ve meslek hastalıkları hallerinde hizmet birleştirmesi hükümleri uygulanmaz.

SGK Hizmet Birleştirme Başvurusu sigortalının emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölümleri halinde ve aylığa hak kazanılmış olması koşuluyla yapılır. Hizmet birleştirilmesi talebi aylığa katılacak kurumlardan herhangi birine yapılır.

 • Hizmet birleştirme işlemleri hala uzun sürmekte olup emekli olunacak süreyi uzatmaktadır.

Eğer emeklilik tarihiniz gelmeden hizmetlerinizi emekli olacağınız Kurum dosyasında birleştirirseniz ve size çıkartılan veya çıkartılacak (Bağ-kur prim borcu veya basmak intibakı farkı ) borçları öderseniz daha hızlı emekli olursunuz.

SGK HİZMET BİRLEŞTİRİLMESİ NASIL YAPILIR?

Başvuruyu alan kurum, ilgilinin diğer kurumlarda geçen hizmet sürelerini ve kendi mevzuatına göre gerekli tahsis belgelerini temin eder. Ancak, aylığın diğer bir kurum tarafından bağlanması gerektiğinin anlaşılması halinde, yazılı başvurunun aslı ve o zamana kadar temin edilmiş olan tahsis belgeleri ile birlikte kendisinde geçmiş hizmet sürelerini ve gerekli ise kazanç durumunu aylığı bağlayacak Kuruma bildirir.Eğer aylık bağlanmasına hak kazanılmamışsa hizmet birleştirme talebi reddedilir ve birleştirme yapılmaz.

Sosyal Güvenlik Kurumu SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığını birleştirerek tek çatı altında topladığından artık aylığı Sosyal Güvenlik Kurumu bağlayacaktır. Ancak söz konusu kurumlar birleşmeden önce, hizmet birleştirmesi halinde aylığı bağlayacak kurum sigortalının geriye doğru prim veya kesenek ödeyerek geçirdiği son yedi yıllık fiili hizmet süresi esas alınmakta, aylığın bağlanıp ödenmesi işlemi, bu yedi yıllık süre içinde fiili hizmet süresi fazla olan Kurumca, hizmet sürelerinin eşit olması halinde eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu kurumca ve o kurumun kendi mevzuatına göre yapılmaktaydı, Halen de böyle devam ediyor. Emeklilik dilekçenizi verdiğinizde son yedi yılın 3.5 yılı hangi kuruma prim yatıyorsa o kurumdan emekli oluyorsunuz.

Malulen emeklilik,ölüm nedeniyle dul ve yetim aylığına hak kazanma, yaş haddi sebebiyle re’sen emekliye sevk edilme ,sigortalıların bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumlarının kanunla değiştirilmesi, hallerinde, sigortalılara ve hak sahiplerine son yedi yıllık hizmet sürelerinin sonuncusunun tabi olduğu kurumca kendi mevzuatına göre aylık bağlanır.

Son defa tabi olunan kurum dışındaki kurumlarca aylık bağlanması gerektiğinde, aylığı bağlamaya yetkili kurum mevzuatında belirtilen şartların yerine getirilmiş olması gerekiyordu. Ancak, T.C. Emekli Sandığına tabi görevlerde çalışmakta olanlardan kurumlarınca yaş haddinden, resen ve istekleri üzerine emekliye sevk edilecekler için5434 sayılı kanunun emekliye sevkle ilgili hükümleri uygulanır.

Ayrıca emeklilik dönemi geldiğinde hizmetlerini tasfiye edenler ihya yaparak günlerini canlandırıp diğer hizmetleri ile birleştirebilirler. Tüm borçlanmalar ve fiili hizmet zamları hizmet birleştirmelerinde dikkate alınır.

Hizmet süreleri birleştirilirken aynı tarihlerde çakışan süreler varsa biri dikkate alınır.İtibari hizmet süreleri ve prim ödenmemiş süreler hizmet birleştirmede dikkate alınmaz.

