Emekli Bayram İkramiyesi 2018

Emeklilere ve memurlara Ramazan ve Kurban bayramlarında ikramiye verilmesi, Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) taşınıyor. Memur-Sen’in daha önce promosyon talebini olumlu karşılayan KPDK bu sefer de emekliye yılda 2 kez maaş ikramiyesi konusunu masaya yatıracak. Eğer anlaşma sağlanıp hayata geçerse, yılda iki kez dağıtılacak olan ikramiye SSK ve Bağ-Kur emeklilerini de kapsayacak şekilde genişletilebilecek.

Son haberlerle derlediğimiz emekli bayram ikramiyesi haberi, emekli maaşı bayram ikramiyesi, memura bayram ikramiyesi varmı 2018 sorularına yanıt vereceğiz.

YILDA 2 MAAŞ EMEKLİYE İKRAMİYE

Toplu sözleşme görüşmelerine taşınan, KPDK’da da ele alınması beklenen bayram ikramiyesi talebi, SSK ve Bağ-Kur emeklilerini de heyecanlandırmış durumda. Türkiye Emekliler Derneği, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ramazan ve Kurban bayramlarında tüm emeklilileri kapsayacak şekilde 1’er maaş ikramiye verilmesini talep ediyor.

Memurları ve 4A, 4B emeklilerini ikramiye heyecanı sardı. Memur konfederasyonları tarafından geçtiğimiz Ağustos ayında toplu sözleşme masasına taşınan memurlara ve memur emeklilerine dini bayram ikramiyesi talebi üzerine bu durum, memurlar ve devlet memurlarına bayram ikramiyesi kadar, SSK ve Bağ-Kur emeklilerini de heyecanlandırdı. Çünkü memurlar ve memur emeklileri için çıkacak bayram ikramiyesi kararının diğer emeklilere de yaygınlaştırılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Zira, Memur-Sen’in bir önceki toplu sözleşmede memur emeklileri için talep ettiği promosyon, tüm emekliler için hayata geçirilmişti.

PROMOSYON ÖRNEĞİ MASADA

Memur-Sen’in bir önceki toplu sözleşmede memur emeklileri için talep ettiği promosyon, tüm emekliler için hayata geçirilmişti. Eğer bayram ikramiyesi kabul görürse, uygulamanın memurların ve memur emeklilerinin yanı sıra SSK(4A) ve Bağ-Kur(4B) emeklilerini de kapsaması bekleniyor. Böylece yaklaşık 12 milyon emekli, ikramiye ile ek bir gelire kavuşacak.

KPDK’NIN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Kamu Personeli Denetleme Kurulu (KPDK) 29 Mart 2018’de toplandı. Sendikalar ile bir araya gelecek olan Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun önderliğinde toplantı tamamlandı. Memur ve emeklilerin heyecanla beklediği memur ve emekliye bayram ikramiyesi konusu gündemde yer almadı. KPDK toplantısında öne çıkan konular kamu personelinin izinleri ve kadrolu istihdam oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Komisyon çalışmalarımız çerçevesinde birinci gündem maddemiz izin konuları, alt komisyonumuzun önerilerini değerlendireceğiz. Bir diğer konumuz da 2011 yılında yasal zemine kavuşan esnek çalışma modellerimiz, bu konuda da gerçekleştirilen sunumları dinleyeceğiz” dedi.

EMEKLİYE VE MEMUR BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLECEK Mİ?

Kamu Personeli Danışma Kurulu, emekli ve memurlar tarafından yakından takip ediliyor. KPDK kapsamında sendikalar ile bir araya gelecek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, Bakan Jülide Sarıeroğlu önderliğinde toplu sözleşmede karara bağlanamayan konuları masaya yatırması planlanıyor. Masanın en önemli konusunun ise geçtiğimiz Ağustos ayında da gündeme getirilen emekliye yılda iki kez verilmesi öngörülen bayram ikramiyesi olması bekleniyor. Eğer emekliye bayram ikramiyesi karara bağlanırsa bundan yalnız memur ve memur emeklileri değil SSK ve Bağ-Kur’luların da faydalanacağı öngörülüyor.

253 BİN EMEKLİYE MÜJDE VAR


Memura bayram ikramiyesi varmı 2018

Hükûmet, kamuda 30 yıldan fazla çalışan memur emeklilerinin ikramiyelerinin ödemesini bu ayın sonuna kadar tamamlayacak. Bu kapsamda 252 bin 476 kişiye toplamda 1 milyar 110 milyon lira ödeme yapılmış olacak. Son 3 yıllık primlerini zamanında ödeyip de zora düşen işletmelerin, esnafın talepte bulunması durumunda ödemelerde kolaylık sağlanacak.

Taşerondan kadroya geçenler geçmişte aldıkları maaşın 1.5 katını promosyon alacak. Hastanelerin sicil karnesi çıkarılacak. Tetkik-tahlil projesi yaşama geçirilecek. Ameliyat, organ nakli, laboratuvarda vatandaşa kolaylık sağlanacak, 291 ilaç Türkiye’de üretilecek. Kolay işverenlik sistemi yaygınlaştırılacak.

yazar_sorusorKonu ile ilgili yorumlarınızı paylaşmak isterseniz aşağıdaki bölümden yorumlarınızı gönderebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2018
Bu yazı en son 07 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)