Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu

Dul ve yetim maaşı almak için başvurunun değerlendirmeye alınması için, bağşı bulunduğunuz  Sosyal Güvenlik Kurumu‘na danışmak ve başvurmak gerekmektedir. Bu aylık, sigorta sahibi iken veyahut sigorta ile emekliliğe hak kazanan kişilerin hayatını kaybetmesi, vefat etmesi durumunda ilgili kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurması ile temin edilebilmektedir. Dul ve yetim maaşı alacak olan kişilerin başvurularını işleme sokabilmeleri için sosyal Güvenlik Kurumu İl Merkezlerine gerekli belgeleri verebilir yada Sosyal Güvenlik Merkezine ilgili taleplerini sunarak da bu işlemlerini yapabilirler.

e-Devlet sayesinde Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu işlemleri artık yapılamamaktadır. Başvurularınızı Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine yapmanız gerekmektedir.
Bilginize.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır

SSK yetim aylığı aylığı başvurusu artık SGK üzerinden yapılmaktadır. Ailesine bakmakla yükümlü olan kişinin sigortasından çocuklarının yararlanabilmesi ve SGK yetim aylığı alabilmeleri için, özel olarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Ayrıca SSK yetim aylığı hizmetinden faydalanma adına kız ve erkek çocukları için ayrı durumlar söz konusudur. Bu şartlara dikkat edilerek başvuru yapılmalıdır.

Erkek çocuklar için, sigortalı bir işe girene dek 18 yaşına kadar SGK yetim aylığı hizmetinden faydalanabilir. Ayrıca ortaöğretimi bitiren erkek çocuklar 20, üniversite eğitimi tamamlayan erkek çocuklar ise 25 yaşına dek SSK yetim aylığı hizmetinden faydalanabilirler.

Kız çocuklar için ise durum farklıdır. Kız çocuklardan belirli bir yaş ya da eğitim sınırı istenmemektedir. Kız çocukların SGK yetim aylığı hizmetinden yararlanabilmeleri için tek şart sigortalı bir işte çalışmıyor olmaları ve evlenmemiş olmalarıdır. Evli olan kişinin yetim aylığı kesilir ve eğer bir boşanma durumu yaşanır ise, tekrar SSK yetim aylığı bağlanabilmektedir.

1) Kayıtlı bulundukları nüfus müdürlüğünden alınacak vukuatlı nüfus kayıt örneği,

2) Kimlik araştırma örneği,

3) 18 yaşını doldurmuş ancak öğrenimine devam eden 25 yaşını doldurmamış yetim erkek öğrencinin okul idaresinden alacağı tasdikli öğrenim belgesi,

4) Aylık bağlanacaklara ait 3’er adet fotoğraf,

5) Emekli olduktan sonra vefat edenlere ait özel belge ve sağlık karne iadesi

6) Erkek  yetimler de orta öğrenime devam etmeyenler 20 yaşına kadar, yüksek öğrenimde de 25  yaşına kadar malül olanlar için tam teşekküllü bir hastaneden alınacak olan sağlık kurulu raporu aslı (müracaat tarihinden itibaren son iki yıl içinde alınmış olan rapor geçerlidir.)

7) Kayyum veya vasi tayin edildiyse ilamları,

8) Bu durumda olanların bağlı bulundukları il veya  ilçe idari kurulunca düzenlenecek olan muhtaçlık belgesi ve muhtarlıktan verilecek olan mal  bildirim belgesi,

9) İlgili kuruma verilecek  (SGK) belgelerin aslı veya ilgili makamlarca onaylı sureti

10) Başvuruda bulunacak kişi vefat edenin annesi ve  bekar,dul veya boşanmış ise 1,2 ,4  ve 8 numaralarda belirtilen evrakları hazırlayarak ilgili kuruma (SGK ) verilmesi gerekmektedir.

11) Başvuruda bulunacak kişi vefat edenin babası ise 1,2,4 ve 8 numaralarda belirtilen evrakları hazırlayarak ilgili kuruma (SGK) vermesi gerekmektedir. Vefat  edenin babası 65 yaşından küçük ise istenilen belgelere ek olarak tam teşeküllü bir hastaneden çalışarak hayatını kazanamayacağına dair sağlık raporunu da almaları gerekmektedir.

Not: Belge asılları veya  onaylı suretlerinin bizzat ilgili kuruma (SGK) gönderilmesi gerekmekte olup  faks  ya da fotokopiler ile işlem yapılmamaktadır.

Dul ve yetim aylığı almaya hak kazanan kişilerin maaşları belirttikleri banka hesabına düzenli olarak devlet tarafından yatırılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , , , ,
Bu yazı en son 04 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu (10 Yorum)

 1. İnternet üzerinden malesef sadece dyl ve yetim(Ölüm aylığı) müracatı yapılabilmektedir.Sigortalı bir kişi kendi için yapamamaktadır.

 2. 2 seneden beri evrakları gönderdik hala cvp veremeyen kurulus sakalmı bırakalım ancak böyle vatandaslara cvp verirler yattıkları yerde para kazanırlar işinizi yapın bu halkın oylarıyla o yerlere geldiniz ilgilenin size gelen dosyalarla

 3. İyi akşamla; Yetim aylığı sgk başvurusu için eklemem gereken evraklar nelerdir. Formu doldurdum Ekin’de hangi belgeler gerekmektedir teşekkürler

 4. Iyi günler,

  Internetten Basvuru oludugunu okuyorum maalesef basvuruda bulanamiyorum. Nisan ayindan bu yana sorularima cevap ariyorum maalesef basarili olmamiyorum. Bas vuru icin Kimligimi nasil dugrulaya bilirim? :( denedim birkac defa olmadi :(
  ben yurt disinda yasadigim icin SGK kendim gelemedim. Eger ilk basvuru internet üzeri olmuyorsa, gelecek hafta Izmirde olacagim. Kütügümüz Afsin K.Maras olmasina ragmen Izmirde bas vuruda bulana bilirmiyim?
  Basvuru icin Kimlik haric neler gerekli birde onu yazarmisiniz? Eger internet üzeri ilk bas vuru olmuyorsa, Izmirdeki basvuru sandim oluyorsa randevü gerekiyormu?

  Cevalariniz icin simdiden cok tesekkür ederim.

  Umarim beni bir görevli okuyordur :(

  Saygilar & selamlar
  Selda Özen

 5. E devletten yetim ayligi basvurusu yapamıyorum acaba neden,bide dilekçe vermeme ragmen sgk ya e devlette basvurunuz gozukmemektedir diyor

 6. 2006 yılında vefat eden Babamdan (SSK’lı)dolayı yetim aylığı almaya başladım.2012 yılında adıma işyeri açtığım için Bağkurlu oldum.Yasal olarak yetim aylığı almaya devam ettim. 30.10.2015 tarihinde evlendiğim için çeyiz parası için müracaat ettim.Ancak, müracaatımın ne olduğunu öğrenmek istediğim alo170 hattından ” çalışmalarınız tespit edildiği için tarafınıza çeyiz ödeneği yapılamamaktadır.” diye cevap geldi. Bunun yasal dayanağı varmıdır ?