SGK HİZMET BİRLEŞTİRME DİLEKÇESİ

Aşağıdaki bağlantıdan örnek dilekçeyi bilgisayarınıza indirin ve gerekli alanları doldurarak SGK kurumuna ister bizzat ister posta yolu ile gönderin.

Hizmet Birleştirme Dilekçesini İndirmek için Tıklayınız

 

Dilekçe ve Formlar

 1. ismail özdemir diyor ki:

  ben 21.02.1973 doğumluyum s.s.k başlangıcım 11.12.1987 tarihidir 3200 gün sigortam ve 2147 gün bağkurum var askerden önce sigortalıydım ve ben her ikisini birleştirirsem ne zaman emekli olurum prim ödemezsem nolur bana detaylı bilgi verirmisiniz ve ne zaman emekli olurum saygılar

 2. kadir aksoy diyor ki:

  1970 doğumluyum 1989 yılında sigorta başlangıcım var 1990 da askere gittim askerlik ödemem gereklimi nasıl sigortadan syılır.

 3. Nihat KESKİN diyor ki:

  07.02.1974 doğumluyum 1988 yılında cıraklık sigortam başladı sigorta numaram 3400018057393 06.11.1997 yılında memurolarak başladım halen calışmaktayım ve memuriyete gecince 18 ay askerlik borçlanmasını ödedim ne zaman emekli olurum

 4. sibel hanım diyor ki:

  01,01,1952 doğumlu bir bayanım.21,08,2003 de bağkur a kayıt yaptırdım 3040 gün yani 8 yıl 5 ay çalıştım . iş yerimi kapattım. tekrar işe girerek ssk lı olarak 581 gün çalıştım. emekli olabilmek için ne kadar daha ssk lı olarak çalışmam lazım. hizmet birleştirme yapabilir miyim?

 5. ayşe kagızman diyor ki:

  1989 sigorta gırıim 1400 iş gunun var daha sonra 4b ye tabi oldum 12 yıllık 4b var şu an sigortadan emeklı olmak iştıyorum yaş 47 hizmet bırleşmesı yaparsam nasıl emekli olurum şuankı kanuna gore dogum borçlanması yapabilirmıyım

 6. izzet alkan diyor ki:

  1998 ssk girişim ve 1150 gün10 yıl 9 ay bağkur ve 2yıl dır emekli sandığı ne zaman birleştirme yapayım? ve ne zaman emekli olurum.ayrıca memuriyetimi ssk aktarma ne demek .çok teşekkürler.

 7. Levent Erdal diyor ki:

  Sayın Yetkili;
  04.01.1999 tarihinde Bağkur primlerim yatmaya başladı. Bağkur’da 7 sene 2 ay prim yatırdık. Akabinde 07.02.2007 tarihinde SSK girişim başladı ve halen devam etmekte. Bağkur ve SSK’mın birleştirilmesini istiyorum ayrı zamanda 15 yıl kuralı doğrultusunda Kıdem Tazminatımı işyerimden almak istiyorum. Bu konuda yönlendirme yaparsanız sevinecegim.
  Saygılarımla
  Levent ERDAL

 8. ertan yazıcı diyor ki:

  1986 sigorta girişim var. 1991-1992 arası 18 ay askerlik yaptım. 1993de devlet memuru oldum. Askerlik borçlanmamı devlet memuru olarak ödedim. 2000 yılında istifa ettim. 2009 yılından beri sigortalı çalışıyorum.
  2400 gün ssk, 540 gün askerlik, 2500 gün emekli sandığı ödemem var. toplam 5440 gün yapıyor. 7 yıllık memuriyetimde yıpranma da bulunmakta.
  sandıklarımı birleştirip emeklilik için müracat yapabilirmiyim.

 9. Abdurrahman Erturak diyor ki:

  selam..
  ben 15,01,1970 dogumluyum
  07,1988 de üc-bes ay bagkurda ve 1992 yilinda bir ay ssk da prim yatirildi. ve 1996 da bir ay bedelli askerlik yaptim. 21,11,1992 tarihinden beri almanyada yasiyorum. burada 14 yil sigortali calistiktan sonra 2012 nin 5. ayindan beri malülen emekliyim..

  bu sartlarda ne kadar ödeme yaparsam ve kac yasimda emekli olabilirim..

