Hangi Kurumdan Emekli Olmak Avantajlı

4/a Kapsamında sigortalıların 4/b kapsamındaki sigortalılara göre daha az prim ödeme yanında daha erken emekli olabilme haklarının varlığından da bahsetmemiz gerekir.

Hangi Kurumdan Emekli Olmak Avantajlı

HANGi KURUMDAN EMEKLi OLMAK DAHA AVANTAJLI

Memur, işçi ve esnaf emeklileri arasındaki fark, 1 Ekim 2008 sonrası çalışmaya başlayanlar için giderilmiş olacak. Ancak yeni sistem işçi ve esnafı memurun seviyesine çıkarmak değil, herkesi SSK’da eşitlemek prensibine dayanıyor…

Cumhuriyet tarihimiz boyunca farklı toplum kesimleri için farklı zamanlarda emeklilik sandıkları ihdas edildi. Memurlar için Emekli Sandığı, işçiler için SSK ve son olarak da bağımsız çalışanlar için Bağ-Kur hizmet vermeye başladı. Kuruluş ve işleyiş prensipleri farklı olan bu kurumların, üyelerine verdikleri hizmet standartları da oldukça farklı oldu. Bu farklılıkların başında şüphesiz emekli aylıkları geliyor.

Aylıklarda Uçurum Var

Emekli aylıkları ve daha pek çok konuda emekliler arası farklılıkları gidermek üzere hayata geçirilen sosyal güvenlik reformuna rağmen, rakamlar arasındaki dengesizlik kolay kolay giderileceğe benzemiyor. Aşağıdaki tabloda, 2009 yılı Ocak ayı itibariyle memur, SSK ve Bağ- Kur emeklileri arasındaki maaş farklılıkları görülüyor. Buna göre emekli aylığı bakımından en iyi durumda olanlar memur emeklileri.

Onları SSK takip ederken, en gariban emekli sınıfını Bağ-Kur’lular oluşturuyor. Tabloda özellikle “En Yüksek Aylık” sütununa bakarsanız, memur emeklisinin aylığının SSK ve Bağ-Kur’un toplamından fazla olduğunu görürsünüz. Buradaki uçurum, bazı memuriyet kadrolarında alınan makam, temsil ve görev tazminatlarının emekli olduktan sonra da aynen ödenmeye devam edilmesinden kaynaklanıyor. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memuriyete girenlerin bu şansı olmasa da, eski memurlar için bu avantaj hala devam ediyor.

SSK SİGORTALISI OLMAK DAHA CAZİP

5510 sayılı Reform Yasasından önce sigortalı olanların hangi sigortalılık statüsüne göre emekli olacaklarında belirleyici olan unsur fiilen?primi?ödenen son yedi yılın hesabıdır.?Dolayısıyla ilk defa 1 Ekim 2008’den?önce sigortalı olanlar primi ödenmiş son yedi yıl içinde en?fazla hangi sigortalılık kapsamına göre prim ödemişler ise emeklilikleri de o kapsam doğrultusunda belirlenmektedir.
Eski adı SSK emekliliği olan ve 5510 sayılı Kanunla 4/a kapsamında emeklilik olarak isimlendirilen şartlardan emekli olmak, 4/b kapsamında emeklilik olarak isimlendirilen eski Bağ-Kur emekliliğinden daha caziptir. 4/a Kapsamındaki sigortalılara ödenen emekli aylıklarının yüksekliği bir yana 4/a kapsamından emekliliğe hak kazanmak da 4/b kapsamından emekliğe hak kazanmaya göre daha kolaydır. Çünkü 4/a kapsamındaki sigortalıların emekli olması için 5000 ila 7000 gün prim ödemesi yeterli iken 4/b kapsamındaki sigortalıların emekli olabilmeleri için erkek ise 9000 gün, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan kadınların 7200 gün; sonra sigortalı olan kadınların ise 9000 gün prim ödemeleri gerekmektedir.

SSK’LILAR BAĞ-KUR’LULARA GÖRE DAHA AZ PRİM ÖDER

Aynı şekilde ileri yaştakilerin emekliliği olan kısmi emeklilik şartlarında da 4/a kapsamındaki sigortalılar için prim ödeme gün sayısı 3600 iken 4/b kapsamındaki sigortalılar için prim ödeme gün sayısı 5400 olarak belirlenmiştir. Üstelik 9 Eylül 1981 tarihinden önce ilk defa sigortalı olan kadınlar ile 9 Eylül 1976 tarihinden önce sigortalı olan erkekler 4/a kapsamından kısmi emeklilikte kademeli yaş şartına takılmaz iken yani kadınsa 50 erkekse 55 yaşında emekli olabilmekte iken 4/b kapsamından kısmi emeklilikte kademeye takılmamak 1 Ekim 1999 tarihine kadar en az 13 yıl prim ödemek ve kadınlar için 1 Ekim 1951 erkekler için 1 Ekim 1946 tarihi öncesi doğumlu olmakla mümkündür.

