Malullük Aylığı Kesilme Nedenleri

Malullük Aylığı Kesilme Nedenleri

Çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirdiği, SGK tarafından yetkilendirilen hastanelerin (resmî ve üniversite hastaneleri) sağlık kurullarınca düzenlenecek sağlık kurulu raporları ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, SGK Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalılar, malul sayılmaktadır.

Malullük Aylığı Kesilme Nedenleri

Malullük Aylığı Hangi Hallerde Kesilir?

Malullük aylığı,

 • Sigortalıların 5510 Sayılı Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlamaları,

– Kontrol muayenesi sonucu malullük durumunun ortadan kalkması,

hallerinde kesilir.

Kontrol muayenesi; sigortalının veya bunların hak sahiplerinin malullük ve iş göremezlik raporlarında belirtilen rahatsızlıklarının mevcut olup olmadığının tespiti amacıyla Kurumca muayene ve tetkik yaptırılmasıdır.

Sigortalılıktan Malûllük Aylığına Dönüş

Çalışmaya başlamaları nedeniyle aylıkları kesilenlerden, çalıştıkları süre zarfında normal çalışanlar gibi kısa ve uzun vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortasına ait prim alınmaya devam edilecek. Bunlardan işten ayrılarak yeniden malûllük aylığı bağlanması için yazılı istekte bulunanlara; kontrol muayenesine tabi tutulmak ve ilk aylığına esas malûllüğünün devam ettiği anlaşılmak kaydıyla, istek tarihlerini takip eden ödeme döneminden itibaren yeniden malûllük aylığı hesaplanarak bağlanacak.

Malullük Aylığı kesilme

SORU: Malülen emekli aylığı alırken işe girsem maaşım kesilir mi?

CEVAP: MALULLÜK AYLIĞI ALAN KİŞİ ÇALIŞIRSA MAAŞI KESİLİR
1 Ekim 2008 tarihinden sonra malullük aylığı bağlanmış kişiler, çalışmaya başlamaları halinde aylıklarını kaybediyorlar.

Diğer yandan bazı durumlarda da çalışılmaya başlanması malullük aylığının kesilmesini gerektirmeyebilir. Burada önemli olan çalışanların sigortaya başlangıç tarihleri ile emeklilik tarihleridir. 1.10.2008 tarihinden önce sigortalı yani 4/a statüsünde, Ba- Kur 4/b ve devlet memuru yani 4/c statüsünde olup, malullük aylığı almakta iken tekrar çalışma yaşamına girenlerin malullük aylığına dair durumları şu şekilde özetlenebilir:

Ssk’ya tabi olarak çalışma Bağ – Kur kapsamında çalışma Kamu Işyerlerinde Çalışma
SSK Aylığı Alanlar Aylık kesilir tüm sigorta kollarına tabi prim alınır. Aylık kesilmez. Aylıklardan %15 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilir. Aylıkları kesilmez
Bağ – Kur Aylığı alanlar Aylıkları kesilmez. Prime esas kazançları üzerinden sosyal güvenlik destek primi kesilir. Aylıkları kesilmez. Herhangi bir prim ödemezler. Aylıkları kesilmez.
Emekli Sandığından Aylık Alanlar Aylıkları kesilmez. Prime esas kazançları üzerinden sosyal güvenlik destek primi kesilir. Malullük aylıkları kesilmez. Aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilir Aylıkları kesilir, emekli sandığına tabi hizmetleri devam ettirilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 28 Aralık 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Malullük Aylığı Kesilme Nedenleri (8 Yorum)

 1. 0514/2013 yilinda calisirken tesaduf sonucu akciyer kanseri oldugumu ogrendim ve ameliyat sonrasi 09/11/2013. yilinda malulen emekli oldum bana haber bile vermeden 2017 dinin temmuz ayinda emekliligimi iptsl ettiler sgk ya sordugumda seni yeniden ameliyat oldugum hastaneye sefk ederek rapor tekrari istediler hastane olumlu rapor verererek sgkya gonderdi bu arada ameliyata bagli solunum sorunlari bas gostetdi koah gibi maluliyet konusunuda degerlendirimesi uygundur raporu verildi bu defada sacma bi nedenle kan kazi bshsnesiyle capa ya gonderildim orada istedikleri deger olmek uzere olzn bi hastanin degeri ordan ne geldi bilmiyorum itiraz ettim itirazimi reddetildr bdnde dsva actim bu arda eski calistigim yere gidip beni bi sekilde ise alin ilaclarimi alamiyorum dedim ve ise girdim koah la ilgili ciddi ilaclar kullaniyorum 4 ay boyunca ilaclara erisemsdim pahali olduklari icin4 yillik tedavi 4ayda olumsuz olarak etkilendi dava sonucu ne olur bilgi verirseniz sevinirim

 2. Bizim beyinden ozurlu,1997 den beri malulluk maasi alan hastamizin maasi kasim ayindan itibaren verilmiyor.herhangi bir muayene,islem yada sigortali calisma baslangici olmadan.cvb nizi bekliyorum

 3. 1997 yılında sigortalı olarak işe başladım. 2010 yılında malulen emekli maaşı almaya başladım. 2015 te özürlü memur olarak işe başladım maaşım kesilir mi?

 4. Öncelikle mrh ben şeker tansiyon ritim bozukluğu bta bozukluğu var
  % 69 raporun var 1800 günden emekli olabilmek için üniversite hastanesinden heyete girdim olumsuz cevep geldi bende mahkemeye verdim bir seneden başlatır mahkeme sürüyor 17.5.2016tarihinde son mahkeme allahın izniyle sonuçlanacak sizce sonucu ne olur bu arada adlı tip ba gönderdi hakim rapor yazacak yada beni hastaneye yarışacaklar mis avukatın öyle söylüyor bana ne kadar maaş bağlanır ilk ise girişim 2001.01.10 eyer emekli olursam tekrar emekli maasim çalışabilirliğin kesilirdi bana kısaca bilgi verebilir misiniz uzun sürmez habar vermeniz inşallah teşekürler arz ederdim saygilarla

 5. İyi günler,
  Malign Melonom (cilt kanseri) rahatsızlığım vardı, %60 raporla malüliyetten emekliye ayrıldım 3 sene kadar önce, sonra yapılan kontroller neticesinde sakatlık oranım düşürüldü ve malüliyet maaşım kesildi.2 sene kadar maaş aldım.Bu sürede işten çıktığım için geri dönüşüm olmadı malesef yaşım 45, iş arıyorum bulamıyorum,Zonguldak gibi küçük bir ilde yaşamaktayım, rahatsızlığım neticesinde güneş yasak güneşe çıkamıyorum, 3045 gün çalışmışlığım var, 2008 yılında oğlum doğdu, geriye yönelik ödeme yapabilirmiyim, hayatım darma duman oldu ciddi maddi sıkıntılar içine düştüm, şu anda en sağlıklı biçimde ne şekilde emekli olabilirim, yardımcı olabilirmisiniz.
  Teşekkürler