 10. Zatiye Aslıhan Tulun diyor ki:

  Bir özel bankada 3sene 8 ay çalıştım.O sürede ilgili bankanın tekaüt sandığına bağlıydım.ayrıldıktan sonra tekrar sgk lı olarak çalışmaya devam ettim.şu anda çalışmıyorum aradaki süreyi birleştirmek istiyorum.ne yapmalıyım?dışardan ödeme yolu ile emekli olmak istediğim için bu gerekli… bilgi için şimdiden teşekkürler…

 11. yüksel uzunlar diyor ki:

  geçen ay banka şubemi deiştirdim emekli maaşı aldığım banka zıraat bankası şimdi albaraka dan maaşımı almak istiyorum bana bilgi verirmisiniz

 12. zeynep güner diyor ki:

  hizmet borcumu öğrenmek için başvurdum daha önce 1985 yılında staj yaparken ssk lı oldum 1469 gün ödenmiş pirim var daha sonra vergi mükellefi oldum 10 yıllık bir borç çıktı bağkuru ödeme yaptığım taktirde hizmetlerimi birleştirip emekli olma ihtimalim olurmu ssk emekli yaşım 42 şu an 46 yaşındayım 2 çocuktan dolayıda ekleme oldu pirime bir yerde çalışıp siğortalı olursam 3.5 yıl sonra emekli olacağımı söylediler bağkuruda ödersem 6 yıl sonra birleştirme olmazsa boşamı diecek ödediğim bağkur pirimlerim

 13. Hakan Kibar diyor ki:

  Bir özel bankada 4 buçuk yıl çalıştım.O sürede ilgili bankanın tekaüt sandığına bağlıydım.ayrıldıktan sonra tekrar sgk lı olarak çalışmaya devam ettim.aradaki süreyi birleştirmek istiyorum.ne yapmalıyım?

 14. songül en diyor ki:

  benim sgk kaydımın tarihi 2003 ün 10. ayından işçi olarak(329 günüm var) 2014 eylül de ise meb de öğretmenliğe başladım. sizce hizmet birleştirme bana daha erken emeklilik sağlar mı?
  aradaki günleri ödeyerek daha erken emekli olabilir miyim?
  şimdiden teşekkürler :)

 15. ÖMER ŞAHİN diyor ki:

  Merhaba,
  1967 doğumluyum. temmuz 1990 yılında ssk girişliyim. Prim toplamım 7000 gün. 657/4-b li olarak belediyede işe başlarsam;

  * ne zaman emekli olurum.
  * emekli maaşım nasıl etkilenir.

  teşekkür ederim.

 16. ALİ RIZA GÜNGÖR diyor ki:

  Bir Yakınımın 1986 yılından Ankara’da 11 aylık SSK primi , 1987 yılında Muğla’ dan 1 aylık SSK primi bulunmaktaydı, Daha sonra Bağkura kayıdını yaptırdı ve şu anda da Bağkura borcu bulunmakta. Aftan faydalanmak için başvuru yaptı ama SSK ları da saydırması gerekiyor. SSK ları bir numara altında birleştirme işlemi için Sıhhiye SGK Merkezi ile yaptığı görüşmede son SGK lı olduğu ilde birleştirmesi gerektiği söylenmekte. Numaraları birleştirmesi için Muğla’ya gitmesi gerekiyor mu ? Prosüdür nedir ?. İyi günler.

 17. nilüfer diyor ki:

  ben 04.10.1999 tarihinde akbank da çalışmaya başladım akbankın kendi tekaüt sandığı vardı. sonrasında akbankdan istifa edip 08.03.2006 da oyakbank da çalışmaya başlayınca ilkkez ssk girişim oldu. sonrasında 2008 de fortis bank a geçtim. burada da fortisin kendi emekli sandığı vardı. şimdi özel bir şirkette çalışıyorum. baktığım özel sandıklara ait hizmetlerimin hiç birini göremiyorum. hizmet birleştirme iişlemini nasıl yapabilirim

 18. fatih diyor ki:

  hocam 1999-2006 arası bağkurlu idim bu dönemde ödemediğim borçlarımışu an ödeme hakkım varmı ? teşekkür ederim.

