e Devlet Şifresi 18 Yaşından Küçükler Alabilir mi


e-Devlet şifresini almak için kaç yaşını doldurmak gerekli. e Devlet Şifresi 18 Yaşından Küçükler Alabilir mi? 17 yaşındayım e devlet şifresi alabilir miyim? sıkça sorulan bu soruların cevapları hazırladığımız içerikte bulabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİ 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER ALABİLİR Mİ

e-devlet kapısı, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulmuş olsa da e devlet kapısına giriş yapabilmek için vatandaşların 15 yaşından büyük olması gerekmektedir. Dolayısı ile 15 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı e-devlet şifresi temin edebilir. Eğer ki kişilerin 15 yaşından küçük ise e devlet kapısı şifresini almak için 15 yaşını beklemesi gerekmektedir. Yaş kriterini sağlayan kişilerin şifre alma işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

18 YAŞ ALTI E DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR

15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kartlılar ve yabancılar üzerinde T.C kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğini (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi) ibraz ederek şahsen ya da vekaleti olan kişi aracılığıyla (vekalette “e-Devlet Şifresi almaya yetki olduğuna dair ibare bulunmalıdır)başvuru yaptığında PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden e-Devlet kapısı şifrelerini alabilirler.

Bunun yanı sıra mahkeme kararıyla kendine vasi tayin edilmiş kişiler vasileri aracılığıyla e-Devlet Kapısı şifresi temin edebilirler. Bu durumlar harici başkaları adına şifre alımı mümkün değildir.

Daha önce e-devlet şifresi almasına rağmen şifresini unutmuş ve ya kaybetmiş olmasına rağmen tekrar edevlet şifresi alınabilir. Edevlet şifresinin ilk defa alanlar için 2 TL’dir. Fakat ikinci kez e-devlet şifresi almak isteyenler 4 TL ücret vermeleri gerekmektedir.

Şifreyi Neden PTT Dağıtıyor?

Tüm Türkiye vatandaşlarına hizmet sunması hedeflenen e-Devlet Kapısı şifrelerinin olabildiğince geniş bir vatandaş grubuna ulaştırılabilmesi ve erişimin kolay olması büyük önem taşımaktadır.

PTT Genel Müdürlüğü, yurt genelinde en yaygın dağıtım ağına sahip kurum olarak bu amaca hizmet etmektedir. Bütün vatandaşlarımıza ulaşma imkânına sahip bir kurum olarak şifre dağıtımının, aynı zamanda bir kamu kuruluşu da olan PTT tarafından yürütülmesine karar verilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 25 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)