Emekli Maaş Kesintileri Nelerdir

İşçi emeklisi bu aylık ödenen maaşından kesintili ödendiğini, emekli maaş kesintileri nelerdir diye merak ediyor ve nasıl itiraz edebileceğini soruyor.

SGK’dan yaşlılık (emeklilik), malullük, ölüm aylığı ile iş kazası-meslek hastalığı nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanların aylıklarından zaman zaman Kurum tarafından kesinti yapılmaktadır. Bu yazımızda emekli maaş kesinti sebebi konusunda bilgiler sunacağız.

EMEKLİ MAAŞLARINDAN YAPILAN KESİNTİ SEBEBLERİ

İLAÇ KATILIM PAYI:

Emeklilerin aylıklarından ayakta tedavide uygulanan ilaçlar için %10 katılım payı alınır. Ayrıca her bir reçete için;

a) 3 kutuya kadar (üç kutu dâhil) temin edilen ilaçlar için……….3 (üç) TL,

b) 3 kutuya ilave temin edilen her bir kutu ilaç için……….……..1 (bir) TL,

olmak üzere katılım payı alınır. İlaç katılım payları genelde ilaçların alındığı tarihi takip eden ödeme dönemindeki aylıklardan kesilir. Bazen birkaç ay sonra da kesilebilir.

TIBBİ MALZEME KATILIM PAYI

Vücut dışı protez ve ortezlerden, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için %10 oranında katılım payı alınır ve bu tutarlar aylık ya da gelirlerden kesilir.

MUAYENE KATILIM PAYI

Birinci basamak sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesinden katılım payı alınmayacaktır. Diğer sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesi nedeniyle uygulanacak katılım payı tutarları aşağıda belirtilmiştir.

a) İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında..……7 (yedi) TL

b) Özel sağlık hizmeti sunucularında ………….………………..……15 (onbeş) TL

Yukarıda belirtilen tutarlar da emeklilerin aylıklarından kesilir.

İCRA TAKİBİYLE HACİZ

İcra takibiyle emekli aylıklarına konulan haciz (İstisnai durumlar hariç aylığın 1/4’ü oranında kesinti yapılır).

YERSİZ ÖDEMELER

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ve aylık alanlara bazen hak etmediği aylıklar ödenmektedir. Bunlar tespit edildikten sonra emeklinin gelir ya da aylığından her ay %25 ini geçmemek koşulu ile tahsil edilebilmektedir.

EMEKLİ MAAŞI KESİNTİ İADESİ

Yukarıda paylaştığımız bu 3 neden olmamasına rağmen aylıkta kesinti olmuşsa bununla ilgili öncelikle kesintinin sebebini öğrenmesi gerekir.

İlgili kişinin, kesintinin sebebi ve ayrıntısını öğrenmesi gerekir. Öğrenildikten sonra Kuruma dilekçe ile başvurarak kesintiye itiraz etmesi gerekebilir. Emekli maaşınızda ki kesintileri sorgulamak emekli aylığı kesintisi sorgulama için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Örneğin;

– Kesinti sosyal güvenlik destek primi borcu nedeniyle yapıldığı halde, söz konusu kişinin 4/b (Bağ-Kur) kapsamında herhangi bir çalışması, vergi mükellefiyeti, şirket ortaklığı yoksa, olsa bile daha sonra vergi mükellefiyetini, şirket ortaklığını sona erdirmişse dolayısıyla da kendisi sosyal güvenlik primi ödemesi gereken kişi statüsünde değilse (Gayrimenkul kira geliri elde edenler bu statüde değildir.)

– Kesinti sağlık yardımı (muayene – ilaç katkı payı v.s.) nedeniyle yapıldığı halde, kendisi kesintiye konu sağlık yardımını almamışsa;

bu gibi durumlarda ilgili kişinin gerekçelerini de belirtmek suretiyle kendisine aylığı bağlayan Kurum ünitesine bir dilekçe ile itiraz etmesi gerekir. İtiraz üzerine kurum tarafından yapılan inceleme sonucunda, kesintinin yersiz ve haksız olduğu anlaşılırsa yapılan kesinti iade edilir. Eğer kesintinin yerinde olduğu, yani haklı bir sebebe dayandığı anlaşılırsa bu durumda itiraz reddedilir. Bu şekilde itirazı reddedildiği halde, kesintinin haksız olarak yapıldığını düşünen kişinin, iş mahkemesinde dava açması gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı en son 05 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Emekli Maaş Kesintileri Nelerdir (1 Yorum)

  1. HER AY EKSIK MAAŞ ALIYORUZ VERDİĞİNİZ AYLIKTA GÖZUNUZ VARSA UTANMAYIN AÇIK SÖYLEYİN BELKİ TAMAMINI BAĞIŞLARIZ