4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü

emekli sandığı ödeme sorgulama4/c kavramı henüz 2010 yılında geçmiş olmasına rağmen çoğu kişinin aklına ilk olarak kamu idarelerinde sözleşmeli olarak çalışan personel gelmektedir. Zira 657 Sayılı Kanunun 4/c bendine çalışanlar kamuda kadroya alınmamış ve sözleşmeli olarak çalışan personeli tanımlamaktadır. Fakat 5510 Sayılı Kanunun 4/c maddesine tabi olarak çalışanlar ise devlette kadroya alınmış ve eski adıyla emekli sandığı kapsamında çalışan kişileri tanımlamaktadır.

İsteğe bağlı iştirakçilik en az 10 yıl memuriyet hizmet yaptıktan sonra memuriyetten ayrılıp Emekli Sandığı kapsamında emeklilik hakkını kaybetmek istemeyenler için çalışmadan ay be ay para ödeyerek hizmet kazanmadan yöntemidir.

4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü

Eski adıyla Emekli Sandığı (4C) hizmet dökümü sorgulama ekranı sayesinde sayesinde emekli sandığına ne zamandan beri bağlı olduğunuzu aşağıdaki sayfadan e-Devlet sistemine giriş yaparak emekli sandığı ödeme sorgulama yapabilirsiniz.

4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü için Tıklayınız

e-Devlet sitesine giriş yaptıkdan sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bağlantısına tıklayınız. Daha sonra “e-Devlet Şifresi” bölümünü tıkladıkdan sonra “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifrenizi” yazarak 4C Hizmet dökümü panelini görüntüleyebilirsiniz.

Sisteme giriş yapmak için öncelikle  e-Devlet şifresi edinmelisiniz. Bu şifre olmadan hiç bir SGK işleminizi gerçekleştiremezsiniz. Öncelikle e-Devlet Şifresi Almak için, size en yakın PTT Şubesine üzerinde TC Kimlik Numaranızın olduğu bir kimlikle başvuru yapmalısınız. 2 TL’lik işlem ücreti karşılığında E-Devlet Şifrenizi PTT’den rahat bir şekilde edinebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 27 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü (6 Yorum)

  1. E Devlet şifresini dört kez aldım bi türlü girip maaşimı öğrenemedim.her denememde mutlaka birşeyin eksikliği söyleniyor.Sonaldığımda da telefon numaramı yazdım.yine yeni şifre alıp giremedim.İsyandayı.Yardım ederseniz sevinirim.selamlar.

  2. Esengül 3600 den emekli olabiliyor mu 4600 den mi emekli olur bilmiyorum 2004 te girdim şu an 2015 3 sene falan çocuk olduğunda ara vermiştim şu an 3000 primim olmaktadır tam olarak bilmiyorum 2000 2000 Türkan bakmıştım da şeyi anlamadım 3600 den olunca 2004 te bulunmuyormuş o yüzden ben 4600

  3. sigortalı çalışanım e.devlet şifremi unuttum bilgilerime erişemiyorum. 3600 den emekli olabilmek için eksik günler çocuk borçlanması yapılabilirmi isteğe bağlı ve bagkur hizmet dökümlerini nasıl alabilirim.