Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Sosyal güvenli kurumu, sağlık konusunun önemi açısından artık çalışan ya da çalışmayan tüm vatandaşların sağlık sigortasından yararlanabilmesi için çalışmalar yapıyor. Vatandaşların gelir tespiti yapılarak ödemesi gereken prim miktarları belirlenmekte ve şartlar doğrultusuna Genel Sağlık Sigortasından yararlanmaları sağlamaktadır. Soybis sorgulama bağlantısı sayesinde bir çok bürakrasi işleminden kurtulacaksınız bu sayede zaman kaybetmeden kısa sürede yapabilir ve size tanınan haklardan rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

Prim miktarı tamamen kişinin gelir beyanına göre belirlenmekte olup eğer gelir düzeyi alt sınırda ise prim ödemesine gerek kalmadan sağlık sigortası hakkından yararlanabilir. Bir vatandaşın sosyal yardım alabilmesi için izlemesi gereken bazı yollar, başvurması gereken yerler vardır. Öncelikle e-devlet sistemi üzerinden sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemini yapmanız gerekmekte.

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulaması için Tıklayınız

Bu aşamadan sonra yapmanız gereken en yakın sosyal yardımlaşma kurumuna başvurmak.

Sosyal Yardım Bilgi Sistemi Hizmeti Getirileri

  • 1. Yardım başvurusu yapan vatandaşlarımızın muhtaçlıkları merkezi veri tabanları kullanılmak suretiyle bizzat devlet tarafından yapılmaya başlanmış; bireyler muhtaçlıklarını ispatlama külfetinden kurtarılmıştır.
  • 2. Yardım başvurusu yapan vatandaşların tek tek kamu kurumlarını dolaşarak durumları ile ilgili evrak toplamasının önüne geçilmiş; sadece Nüfus Cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle yardıma müstahak olup olmadığı belirlenmeye başlanmıştır.
  • 3. Yoksul vatandaşlarımızın yardıma erişim süreci kısaltılmıştır.
  • 4. Kamu kurumları tarafından mükerrer yardım verilmesi engellenmiş; sosyal yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ve daha geniş bir kitleye ulaşması sağlanmıştır.
  • 5. Yardım başvurusu yapan vatandaşlarımızın durumları ile ilgili belge talebinde bulundukları kamu kurumlarında oluşan iş yükü azaltılmıştır.
  • 6. SYD Vakıflarında yaşanan yoğunluk giderilerek, Vakıf çalışanlarının sosyal inceleme (hane ziyareti) yapmaları için ayırdıkları zaman artırılmıştır.
  • 7. Kamu kurumları arasında mükerrer yardımların engellenmesine yönelik yapılan yazışmalar ortadan kaldırılarak bürokrasi en aza indirilmiş ve kamu kaynaklarının etkin kullanılmasına katkıda bulunulmuştur.
  • 8. Etkin sosyal yardım politikaları geliştirilmesine yönelik gereken sağlıklı istatistiki bilgi için alt yapı oluşturulmuştur.
  • 9. SYGM, ülkemizin e-devlet uygulamaları vasıtasıyla yürüttüğü e-dönüşüm sürecine, SOYBİS ile katkıda bulunmuştur.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 24 Ocak 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama (1 Yorum)