Doğum Parası Sorgulama

sgk doğum parası sorgulama

Sosyal güvenlik sisteminde yıllardır var olan bir uygulamadır. Kadın sigortalılar doğum yapması durumunda doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere doğum parası, rapor parası alma hakkına sahiptir. Çoğu hamileliklerde süre, doğumdan önce 10 hafta olmaktadır. Doğum yapan kadının rapor parası almasında da yine 90 günlük prim şartı aranmaktadır. Yazının devamında doğum parası sorgulama işlemine erişebileceksiniz.

Doğum parası resmileşti. Doğum yapan anneye;

1.çocuk için 300 TL

2.çocuk için 400 TL

3.çocuk için 600 TL

doğum parası ödenecek.

Resmi gazetede bugün yayınlanan yeni yasaya göre; Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılıyor. Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sistemi’nde yer alan nüfus kayıtları esas alınacak. Örneğin 3 çocuk yapan bir anne 1300 tl doğum parası almış olacak.

SGK Doğum Parası Nasıl Sorgulanır

SGK Doğum Parası Sorgulama işlemini kolaylıkla internet üzerinden yapabilirsiniz. Bu işlemlerden ilki “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak karşınıza gelen sayfada e-devlet şifresi kısmına kişişel bilgilerinizi giriniz.

SGK Doğum Parası Sorgulaması için Tıklayınız

SGK Doğum Parası Sorgulaması neden Şifre Gerekli?

turkiye.gov.tr üzerinden yapılacak işlemler için kişisel verilerin korunması amacıyla size özel olarak basılacak olan e-Devlet şifresi edinmelisiniz. Bu şifre olmadan hiç e-devlet sistemine giriş yapamassınız. Öncelikle E-Devlet Şifresi Almak için, size en yakın PTT Şubesine üzerinde TC Kimlik Numaranızın olduğu bir kimlikle başvuru yapmalısınız. 2 TL’lik işlem ücreti karşılığında E-Devlet Şifrenizi PTT’den rahat bir şekilde alıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 20 Aralık 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Doğum Parası Sorgulama (7 Yorum)

  1. Benim 30/12/2014 doğum lu oğlum var ne gibi yardım alabilirim bilgi verirseniz sevinirim

  2. 01.01.2016 doğumlu 5. çoçuğum dünyaya geldi bununla ilgili gereken evrakları yolladık aile sosyal bakanlığına bize yardım cı olabilirmisiniz cevap

  3. sesekadan ban cocuk paras yatacak dı yatmadı yini cocum oldu yatmad zirat bankasn ne zaman yatacak onu örene bilrmiyim rica etssem