SGK, e-Devlet, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü, Prim Sorgulama http://www.sgk.gen.tr Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ilgili interaktif uygulamalar, E-devlet hakkında bilgiler ve güncel haberler yer alan SGK Portal. Mon, 20 Feb 2017 13:00:42 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.2 Ümraniye SGK http://www.sgk.gen.tr/sgk-subeleri/umraniye-sgk.html http://www.sgk.gen.tr/sgk-subeleri/umraniye-sgk.html#respond Mon, 20 Feb 2017 13:00:42 +0000 http://www.sgk.gen.tr/?p=3877

Ümraniye SGK İletişim

Telefon : (216) 420 21 21
Fax : (216) 420 21 47
Adres : MEHMET AKİF MAH TAVUKÇUYOLU CAD NO:132 ÜMRANİYE İSTANBUL
E-posta : umraniyesgm@sgk.gov.tr

Ümraniye SGK Nasıl Giderim

Google haritayı kullanarak en kısa yoldan Ümraniye SGK’ya nasıl gidebileceğinizi kolayca belirleyebilirsiniz. Ayrıca yakından geçen otobüs duraklarına bakarak toplu taşıma ile ulaşımını gerçekleştirebilirsiniz.

Ümraniye SGK Çalışma Saatleri

Mesai Saatleri : 08.30 – 17:00
Öğle Molası : 12:00 – 13:00

Ümraniye SGK Verilen Hizmetler

İŞVEREN İŞLEMLERİ (BORCU YOKTUR, İLİŞİKSİZ YAZILARI…) ÜMRANİYE
EMEKLİLİK İŞLEMLERİ (4a-4b YAŞLILIK,MALULLÜK-ÖLÜM,2.KARAR…) SANCAKTEPE
SİGORTALI TESCİL VE HİZMET SERVİSİ ÇEKMEKÖY
İCRA TAKİP HACİZ VE SATIŞ SERVİSİ
KISA VADELİ SİGORTALAR SERVİSİ
DESTEK HİZMETLERİ SERVİSİ
4a-4b SİGORTALI TESCİL, SİGORTALAMA, İSTEĞE BAĞLI İŞ ve İŞLEMLERİ
KAYITDIŞI İSTİHDAMLA MÜCADELE İŞ ve İŞLEMLERİ
BORÇLANMA HİZMET BİLDİRME, HİZMET BİRLEŞTİRME İŞLEMLERİ
İNSAN KAYNAKLARI
PRİM TAHAKKUK, TAHSİLAT ve EK.10 BELGESİ İŞ ve İŞLEMLERİ
HALKLA İLİŞKİLER, ALO 170, BİMER, DİĞER İŞ ve İŞLEMLER
İŞYERİ TESCİL VE E-SİGORTA SERVİSİ
KISA VADELİ SİGORTALAR (GEÇİCİ İŞ GRM.ÖDEMELERİ, HASTALIK, İŞ KAZALARI) İŞ ve İŞLEMLERİ

Ümraniye SGK Şikayet

Şikayetlerinizi ilgili merkezin şikayet kutularına yazarak iletebilirsiniz. Daha hızlı sonuç içinse Alo 170 hattını arayarak şikayet kaydı oluşturabilirsiniz.

]]>
http://www.sgk.gen.tr/sgk-subeleri/umraniye-sgk.html/feed 0
Kartal SGK http://www.sgk.gen.tr/sgk-subeleri/kartal-sgk.html http://www.sgk.gen.tr/sgk-subeleri/kartal-sgk.html#respond Mon, 20 Feb 2017 08:58:46 +0000 http://www.sgk.gen.tr/?p=3871

KARTAL SGK İletişim

Telefon : 0 (216) 457 48 60 (15 Hat)
Fax : 0 (216) 457 48 82 – 0 (216) 457 48 77
Adres : Bağlarbaşı Mh. Santral Sk. Maltepe Şehit Erol OLÇOK Kampüsü B Blok No:6 Maltepe/İSTANBUL
E-posta : kartalsgm@sgk.gov.tr

KARTAL SGK Nasıl Giderim

Google haritayı kullanarak en kısa yoldan Kartal SGK’ya nasıl gidebileceğinizi kolayca belirleyebilirsiniz. Ayrıca yakından geçen otobüs duraklarına bakarak toplu taşıma ile ulaşımını gerçekleştirebilirsiniz.

