Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı İade Başvurusu

e-Devlet Kapısı’nda yer alan Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı Sorgulama hizmetini kullanarak, bankalarda 12 ay hareketsiz kalması durumunda bankaların Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade ettiği emekli maaşlarınız ile hareketsiz olmasından dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından blokeye alınan emekli maaşlarınızı sorgulayabilirsiniz.

SGK’dan gelir ve aylık alanların söz konusu gelir ve aylık alma şartlarının devam edip etmediğinin tespiti amacıyla bu ödemeler bloke edilebilir.

Hareketsiz ve blokeli emekli maaşlarınız için geçmişte yaptığınız iade taleplerini takip edebilirsiniz. Henüz işleme alınmayan aktif talebinizi iptal edebilir ve aktif talebiniz yoksa yeni iade talebinde e-Devlet aracılığıyla bulunabilirsiniz.

HAREKETSİZ VE BLOKELİ EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu, 12 ay boyunca hareketsiz kalarak bloke olan hesapların emekliler tarafından sorgulama işleminin gerçekleştirilmesine olanak sağlayan uygulamayı devreye soktu. e-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra bankaların Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade ettiği emekli maaşları ile hareketsiz olmasından ötürü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bloke konulan emekli maaşları sorgulaması yapılabilmektedir.

Aşağıdaki bağlantıdan kişisel bilgilerinizle sisteme giriş yapınız.  Hizmet bağlantısına tıkladığınızda, bankalarda 12 ay hareketsiz kalması durumunda bankaların Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade ettiği emekli maaşlarınız ile hareketsiz olmasından dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından blokeye alınan emekli maaşlarınız sorgulanır.

Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı Sorgulama için Tıklayınız

Hareketsiz ve blokeli emekli maaşınız varsa aşağıdaki ekran açılacaktır. Bu ekranda hareketsiz emekli maaşlarınız ile blokeli emekli maaşlarınıza ait bilgiler görüntülenir.

Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı iade başvurusu hizmeti ile e-Devlet üzerinden maaşlarınızın tarafınıza iadesi için talepte bulunabilir ve taleplerinizin durumunu takip edebilirsiniz.

HAREKETSİZ VE BLOKELİ EMEKLİ MAAŞI İADE BAŞVURUSU

Hesap blokesinin kaldırılması için e-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat da bulunulmalı.

Aşağıdaki bağlantıdan giriş yaptıktan sonra; Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıkladıktan sonra açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik bilgilerinizi doldurunuz. Sisteme giriş yaptıktan sonra blokenin kaldırılması, maaşın iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca hareketsiz ve blokeli emekli maaşlarınız için geçmişte yaptığınız iade talepleri görüntüleyebilirsiniz. Bununla birlikte iade talebinizi iptal etmek isterseniz bu hizmeti kullanarak iptal etme imkanınız da bulunuyor.

Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı İade Başvurusu için Tıklayınız için Tıklayınız

Hareketsiz veya blokeli emekli maaşınız varsa hizmet bağlantısına tıkladığınızda geçmişte yaptığınız iade başvurularınız sorgulanır. Geçmişte yaptığınız iade başvurusu yoksa aşağıdaki ekran açılacaktır.

Yeni iade başvurusunda bulunmak için bu ekranda yer alan “Yeni İade Talebi” düğmesine tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı en son 21 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)