 19. aydın çekiç diyor ki:

  Hocam 17/05/2011 tarihinde kamuda sözleşlemi işe başladım 89 gün sonra kadroya geçtim kurum degişikli yaptım yeni kurum hizmet dökümü istedi ama sgk da benim 89 günlük sigortam yatmış gözüküyor sadece bu durumun düzeltilmesi için ne yapmam lazım ?Şimdiden teşekkür ederim iyi günler

 20. emekli sandığı hizmet dökümü göremiyorum diyor ki:

  2004 yılından 2006 yılına kadar ssk primim var 2006 yılından 2014 ve çalışmaya devam ediyorum emekli sandığına tabi olarak fakat primlerimi göremiyorum sadece ssk primlerimi görüyorum nasıl görebilirim

 21. yaşar gökçe diyor ki:

  memuruyete hizmetimi ssk ya aktarmak istiyorum.nereye başvuru yapmam gerek.tşkler…..

  • Yönetici diyor ki:

   Bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezine bir dilekçe ile başvurarak işlemleri başalatabilirsiniz.

 22. ufuk ustuner diyor ki:

  1970 dogumluyum. tahsis talep formu doldurarak internetten emeklilik basvurusu yapacagim. Hizmet dokumumde 5130 gun ssk ve 112 gunluk (4b) istege bagli hizmetim var. Tahsis talep formunu doldurduktan sonra benim son hizmetlerim (4b) oldugu icin bagkur’dan yaslilik maasi baglanmaz dimi?

 23. Mehmet diyor ki:

  1964 doğumluyum 1995 den beri emekli sandığına tabi öğretmen olarak çalışmaktayım 1985 de sigorta başlangıcım var 1000 iş günü kadar .hizmet birleştirmesi yaptım ..
  Emeklilik yaşım ssk girişine göremi olacak?

 24. Önder Sezgin diyor ki:

  Sayın Yönetici,
  SSK ve Bağkur sigortalılığı olan ve son 7 yılın çoğunu Bağkur sigortalısı olarak geçiren birisinin Bağkur emeklisi olması gerekmektedir. Ancak SSK üzerinden emeklilik koşullarını daha önce sağlıyor olması ve bu koşulu bağkur birleştirmesi yapmaksızın sağlıyor olması durumunda hizmet birleştirmesi hakkından feragat etmesi ve sadece SSK primleri, süresi ve yaşını doldurması koşuluyla emeklilik talep etmesi mümkün müdür, hangi mevzuata göre?
  Teşekkürler,
  Dr. önder Sezgin

 25. Önder diyor ki:

  7 mart 2014 tarihinde SGK’ya 4/a dan emekli olmak için dilekçemi verdim. Yedek subaylıktan gelen emekli sandığı ( 4/c )hizmetlerimin birleştirilmesini bekliyordum. 4 aydan fazla sürdü . En son Ankara’dan sorduğumda 16 Temmuz tarihinde hizmet birleştirmemin yapıldığı söylendi. Şimdi emeklilik işlemlerimin sonuçlandırılmasını bekliyorum. Daha ne kadar beklemeliyim?

 26. ramazan diyor ki:

  benim sorunum hizmet birleştirme kac ay sürer 3ay oldu bir sonuç yok bana yardımcı olun ne yapalım kime başvursak
  lütfen teşekkürler

 27. Hale Ünal diyor ki:

  Hizmet borçlanması ne kadar sürer ?

  • Yönetici diyor ki:

   Eskiden hizmet borçlanması çok uzun sürüyordu 2 ayı geçkin süreler kadar sürüyordu… Şimdi bu işlemler daha hızlı yapılıyor net ay/gün vermek doğru olmaz çünkü kaç kurumun birleşeceği ve hangi iller olduğunu bilmiyorum. Fakat size şunu söyleyebilirim gayet hızlı yapılıyor artık bu işlemler.

Konu İle İlgili Yorum Yaz