e-Devlet Uygulamaları

Artık tüm SGK uygulamalarını e-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştiriyor. Peki bu e-Devlet nedir? hangi uygulamaları içerir?

Bundan sonra 22 devlet hizmetini www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden yapabileceğiz. Böylece bürokratik işlemlerle boğuşmadan ve kapı kapı dolaşmadan gerekli hizmetleri alma şansımız olacak. Bunun yanında hizmet almakla kalmayacak, merak ettiğiniz bilgilere rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

Örneğin, bir çocuğunuz oldu ve nüfusa nasıl ve ne zaman kayıt yaptırmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. İşte bu sorunun cevabını artık en kısa yoldan bulabileceğiniz yer www.turkiye.gov.tr Bu adresten yapmanız gereken tüm işlemleri okuyabilir, böylece en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında işsizlik ödeneğine başvurabilir ya da motorlu taşıtlar verginizi hesaplayabilirsiniz. T.C. Kimlik Numaranızı bilmiyorsanız öğrenebilir veya PTT’den yolladığınız bir mektup ya da paketi takip edebilirsiniz.

Sitede bu ve benzeri birçok işinizi sorunsuzca halletmeniz mümkün. Şunu unutmayın ki çoğu işleminizi “şifre ile giriş” yaparak gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu yüzden bu uygulamalardan sorunsuzca yararlanmak için en yakın PTT şubesine gidip şifrenizi almanız gerekiyor.

www.turkiye.gov.tr ” adresinde verilen hizmetler 3 ana başlık altında toplanmış durumda:

1. Vatandaş
2. Devlet
3. İş

“Vatandaş” başlığı altındaki yapabileceğiniz işlemler:

– Eğitim, Askerlik ve Seferberlik, Doğum, İş ve kariyer, Sosyal Güvenlik, Aile, Sağlık, Özürlü Vatandaşlar, Seyahat ve Turizm, Kültür-Sanat ve Spor, Trafik, Yasal İşlemler, Haklar ve Korunması.

“Devlet” Başlığı altında yapabileceğiniz işlemler:

– Tarihimiz, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Adli ve İdari Yargı, Araştırma ve İstatistikler, Bilim ve Teknoloji, Devlet Sözleşme ve İhaleleri, Eğitim, Enerji, Doğal Kaynaklar ve Çevre, Kültür ve Turizm, Savunma ve Güvenlik, Sağlık, Tarım, Uluslar arası İlişkiler ve Konular, Mevzuat.

“İş” başlığı altında yapabileceğiniz işlemler:

– İşletmenin Doğuşu ve Feshi, Sektörler, İşletmelerin Büyüme ve Gelişimi, Bağış, Destek ve Krediler, Dış Ticaret, Elektronik Ticaret, Yatırım ve Sermaye, Vergi, Devlet İhaleleri, Ekonomi ve Finans, İş ve kariyer.

Tabi bu verdiğimiz başlıklar sadece ana başlıklar. Örneğin “vatandaş” başlığı altında “eğitim” bölümüne girdiğinizde askeri okullardan, polis okulu sınavlarına kadar birçok sınav sonucuna veya yapılacağı tarihlere ulaşabilirsiniz.

Site ilk bakıldığında karmaşık ve zor gözüküyor. Sebebi ise ana sayfada başlıklara ve bölümlere tam olarak nasıl ulaşacağınızı bulamamanız ve aradığınız başlığın hemen karşınıza gelmemesi. Fakat biraz kullanıp, alışkanlık haline geldikten sonra birçok işinizi bu sistem üzerinden yapabilir, bürokratik birçok bilgiyi doğrudan siteden edinebilirsiniz.

chip.com.tr – Hürriyet

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Bu yazı en son 14 Kasım 2011 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

e-Devlet Uygulamaları (13 Yorum)

  1. Altarafi e devletin nadir e devletin uygulamalari nelerdir onu sordukya biz devlet olmuycaz devletin
    unsutlarinu sormadik !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • İsim değişikliğinden dolayı, bilgilerime ulaşamadığımdan ssk sicil nmaraumı kaybetttim. İsmim Erdem Demir İken Berkan Demir olmuştur SSK sicil nmaraumı nasıl f6ğrenebilirim.?. Yurdışında ikamet etmekteyim.. Bana Yardımcı Olursanız cok memnun olurum.

  2. e devlet şifresinin kısa süre de sistem olarak üç aylıkbir ömrü var..bu süre içinde işlem yapmaz sam otomatik olarak şifremi iptal ediyorsunuz.her daim devlet kapısında iş kovalamıyoruz.luzum hasıl ettikçe e devlet şifresini kullanıyoruz.herseferinde şifre almak zorunluluğu nereden doğuyor.benim şifrem bende benden başkası da kullanamaz.amazırt-pırt şifre iptal ederek,devlet yeni bir gelir kapısı bulduğunu mu zannediyor?amacınız ne?herkes şifresine sahip olsun.devlet te gerektiği zamanlar da vatandaşını korusun.vatandaşın sırtından nafakasın dan çalmasın..her seferinde para vererek şifre almak zorunda değiliz..