SGK Hizmet Birleştirme

Sponsorlu Bağlantılar

sgk hizmet birleştirmeEğer birden fazla Kurumda hizmetiniz varsa emekli olmanıza 6 ay ila 1 yıl kala SGK Hizmet Birleştirme başvurusu yapmanız menfaatiniz lehinedir. Konunun devamında sgk hizmet birleştirme ne kadar sürer sorusuna ve sgk hizmet birleştirme dilekçesi ve örneklerine erişebileceksiniz.

SGK hizmet birleştirme işleminden yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı bir dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Vatandaşların işlemlerin daha hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna vermiş oldukları dilekçede daha önceden kendisine verilmiş olan Bağ-Kur ve SSK numarasını vermesi gerekmektedir.

SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri

Sosyal güvenlik reformundan önce yani 1.10.2008 de yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunundan önce ülkemizde üç ayrı sosyal güvenlik kuruluşu faaliyet gösteriyordu. SSK,BAĞKUR,EMEKLİ SANDIĞI olarak sıralayacağımız bu kurumlarda geçen süreler hizmet birleştirilmesi ile birlikte değerlendiriliyordu.

Hizmetlerin Birleştirilmesinde ;

 • T.C. Emekli Sandığına,
 • Sosyal Sigortalar Kurumuna,
 • Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumuna,
 • 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununu geçici 20 inci maddesine göre kurulan emekli sandıklarına, tabi çalışmalar  dikkate alınır.

Hizmet birleştirilmesinde, her yıl 360 gün, her ay 30 gün olarak hesaplanır. Birleştirilen hizmet sürelerinin toplamına itibari hizmet süreleri, prim ödenmemiş süreler ve aynı tarihlere rastlayan süreler eklenmez.Görevden dolayı meydana gelen malullük ve ölüm ile iş kazaları ve meslek hastalıkları hallerinde hizmet birleştirmesi hükümleri uygulanmaz.

SGK Hizmet Birleştirme Başvurusu sigortalının emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölümleri halinde ve aylığa hak kazanılmış olması koşuluyla yapılır. Hizmet birleştirilmesi talebi aylığa katılacak kurumlardan herhangi birine yapılır.

 • Hizmet birleştirme işlemleri hala uzun sürmekte olup emekli olunacak süreyi uzatmaktadır.

Eğer emeklilik tarihiniz gelmeden hizmetlerinizi emekli olacağınız Kurum dosyasında birleştirirseniz ve size çıkartılan veya çıkartılacak (Bağ-kur prim borcu veya basmak intibakı farkı ) borçları öderseniz daha hızlı emekli olursunuz.

SGK HİZMET BİRLEŞTİRİLMESİ NASIL YAPILIR?

Başvuruyu alan kurum, ilgilinin diğer kurumlarda geçen hizmet sürelerini ve kendi mevzuatına göre gerekli tahsis belgelerini temin eder. Ancak, aylığın diğer bir kurum tarafından bağlanması gerektiğinin anlaşılması halinde, yazılı başvurunun aslı ve o zamana kadar temin edilmiş olan tahsis belgeleri ile birlikte kendisinde geçmiş hizmet sürelerini ve gerekli ise kazanç durumunu aylığı bağlayacak Kuruma bildirir.Eğer aylık bağlanmasına hak kazanılmamışsa hizmet birleştirme talebi reddedilir ve birleştirme yapılmaz.

Sosyal Güvenlik Kurumu SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığını birleştirerek tek çatı altında topladığından artık aylığı Sosyal Güvenlik Kurumu bağlayacaktır. Ancak söz konusu kurumlar birleşmeden önce, hizmet birleştirmesi halinde aylığı bağlayacak kurum sigortalının geriye doğru prim veya kesenek ödeyerek geçirdiği son yedi yıllık fiili hizmet süresi esas alınmakta, aylığın bağlanıp ödenmesi işlemi, bu yedi yıllık süre içinde fiili hizmet süresi fazla olan Kurumca, hizmet sürelerinin eşit olması halinde eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu kurumca ve o kurumun kendi mevzuatına göre yapılmaktaydı, Halen de böyle devam ediyor. Emeklilik dilekçenizi verdiğinizde son yedi yılın 3.5 yılı hangi kuruma prim yatıyorsa o kurumdan emekli oluyorsunuz.

Malulen emeklilik,ölüm nedeniyle dul ve yetim aylığına hak kazanma, yaş haddi sebebiyle re’sen emekliye sevk edilme ,sigortalıların bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumlarının kanunla değiştirilmesi, hallerinde, sigortalılara ve hak sahiplerine son yedi yıllık hizmet sürelerinin sonuncusunun tabi olduğu kurumca kendi mevzuatına göre aylık bağlanır.

Son defa tabi olunan kurum dışındaki kurumlarca aylık bağlanması gerektiğinde, aylığı bağlamaya yetkili kurum mevzuatında belirtilen şartların yerine getirilmiş olması gerekiyordu. Ancak, T.C. Emekli Sandığına tabi görevlerde çalışmakta olanlardan kurumlarınca yaş haddinden, resen ve istekleri üzerine emekliye sevk edilecekler için5434 sayılı kanunun emekliye sevkle ilgili hükümleri uygulanır.

