Erken Emeklilik 2015


Yeni yılda Meclis’e gelmesi beklenen düzenlemeler, prim borcu ya da yaşı yüzünden emekliliğe hak kazanamayan yüz binlerce kişiye umut olacak. 2015’de erken emeklik ne olacak ?

Erken Emekliliğe SGK’dan Vize Yok

Anayasa Mahkemesi’nin “50 ve daha yukarı yaşta olup da 10 yıllık fiili hizmet süresini dolduranların emekli olabilmeleri için 8 Eylül 1999’dan önce çalışmaya başlamış olma şartını” iptal kararı büyük sevinç yarattı. Emeklilik için yaşa takılanlar umutlandı. Binlerce kişi Başbakanlık İletişim Merkezi ve SGK’nın çağrı merkezi, bilgi işlem birimlerinin telefonlarını adeta kilitledi. Ancak, erken emekliliğe vize çıkmadı. Sosyal Güvenlik Kurumu 61 yaşı doldurma ve 10 yıllık hizmet koşullarının bir arada olması gerektiğini duyurdu.

Erken emeklilik artık hayal değil! Prim sayısı ve sigorta gününü doldurduğu halde yaşa takılanlar erken emeklilik için borçlanmaya gidebilecekler. Bu şekilde 1 yıl erken emeklilik mümkün hale geliyor.

erken emeklilik 2015

TORBA Yasa ile çalışma hayatı baştan aşağı değişirken, binlerce kişiye de erken emeklilik yolu açıldı. Fakat bugün hala yüzbinlerce kişi, prim borcu bulunması ya da yaşa takılması nedeniyle çalışma süresi olarak hakettiği emekliliğe hak kazanamıyor, İşte bu kişilerin gözü de Ankara’dan gelecek müjdeli haberlerde… Kulislerde ise yeni yılda bazı kesimlerin emekliliğini etkileyecek düzenlemelerin Meclis’e gelmesi bekleniyor. Bunlardan en önemlisi sağlık çalışanlarıyla ilgili konu. Konuyla ilgili yapılacak bir düzenleme aslında sürpriz değil. Konuyla ilgili ipuçlarını Başbakan Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz aylarda vermişti. Söz konusu düzenlemenin yeni yılda Meclis’e gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Prim gününü doldurmuş fakat yaşı bekleyen kişiler için ise herhangi bir düzenleme öngörülmüyor.

‘DONDURMA’ ETKİSİ

Bir düzenleme de emekli olabilmek için borç dondurmayı isteyen Bağ-Kur’lular için bekleniyor. Hazırlığı yapılan yeni torbaya bu düzenlemenin ekleneceği beklentisi var. ‘Dondurma’ düzenlemesi yapılırsa, emeklilik için hizmet süresine ihtiyacı olmayan Bağ-Kur’lular, borcunu ve borçlu olduğu döneme ait hizmeti donduracak. Böylece emekli olabilecek.

ASKERLİK YAPANA ERKEN EMEKLİLİK

Kadınlardaki doğum borçlanmasının benzeri, erkekler için de askerlikte devreye giriyor… Askerlik borçlanması yapan çalışanlar, 1 yıl daha erken emekli oluyor. Borçlanma süresini ise işe giriş tarihi belirliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki (SGK) sisteme göre, işe giriş tarihine göre askerlik borçlanan çalışanlar yaş şartlarını 1 yıl öne çekme imkanına kavuşuyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Kasım 2014

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Erken Emeklilik 2015 (44 Yorum)

  1. Sigorta başlangıcım 1990 , askerlik 1993-1994 , daha sonra 1994 sonu yurt dışına çıktım geçen sene gün sayımı borçlanıp primlerini yatırdım. Bana 2025 yılında yaklaşık aylık 1000 tl maaş balanacağı söylendi. Şimdi daha erken maaş bağlanması söz konusumu , ayrica eğer bağlanabilirse maaş oranında eksilme olacakmı? Yardım edecek bir arkadaş varsa çok sevinirim.

  2. Dğyıl 1972 ,yş44,sgrta başlngç 1991/6 ay..askerden önce aldm,normalde sistem 2024 diyor torba yasalşırsa ben kç para aylık alrım..

  3. 4725 günüm var epilepsi hastası oldum. işe giremiyorum. normal şartlarda 1100 günüm kaldı. 2026 nın sonuna kadar yaşı beklemem lazım. ne yapmak lazım?

  4. yaşatakılmış bir insanım madurum benim gibi binlerce kişi var bian önce meclis buna hemen çare bulsun ben meslek hastasıyım saygılarlımllan ocak1990da sigotalıyım 8300 işgönöm var 1967 aralık 20

  5. yaşatakılmış bir insanım madurum benim gibi binlerce kişi var bian önce meclis buna hemen çare bulsun ben meslek hastasıyım saygılarlımllan

  6. esas yaşım 22/05/1970 kimlik yaşım ise köyde oldugumuz için babam beni 4 yaş küçük yazdırmış yani 07/08/ 1974 ona göre hesaplayın

  7. yalanlardan yorlduk ne yasa cikar nede bu ulkede yolsuzluk biter.allah sizi bildigi gibi yapsin ser………..ler nedir sizden cektigimiz primleri allirken sorun yok emekli derken dur.shit

  8. sigorta başlangıcı 01/07 1986 16/05/1968 doğumluyum 28 sene oldu nezaman emeklı olurum pirim gün sayım 5500