Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım

Uzun yıllardan beri çalışan işçinin yaş aldıktan sonra emekli olup mutlu, mesut ve kesesine yetecek kadar emeklilik geçirme hayalleri var. Çoğumuz emekli olunca güzel planlar düşünüyoruz fakat gerçekte her zaman bu planları gerçekleştirebilecek kadar emekli maaşlarını alamıyoruz.

Emeklik yaşına yakın adaylar ise süreç boyunca Ne kadar emekli maaşı alırım sorusunu zihinlerinden oldukça sık geçiyorlar alabileceğinin işte biz bu konuda size aradığınız her bilgiye ulaşabileceğiniz, kapsamlı, doğru ve net bilgiler aktarmak için uğraşacağız.

Maaş Hesaplamasında 3 Formül Önemli

Türkiye’de emekli maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunuyor.

 • 2000 yılı öncesi (En yüksek aylık bağlama oranı 2000 yılına kadar olan çalışmalar için uygulanıyor.)
 • 2000 yılı ile 2008 yılı arası
 • 2008 yılı sonrası (En düşük aylık bağlama oranı ise Ekim 2008‘den sonrası için uygulanıyor.)

Ekim 2008 sonrasında sigortalılık süresi uzadıkça, özellikle asgari ücret üzerinden prim ödeyenlerin bağlanacak maaşında düşüş yaşanıyor.

Şimdi bu karma emekli aylığı hesaplanma sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplanma sisteminin getirilmesi gündemde yer alıyor.

MAAŞ FARKLARI ARASINDA MAKAS KAPANACAK

Milyonlarca kişinin beklediği düzenleme hayata geçirilirse, halen çalışanlara emekli olurken bağlanacak maaş yükselecek. 2000 yılı öncesinde emekli olanlarda en düşük SSK emekli aylığı 1.389 lira seviyesinde bulunuyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlarda ise en düşük maaş 860 lira. Tek hesaplama sistemiyle bu tablo değişecek. 2008 sonrasında çalışılan dönem uzadıkça maaş düşmeyecek. 2000 öncesi ve sonrası arasındaki makas kapanacak.

Emekliler ayrıca kuruma göre farklı zam sisteminin de sona ermesini istiyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine başka, memur emeklilerine başka zam yapılması uygulamasına son verilmesi talepleri var. Enflasyona endeksli zam alan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, memur emeklileriyle eşit zam istiyor, tüm emeklilerin zamlarının toplu sözleşmeyle belirlenmesi beklentisi taşıyor.

 • Kurumlara göre bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım? 4A, 4B, 4C ayrı ayrı konuyu ele aldık.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım (4A-SSK)

4A SSK’lı olanlar bugün emekli olurlarsa ne kadar emekli maaşı alabileceklerini SGK’nın uygulaması sayesinde kendileri hesaplayabililiyor. Yaklaşık bir değer verse de fikir vermesi açısından kullanmanı tavsiye ederim. Aşağıdaki bağlantıdan TC kimlik numarası veya ssk sicil numarası girildikten sonra “hesapla” butonuna basınca sonuç ekranda görünecektir.

4A Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım için Tıklayınız

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım (4B – Bağkur)

Aşağıdaki bağlantıdan e-Devlet sistemine giriş yaparak aylığınız 4B sisteminde hali hazırda kayıtlı olan hizmetinize göre bugün talep etmişsiniz gibi hesaplanarak yaklaşık bir değeri gösterecek ve ne kadar emekli maaşı alırım 4b sorusuna kolayca cevap alabileceksiniz. Bu işlemi şifresiz de yapabilirsiniz bunun için SGK’nın kendi sitesinde yer alan şu sayfadaki foruma giriş yapınız.

Unutmayınız; 1- Aylığınız 4/b sisteminde hali hazırda kayıtlı olan hizmetinize göre bugün talep etmişsiniz gibi hesaplanmış olup yaklaşık bir değerdir. 2-

4B Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım için Tıklayınız

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım (4C – E.Sandığı)

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının internet sayfasında yer alan uygulama ile Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 4C sorusunu sgk hazırlamış olduğu güvenilir sistemden öğrenebiliyorsunuz. Bunun için ilgili bağlantıdan istenilen bilgileri ekranda gördüğünüz kutucuklara yazmanız yeterli olacaktır. Bu işlemleri internet kullanmasını bilen ve belirttiğimiz adresi yazabilecek kadar bilgisi olan herkesin yapması mümkün.

4C Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım için Tıklayınız

YÜKSEK MAAŞ ALMANIN YOLLARI

1-) Prim Günü: Prim günü emekli olduğunuzda maaşınıza önemli derecede etki yapmaktadır. Buna göre işe oldukça erken başlamaya çalışın ve sigortalı olarak iş aramayı unutmayınız.

