sgk emeklilik başvuruSGK Emeklilik Dilekçesi

Emeklilik dilekçesi sigortalının çalıştığı kurumları içeren emeklilik işlemlerini başlatmak için gerekli olan belgedir. Bu belgeye kurumca tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi denir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik dilekçesi ile başvuran emeklilik adaylarının işlemleri bu belgeye istinaden başlatılır. Emeklilik adayı, kurumun emeklilik tahsis işlemleri servislerinden, tahsis talep dilekçesi örneklerinden kolaylıkla edinebilirler. Ayrıca yazımızın devamında örnek emeklilik başvurunu formunu indirip kendiniz doldurarak bu süreci hızlandırmış olursunuz.

SGK Emeklilik Başvurusu Dilekçesini indirmek için Tıklayınız

Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Sürüyor

Emeklilik işlemleri, kişinin çalışma hayatı ile doğrudan orantılıdır. Kişi tek bir il veya tek bir iş yerinde çalışmış ise bu emeklilik adayının emeklilik tahsis işlemleri oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Yani kişi ne kadar az il veya iş yerinde çalışmış ise emeklilik tahsis işlemleri de bu oranda daha kısa sürede gerçekleştirilecektir. Kişi eğer farklı kurum veya illerde çalışma faaliyeti göstermiş ise, bu emeklilik adayının işlemleri daha uzun sürede sonlanır. Çünkü emeklilik işlemlerini gerçekleştirecek son kurumun bilgileri çeşitli kurum ve illerden toparlanması belli bir zaman alacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu bu paralelde 15 gün gibi kısa bir sürede emeklilik işlemlerini sonlandırabilirken, aynı kurum belge tedarikleri sebebi ile süreyi 3 aya kadar uzatabilmekte.

sgk emeklilik dilekçesiAyrıca Emeklilik Başvurusunu e-Devlet üzerinden verip işlemleri internet aracılığıyla başlatabilirsniz. Bununla ilgili bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ocak 2014
Bu yazı en son 30 Ocak 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SSK Emeklilik Dilekçesi (72 Yorum)

  1. 6150 idgunum var Emekli maasim maasim dusuk baglandi. 3800 is gununden emeklu olanlar bende daha fazka maas eliyor ne yapmaliyim yardimci olurmusunuz

  2. Benim durumum için sistemde emekli olabilirsiniz bilgisi var. Başvuru için gecikilmiş olsa bile, başvuru tarihi öncesine ait biriken emeklilik maaşları alınabiliyor mu, yoksa başvuru yaptığınız zaman itibarıyla mı maaş almaya başlıyorsunuz_
    teşekkürler