Aile Hekimi Değiştirme

Bilindiği üzere Aile Hekimliği 2010 yılında hizmete girdi. Uygulamanın amacı bireye ve ailelere ilk aşamada verilmesi gereken koruyucu sağlık hizmetini sunmak, erken tanı ve tedaviyi olanak sağlamak olarak belirlendi. Kişi ve aileler, devlet tarafından otomatik olarak evin en yakınındaki sağlık ocağı kuruluşundaki doktora atanıyor. Uzun yıllardır hizmette olmasına rağmen hala daha Aile Hekimliği’ne bağlı olmayan vatandaşlar da bulunmaktadır. Biz bugünkü kaleme alacağımız yazıda derinlemesine aile hekimi değiştirme konusuna değineceğiz.

Aile hekimi değiştirme tamamen vatandaşların kendi tasarrufunda olan bir durumdur. Sağlık ocaklarında doktor seçme hakkınız her daim bulunuyor. İsteğinize göre ister kadın doktor ister, erkek doktor seçme olanağınız var.

AİLE HEKİMİ DEĞİŞTİRME SARTLARI

Kayıtlı vatandaş sayısı 4.000’den fazla olan bir aile hekimine geçiş yapamazsınız.

– 3 ay içerisinde en fazla 1 defa geçiş yapabilirsiniz. (Ancak adres değişikliği söz konusu olduğunda bu 3 ay kuralı geçerli değildir. İkametgah değişikliği olur olmaz)

Aile hekimi değişikliği ne kadar sürer?

– Geçiş tarihleri her ayın 5′ i ile 21 arasında yapılan değişiklikler aynı gün gece 23:59’da gerçekleşir. Ayın 21′ inden sonraki ayın 5′ ine kadar olan değişiklik talepleri sonraki ayın 5′ inde gece 23:59′ da gerçekleşir.

– İstemeniz durumunda değişiklik taleplerini gerçekleşme zamanına kadar iptal edebilirsiniz. Değişiklik gerçekleştikten sonra iptal işlemi yapılamaz..

– Aile hekimi listesinde 3.500 altı nüfusu olan aile hekimleri yeşil renk, 3500-4.000 arası nüfusu olan aile hekimleri sarı renk, 4.000 üzeri nüfusu olan aile hekimleri kırmızı renk ile gösterilmektedir. Aile hekimi seçiminde 4.000 üzeri nüfusu olan aile hekimi seçimine izin verilmez.

Dipnot: Farz edelim ki bugün bir aile hekimine kayıt oldunuz, 3 ay geçmeden o aile hekimini değiştirme hakkınız yok. O sebeple değişiklik yapmadan önce emin olunuz

AİLE HEKİMİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR

Aile hekimini değiştirmek için Sağlık Bakanlığı’nın e-nabız portalı üzerinden Aile hekimi değişiklik formu üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Vatandaşın e-Nabız Web Uygulaması Üzerinden Mevcut Aile Hekimini Nüfusu 4 Binin Altında Olan İstediği Başka Bir Aile Hekimi ile Değiştirebilmesine olanak tanır.

Aile Hekimi Değişikliği Formu için Tıklayınız(e-Devlet)

Aile Hekimi Değişikliği Formu için Tıklayınız(e-Nabız)

e-Nabızı ilk defa kullanıyorsanız e-Nabız Sistemi Kullanım Koşullarını kabul etmelisiniz. e-Nabız anasayfasının solunda yer alan “Aile Hekimi Değiştir” alanını tıklamanız gerekmektedir.

Bir kez aile hekimi değiştirdikten sonra değişiklik yapmak için 3 ay beklemek zorundasınız. Aile Hekimi değiştirme işlemleri Aile Sağlığı Merkezlerinde, Toplum Sağlığı Merkezlerinde veya İl Halk Sağlığı Müdürlüklerinden dilekçe doldurularak yapılıyor. Aile Hekimi Değişikliği e-Nabız üzerinden değişiklik en hızlı çekilde online olarak yapılabilir.

AİLE HEKİMİNE KAYIT

Size herhangi bir aile hekimi atanmamışsa o zaman bu durumu Toplum Sağlığı Merkezine bizzat başvurarak aile hekimi atanmasını gerçekleştirebilirsiniz. Hiçbir Aile Hekiminde kaydı bulunmayan bu kişiler bölgesinde bağlı olduğu veya istediği Aile Hekimine direk veya Toplum Sağlığı Merkezi üzerinden Kayıt için müracaat edebilirler. Aile Hekimleri bu müracaatları hiçbir belge istemeden kayıt altına alabilirler.

Toplum Sağlığı Merkezine Başvurma

Aile doktoru değişikliğinde direkt olarak Toplum Sağlığı Merkezi’ne başvuru yapabilirsiniz. Burada yapılan işlemler sırasıyla şöyle:

  • Her ayın 20’sine kadar tüm formlar Aile Hekimi Bilgi Sistemi (AHBS)’ne girilir.
  • Ardından “Hekim Değiştirme Talep Formu” doldurulup sorumlu hekimin onayı alınır.
  • Ayın en geç 25’inde ise İl Sağlık Müdürlüğü’ne form ulaşır.
  • Son olarak bir sonraki ayın ilk haftasında kaydınızın silindiği aile hekiminize Toplum Sağlığı Merkezi bir yazıyla bildirir.

TATİLDE AİLE HEKİMİ : Yaz tatili, seyahat veya başka bir sebep ile başka bir ile gittiğinizde sağlık hizmeti ihtiyacınız olur ise, “Misafir Hasta” tanımı ile başka bir Aile Hekiminden sağlık hizmeti alabilirsiniz. Eğer 3 ay veya daha uzun bir süre başka bir ilde kalacak iseniz o ilde bir Aile Hekimine başvurarak Aile Hekiminizi değiştirmeniz gerekmektedir.

AİLE HEKİMİ DEĞİŞTİRME DİLEKÇESİ: Buna ihtiyacınız olmayacak ama eski usul yazılı başvuru yapmak isteyen kişiler için dilekçeyi aşağıdan erişebilirsiniz. Bu dilekçe size başvuru sırasında işleminizi hızlandırmayı sağlayabilir. Aşağıdaki dilekçeyi yazdırarak toplum sağlığı merkezine başvurabilirsiniz.

(Fotoğrafın üstüne tıklayarak tam boyut haline getirdikten sonra çıktısını alabilirsiniz)

yazar_sorusorHerhangi bir problemle karşılaşırsanız bize aşağıdaki bölümden yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , , , ,
Bu yazı en son 27 Şubat 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Aile Hekimi Değiştirme (2 Yorum)

  1. E-nabiz uygulamasinda aile hekimimddn randevu alamiyorum..aile hekimimde kayitli olduğum halde uygulamada tanimli aile hekimi bulunamamiştir diyor..bunu nasil çözebilirim?