2-) Priminizi Artırın: İş vereniniz sigortanızı aldığınız brüt maaştan yatırmaktadır. Bu yüzden her sene brüt maaşınızı yüksek göstermenizi tavsiye etmekteyiz. Prim ödemenizi yüksek tutarda yaparsanız emekli olduğunuzda daha çok maaş alırsınız.

3-) Çift Sigorta: Aynı anda ikinci bir sigorta daha başlatabilirsiniz. Bu sizin prim gününüze asla etki etmez ancak emekli olduğunuz da daha yüksek maaş alırsınız.

4-) Ek Ücretleri Unutmayın: Pek çok iş veren brüt maaşı düşük göstermeye çalışmaktadır. Ancak bu duurmun kesinlikle önüne geçmeli ve brüt maaşınıza eklenen ek ücretleri de sigortanıza yansıtmak istediğinizi iş vereninize söylemeyi unutmayın.

5-) SSK’yı Tercih Etmek: Günümüzde pek çok kişi emekli olmak için Bağ-Kur’u tercih etmektedir. Ancak SSK’yı tercih etmek size daha fazla maaş kazandıracaktır.

6-) Ek-5 tarım sigortası ya da tarım bağkuru gibi kapsamlarda prim ödememeye çalışın ya da ödemeniz gerekiyorsa da prim tutarınızı biraz yükseltin. Bu sigorta kolları ortalama prime esas kazancınızı düşürerek düşük emekli maaşı almanıza neden olacaktır.

Ek olarak yüksek emekli maaşı almanın formülü konusunu okumanızı tavsiye ediyorum.

DAHA YÜKSEK MAAŞ İÇİN FORMU DOLDURURKEN DİKKAT!

Emekli aylığını artırmak için ayrıntılar çok önemli. Bunlardan biri de emekli olurken doldurulan ‘Tahsis Formu’.

Bu formu doldururken bakmakla yükümlü kişi hanesine ‘‘, ‘çocuk‘ gibi yakınlarınızı ekleyin. Bu, maaşınız hesaplanırken ‘Aylık Bağlama Oranını’ artırır. Bu da maaşınıza olumlu yansır.
Emekli maaşınızı artırmak için ‘çok çalışmak yerine’ nasıl çalıştığınıza özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.

SORU CEVAPLAR

SORU: 3 Ekim 1987’de SSK’lı oldum. 25 yılım 3 Ekim 2012’de doluyor. Ne zaman emekli olabilirim? Ne kadar emekli maaşı alırım?

CEVAP:Doğum tarihinizi, askerlik tarihinizi ve prim sayınızı bildirmemişsiniz. Sorunuza net cevap veremiyoruz. Verdiğiniz bilgilere göre; emekli olacağınız tarihi kendiniz hesaplayabilirsiniz. 25 yıl sigorta, 5375 gün prim ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. 5375 gün prim ödemiş olmanız şatıyla 50 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Emekli aylığı tutarını prim sayısı ile birlikte çalışma hayatı boyunca üstünden prim ödenen kazanç tutarı belirliyor. Bu bilgiler olmadan emekli aylığı hesaplanamaz.

SORU: 08.11.1968 doğumluyum. 15.12.1992 yedek subaylık başlangıcı ve 01.04.1994 SSK girişi ile 5 bin 607 günüm var. Günümü doldurdum. Emekliliğime yaştan dolayı 9 sene var 1.400 TL brüt ücret ile emekli maaşımın artar mı. Ya da kaç TL üzerinden çalışırsam emekli maaşım artar bunun bir asgari sınırı var mıdır? Bu bilginin kaynağı hangi yasadır? Sinan Ortacı

CEVAP: Bağlanacak SSK emekli aylığı bakımından aylığınızda bundan sonra hiç çalışmama durumuna göre artış olması için bugün için en az 2.600 TL civarında bir brüt maaştan çalışıyor olmanız gerekiyor. Bu rakam sabit olmayıp ileride biraz daha yükselecektir. Bu bilginin kaynağı 506 ve 5510 sayılı Kanunlara göre ortaya konulan 2000 yılı öncesi, 2000 – 2008 Ekim ayları arası, ve 1 Ekim 2008 tarihi sonrası için yapılması gereken üç ayrı emekli aylığı hesabından kaynaklanan bir sonuç bilgisidir. Sadece 01.01.2000 tarihi öncesinin maaş hesabının açıklaması için bile buraya sayfalarca tablo konması gerektiğinden, buna sayfamızın uygun olmadığını belirtmek durumundayım.