SSK ve BAĞ-KUR Farkı

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin memurlara nazaran daha düşük aylık almalarında iki belirleyici unsur var. Birinci unsur aylık bağlama esnasında ortaya çıkıyor. Evet, emekli aylığı bağlanırken SSK ve Bağ-Kur’luya sadece ödediği primlerin karşılığı olarak aylık bağlanır.

Oysa memurlara ve özellikle üst düzey memurlara aylık bağlanırken, çalışırken karşılığı kesilmemiş maaş unsurları da dikkate alınır. Farklılık yaratan bir diğer unsur ise aylıklar hesaplanırken ve yıldan yıla artırılırken kullanılan sistemdir. Burada teknik ayrıntısına girmeden ifade edecek olursak, SSK’lı ve Bağ- Kur’lular, memur emeklilerine göre ülke büyümesinden ve milli gelirden daha az pay alırlar.

SORU : Ben 35 yaşında bir bayanım. SSK dan 5375 gün prim ödemem gerekirken şu an 6000 iş gün primim bulunmaktadır. Yaş itibariyle 2018 yılında emekli olacağım. Şu an bir işyeri açmayı düşünüyoruz. Bakkal dükkanı veya tuhafiye gibi. Ama mecburen bağkur ödeyecekmişim. Benim öğrenmek istediğim bağkura kaçıncı basamaktan ve ayda ne kasar öderim. Bu ödediklerim benim
emekliliğimi ne şekilde etkiler ssk ma fayda mı zarar mı sağlar yada alacağım emekliliğime.

Diyelim ki 3 yıl bağkur ödedim sonra kızıma devrettim o bağkurlu olsun diye ben çekildim bağkurdan kana 7 yıl ben ödemeden bekledim bu nasıl yansır. çok sordum biliyorum ama şu an bunları netleştirmem
gerekiyor. Ben 18 yıldır ssk lı çalıştım bağkur aklıma bile gelmezdi ama galiba bu gidişle bağkurluda olucam. Birde 17 yıl tam primim varya benim bağkurda 25 yıl primi tamamlayınca emekli olunuyomuş. benim ssk primlerini 17 yılı sayıp üzerine 8 yıl bağkur ödedim diyelim bende o zaman bağkurdan emekli olabilirmiyim, sizce bağkurdan mı ssk danmı emekli olmak iyi olur.

CEVAP : Hanımefendi bu SSK hizmetiyle Bağ-kur’a girerseniz basamak intibakı gereği 12. basamaktan ayda 275 YTL ödemek zorunda kalırsınız.Tabii 6000 gün SSK üzerine 12. basamaktan 3,5 yıl Bağkur ödeyerek 20 yıl dolduğunda Bağkur tam emekliliğe hak kazanırsınız. 25 yıl erkekler için şart bayanlar için 20 yıl yeterli. Fakat siz 3,5 yıl Bağkur ödeyerek Bağkur emekliliğine hak kazansanızda hemen emekli olamazsınız. Nasıl SSK sizi 2018 yılına atıyorsa Bağkur’da ileri bir tarihe atacaktır. Buradaki ayrıntı şudur: Vergi kaydını kapatmadığınız sürece 20 yıl dolsa bile Bağkur primi işler ödemek zorunda kalırsınız.

Ama ben olsam bu haliyle 2018 yılını bekler SSK’dan emekli olurum.Holding ortağı olmuyorsunuz sıradan bir bakkal yada tuhafiye açacaksınız.Kızınızın üzerine yapın onun geleceği garantiye alınsın.Siz zaten herşeyi tamamlamışsınız. Yaşınızı bekleyin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 04 Aralık 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Hangi Kurumdan Emekli Olmak Avantajlı (5 Yorum)

  1. 0105 1962 doğumluyum son yedi yıl ortalamam belediye başkanlığından 5 ay sonra emekli olacağım orta okul mezunuyum emekli maaşım ne olur

  2. ben 2014de maliyeden emekli oldum fakat bende nefes darlıgı ve koha hastasıyım galiba bende gelir vergiliyor kesiliyor benim rapurum var ben ne yapmam ge

  3. 01 ekim 2008 tarihinden itibaren bağkurluyum 21 11 1963 doğumluyum emekli ne zaman olurum yalnız 2001 yılından bu yana vergi mükellefiyim bağkura kayıt olmadım
    torba yasası cıkacakmı bu konuda