Sedef Hastası Malülen Emekli Olabilir mi

sedef hastası malülen emekli olabilir mi

Sedef hastalığı hakkında bilgi

Sedef hastalığı vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Genel olarak gri1 bir deri üzerinde beyaz sedef görünümünde kabukların eşlik ettiği, zaman zaman artış gösteren ve nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalık olarak da tanımlanabilir. Sedef hastalığı mağdurlarının ortalama % 25’i bu hastalığı kalıtsal olarak edinirler. Üstderi diye tabir edilen bölgenin keratin oranlarındaki bozukluk sonucu deriden pul pul ayrılıp dökülen tabakalar gözlemlenir.

Bu pul pul parçalar sedef hastalığı süresinde kimi zaman dökülmeyip bir tabaka oluştururlar ve örneğin tırnakla kazındığında beyaz toz halinde bir kepeklenme üstderi bölgesinde yaşanır. Bu durumun doktorlar arasındaki adı “mum lekesi arazı”dır. Bu mum lekesi arazı olarak tabir edilen durum sedef hastalığının teşhisi için aranılan belirtilerden biridir. Sedef hastalığı vücudun her yerinde görülebilirse de belirtiler özellikle diz, dirsek, kalça ve saçlı deri bölgelerde yaygın bir eğilimdedir.

Sedef Hastalığı(Psoriasis)

1-Hafif: Vücudun %0-19’unu kaplayan 5
2-Orta: Vücudun %20-49’unu kaplayan 15
3-Şiddetli: Vücudun %50-79’unu kaplayan 30
4-Çok şiddetli: Vücudun %80-100’unu kaplayan psöriasis vulgaris ve generalize püstüler psöriasis 40
Sedeften oran verilse bile (eklem tutulumu yoksa tabi) raporuna süre sınırı konulur. 1 yıl sonrası için kontrol muayenesi istenir.

Sedef Hastası Malulen Emekli Olur mu

Artropatik şekil gösteren ağır sedef hastalığı (psoriazis) (Değerlendirme romatoloji bölümünde yer alan kriterlere göre yapılır) şartlar mevcutsa 10 yıl sgk 1800 gün prim müracaat edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: ,
Bu yazı en son 31 Ağustos 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Sedef Hastası Malülen Emekli Olabilir mi (2 Yorum)

  1. Merhaba,

    benim adım Hasan 4 yıldır sedefe bağlı romatizma hastasıyım hastalık tanısı (PSA) vücudumun yarısı sedef di sonra Remicade serum kullanmaya başladım şimdi çok daha iyiyim ben bu şekilde emekli olabilir miyim pirim gün sayım 8500 oldu bilgilendirebilir-misiniz

  2. Mrhb ben tokatdan volkan işeri sedef hastasıyım .1870 gün ssg var malumiyen emekli olabirmiyim lütfen cvp 0544 526 53 47