SORU: “Sigorta başlangıcım 7.1.1994’tür. Toplamda 5545 gün prim ödemem var. Üçüncü dereceden de vergi indirim belgesine sahibim. Primlerim 15.1.1999 tarihinden bu yana 30 gün üzerinden ve asgari ücretten yattı. 2010 yılında engelli şartlarından emekli olma hakkım vardı ama ‘prim günüm 5675 gün olsun da yüksek maaş bağlansın’ diye emekli olmadım. Engelliyim ne kadar emekli maaşı alırım” Gül A./Beykoz

CEVAP : ENGELLİ EMEKLİLİĞİNDE POZİTİF AYRIMCILIK VAR.Engelli emekli aylığı düşük olmaz. Sigortalılık başlangıç tarihlerine göre özürlü raporu ve vergi indirim belgesi olanlar yaşa bağlı olmadan >15 ile 20 yıl arasında en az 3600 gün ile emekli olurlar.

Emekli aylıkları hesaplanırken sanki 5400 günü varmış gibi hesaplama yapılır. Engelli sigortalının emekli maaşı hesabına esas dönemler içinde 1 Ekim 2008 öncesine ait dönemler daha kıymetli. Zira bu dönemlerin aylık bağlama oranı daha yüksek. Bu nedenle asgariden prim ödeyen ve emekli olmaya hak kazanan engellinin, emekli olmayıp çalışmayı sürdürmesi emekli maaşını yükseltmediği gibi bilakis düşürür. Okurumuz esasında 16 yıl sigorta 3760 gün şartlarından 7.1.2010 tarihinde emekli olabilecekti.

2010/Şubat ayında bağlanan maaş 630 TL olacak, bu maaş günümüze kadar zamlanarak 902 TL’ye yükselecekti. Oysa okurumuz bugün vergi indirim belgesi ile emekli olsa kendisine 722 TL maaş bağlanacak. SGK’ya vergi indirim belgesini ibraz etmeden 5675 günü tamamlayınca emekli müracaatında bulunsa bu kez maaşı 713 TL olacak. Okurumuza tavsiyemiz emeklilik müracaatında bulunması ve emekli olduktan sonra çalışmayı sürdürecekse destek primine tabi çalışması olacaktır
yazar_sorusorHerhangi bir problemle karşılaşırsanız bize aşağıdaki bölümden yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 07 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım (6 Yorum)

 1. Doğum tarihim : 07.10.1971
  İlk işe giriş tarihi : 21.07.1987
  Toplam uzun vade gün sayısı:5292
  Merhabalar, biliyorum ki 5375 gün, 25 yıllık sigortalılık ve 50 yaş durumunda emekli olabilirim.
  Ben yakın zamanda kalp krizi geçirdim ve ardından by-pass ameliyatı oldum. Kriz sonrası düşük ayak problemi mevcuttur. Sizlere sorum, normal emekliliğime kısa süre kalmışken malulen emekli olmak istemiyorum. Benim bu yaşı beklemeden en uygun maaşlı emekli olma durumum nedir? Veya alabileceğim maaşı daha da fazla yükseltebilmek adına kalan 83 günlük primi farklı yöntemlerle yatımak faydalı olur mu ? Eger ki kısmi emeklilikten bahsedersiniz de hemen emekli olabilir miyim ? ( yani bir yerde calısıyor gözükmem gerekirken kısmı emeklı olacaksam nıhayetınde 83 gunu tamamlamam şart mı?) Bana en uygun durumu anlatırsanız sevinirim.

 2. Merhaba…
  05.06.1994 tarihinde işe giriş ve sigortalı olduğuma dair ssk nın verdiği kırmızı kartlardan var. Fakat e devlet bünyesinde işe giriş ve ssk tarihim 1996 olarak gözükmekte. Bu yani iki senem heba olmuş. Bu olayı nasıl düzelte biliriz.

 3. 1haziran1986 ssk girişi 30 gün
  1 kasım 1987 30 0cak 1990 810 gün
  1ocak 1994 30temmuz 1995 570 gün
  ağustos 1995 şubat 1997 askerlik
  1ekim 1997 30 aralık 1999 810
  1subat 2001 15 kasım 2005 1740
  1ocak 2008 30kasim 2008 300
  1temmuz 2010 30agustos2010 60
  20subat2015 25 nişan 2018 devam ediyor askerliğimi borclanacagim mebla maaşına ne kadar etki eder

 4. 12.03.1955 Dogumluyum.
  3600 günlük yurt dışından borclanma yaparak 4a emeklilik hakkını elde ettim
  Borclandigim günler:
  03.10.1977 – 28.02.1979 = 509 gün
  01.06,1986 – 01.01.1995 = 3091 gün
  28.04.2016 – 04.05.2016 = 7 gün

  2018 senesinde Emeklilik Maaşım ne kadar olur?

  • Ersin bey,
   Sorunuza net cevap vermek zor. Fikir vermesi açısından ortalama 1400 – 1500 TL alabileceğinizi söyleyebilirim.