Ayrıca emeklilik dönemi geldiğinde hizmetlerini tasfiye edenler ihya yaparak günlerini canlandırıp diğer hizmetleri ile birleştirebilirler. Tüm borçlanmalar ve fiili hizmet zamları hizmet birleştirmelerinde dikkate alınır.

Hizmet süreleri birleştirilirken aynı tarihlerde çakışan süreler varsa biri dikkate alınır.İtibari hizmet süreleri ve prim ödenmemiş süreler hizmet birleştirmede dikkate alınmaz.

SGK HİZMET BİRLEŞTİRME DİLEKÇESİ

Aşağıdaki bağlantıdan örnek dilekçeyi bilgisayarınıza indirin ve gerekli alanları doldurarak SGK kurumuna ister bizzat ister posta yolu ile gönderin.

Hizmet Birleştirme Dilekçesini İndirmek için Tıklayınız

 

Dilekçe ve Formlar

 1. İLKER diyor ki:

  İyi çalışmalar..
  Ben Mayıs 1976 doğumluyum. 1994-1995 yıllarında SGK’da 360 gün çalışmışlığım prim ödemem var.1995 yılında bir işe girdim arada hiç boşluk yok Emekli Sandığına tabi olarak halen o işte çalışmaktayım. 2008-2009 yıllarında Hizmet Birleştirmesi olarak dilekçelerimizi ve evraklarımızı vermiştik. Hizmet birleştirme kabul olmuş fakat bizlere galiba borç çıkartılacakmış. Maliye hesaplayıp bize bildirecekmiş.
  1) Bu borç nasıl hesaplanıyor?
  2) Tahmini ne kadar çıkar?
  3) Niye borç çıkartılıyor?
  4) Ben 1in 3ünden emekli olduğumda 1in 4ünden mi maaş alacağım?
  5) Emeklilik tarihim nedir?
  5) Bu durum bana ne ve neler kazandıracak?

 2. esma yıldız diyor ki:

  merhaba babam 13.04.1969 dogumlu bır sure ssk lı olarak calısmıs belırlı surede bagkur yatrdı suanda ssk dan emeklı olması mı makul olan bagkurdan mı ıkısındede gunu eksık suan ssk odemesı yapsak bagkurda odedıgımız ssk ıle bırlesırmı , bırlestırmek ıcın nasıl bır yol ızlemelıyız bu konuda yardım cı olabılırsenız cok sevınırım.
  tesekkurler

 3. Serdar Yılmaz diyor ki:

  Merhabalar,

  04.10.2000 – 11.04.2013 tarihleri arasında Bağkur dan mecburi esnaf sigortası kapsamında 12 yıl 8 ay 6 gün ( 4506 gün ) tarafımdan birim ödemesi yapılmıştır.

  12.04.2013 tarihinden itibaren; sigorta başlama tarihi 08.1984 olan ve 03.1988 tarihine kadar 300 gün prim ödenmiş SSK kurumuna, tekrar bir iş yerinde çalışarak geçiş yapmış bulunmaktayım. Şahsım tarafımdan bilgi edinilerek öğrendiğim, emekliliğim için 3,5 yıl şartına tabi olduğumdur. Ancak sizden ricam daha erken emeklilik için yapabileceğim bir şey var mıdır? Askerliği saydırma, yapılandırma ya da başka bir yol var mıdır? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  Saygılarımla,

  İyi günler dilerim…

 4. Servet YILDIRIM diyor ki:

  Merhabalar,
  Hizmetlerimin birleştirilmesi konusunu öğrenmek istiyorum. Ben 1991 den beridir(yaklaşık 24 yıldır) kesintisiz çalışıyorum. İş hayatımın ilk 7 yılını Emekli sandığına bağlı olarak son 17 yılını da SSK’ya bağlı olarak ve halen çalışıyorum.
  1991-1998 yılları arasında Türk Telekom’da(sonradan özelleşti) Emekli Sandığına bağlı (657 /sözleşmeli) Çalıştım ( 1995-1996 arasında da yedek subay olarak askerliğimi yaptım) ve sonrasında SSK’lı olarak özel şirketlerde kesintisiz (1998-2015) halen çalışıyorum. Emekli sandığına yaklaşık 7 yıl hizmetimi halen devam ettiğim SSK hizmetlerime ilave etmek istiyorum. Emeklilik hakkım dolmadığı halde ( Emeklilik için prim gün sayısı doldu ancak hizmetim 1 yıl var yaştan da 8 yılım var ) hizmetlerimi birleştirebilir miyim. Bu işlemi yukarıdaki dilekçe ile herhangi bir SGK’da yapabilir miyim. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 5. Ayhan ÖZDEMİR diyor ki:

  Ben 17.01.1971 doğumluyum 09.07.1987 tarihinde ilk defa ssk (sigortalı) olarak kamuda işe başladım.ssk’lı hizmet sürem 6009 gün. Özelleşmeden dolayı 12.04.2006 tarihinde başka bir kamu kurumunda emekli sandığına geçtim. Kurum değişirken tazminat almadım. Bu tarihler arasında 18 ay askerlik görevim dışında hiç boşluğum olmadı. Bu duruma göre,
  1. Ne zaman emekli olabilirim?
  2. Emekli olduğumda 1987 -2006 arasındaki tazminatım ve maaşım ssk olarakmı hesaplanacak yoksa hepsi emekli sandığına göremi?
  Teşekkür ederim.

Konu İle İlgili Yorum Yaz