e-Devlet Şifresi Alma, e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır | SGK, e-Devlet, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü, Prim Sorgulama

e-Devlet Şifresi Alma


e-devlet-sifresi-nasil-alinir
e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. e-Devlet Şifresi Alma vatandaşa devlet hizmetlerinin en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır

e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek 2 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Şifreyi, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

  • e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.

Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturulabilir. Pilot il olan Bolu’da kullanılan elektronik kimlik kartı ile de Türkiye.gov.tr adresine giriş yapılabilir ve şifre oluşturulabilir.

  • Aşağıdaki bağlantıdan size en yakın PTT şubesine kimliğinizle birlikte başvurabilirsiniz.

En Yakın PTT’yi Öğrenmek için Tıklayınız

Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

E-Devlet şifrenizi alıp sayfamızın en altındaki linkten sisteme giriş yaptığınızda sizi şifre değiştirme ekranı karşılayacaktır. Bu ekranda üste eski şifrenizi ve alttaki diğer 2 kutuya da belirleyeceğiniz yeni şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bu şekilde şifrenizi değiştirebilir ve artık yeni şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Aralık 2011

Bu yazı en son 31 Ekim 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

e-Devlet Şifresi Alma (166 Yorum)

  1. meraba ıyı gunler..E-devlet sıfrem var ama unuttum .Telefon numaramı yazıyorum yalnız onay vermıyo ne yapmam gerekıyo

  2. Selamlar,
    Orman işlerinde süresiz çalışmaktayım.Yenimahalle SGK merkez müdürlüğüne müracaatla EK 5 giriş bildirgesi istedim .Verdiler.Muhtara ve Orman Bölge MÜdürlüğüne imzalattım.Yenimahalle SGK merkez müdürlüğüne götürdüm.Bu form yanlış olmuş Tarım ilçe MÜdürlüğüne imzalatın dediler .Allah aşkına nasıl bir iş bu.Bana Ne yapmam gerektiğini açıklayın

  3. Hocam e devlet şifresi almak için 15 yaşını doldurmuş olması yeterli mi. İlginiz için teşekkür ediyorum

  4. ben 2004 14 eylul kurumdan emekli oldum acaba ayrıldığım tarihten itibaren benim pirim sayısı nekadar örenebilirmiyim