KARTAL SGK Çalışma Saatleri

Mesai Saatleri : 08.30 – 17:00
Öğle Molası : 12:00 – 13:00

KARTAL SGK Verilen Hizmetler

EMEKLİLİK SERVİSİ
SİGORTALI TESCİL VE HİZMET SERVİSİ
İCRA TAKİP HACİZ VE SATIŞ SERVİSİ
KISA VADELİ SİGORTALAR SERVİSİ
DESTEK HİZMETLERİ SERVİSİ
İNSAN KAYNAKLARI
PRİM TAHAKKUK VE TAHSİLAT SERVİSİ
HALKLA İLİŞKİLER
İŞYERİ TESCİL VE E-SİGORTA SERVİSİ
KAYIT DIŞI İSTİHDAM İLE MÜCADELE

KARTAL SGK Şikayet

Şikayetlerinizi ilgili merkezin şikayet kutularına yazarak iletebilirsiniz. Daha hızlı sonuç içinse Alo 170 hattını arayarak şikayet kaydı oluşturabilirsiniz.

]]>
http://www.sgk.gen.tr/sgk-subeleri/kartal-sgk.html/feed 0
SGK Promosyon için Garanti Bankasıyla Anlaştı http://www.sgk.gen.tr/sgk-haber/sgk-promosyon-icin-garanti-bankasiyla-anlasti.html http://www.sgk.gen.tr/sgk-haber/sgk-promosyon-icin-garanti-bankasiyla-anlasti.html#respond Mon, 06 Feb 2017 09:25:19 +0000 http://www.sgk.gen.tr/?p=3866

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yaklaşık 11,5 milyon emeklinin aylıkları karşılığında banka promosyonu alabilmesini sağlayacak ödemelerle ilgili 3. anlaşmayı gerçekleştirdi.

Garanti Bankası, emeklilere banka promosyonu için SGK ile protokol imzaladı.

Garanti’den yapılan açıklamaya göre, emeklilere banka promosyonu için SGK ile anlaşan banka, ödemelere mart ayında başlayarak nisan ve mayısta da devam edecek.

KİM NE KADAR ALACAK?

3 yıl için, aylık tutarına göre bin liranın altında maaş alan emeklilere 300 lira, bin ile 2 bin lira arasında alanlara 375 lira, 2 bin liranın üzerinde maaş alanlara ise 450 lira promosyon ödemesi gerçekleştirilecek.

Garanti Bankası’yla 3 yıllık taahhütname imzalayan emeklilere maaş tutarına göre tek seferlik ve peşin promosyon ödenecek.
Promosyondan yararlanmak isteyen emekliler, Garanti Bankası şubelerine başvuruda bulunabilecek.

Daha önce İş Bankası ve Ziraat Bankası‘yla da protokol imzalanmıştı.
Hesapların 3 yıl bankada tutulması karşılığı emeklilere promosyon ödemesi yapılacak. Ödeme tek seferlik olacak.

Kaynak: NTV

]]>
http://www.sgk.gen.tr/sgk-haber/sgk-promosyon-icin-garanti-bankasiyla-anlasti.html/feed 0
Askerlik Borçlanması Sigorta Başlangıcı Sayılır mı http://www.sgk.gen.tr/soru-cevap/askerlik-borclanmasi-sigorta-baslangici-sayilir-mi.html http://www.sgk.gen.tr/soru-cevap/askerlik-borclanmasi-sigorta-baslangici-sayilir-mi.html#respond Wed, 01 Feb 2017 13:00:45 +0000 http://www.sgk.gen.tr/?p=3850

Askerlik Borçlanması Sigorta Başlangıcı Sayılır mı

SORU :

17.04.1966 doğumluyum. SSK işe başlama tarihim 01.09.1995. Askerliğimi 18 ay olarak, 1987-1988 yılları arasında yaptım. İşe başlangıcımdan dolayı ’55 yaşında emekli olursun’ dediler. ‘Askerliği borçlanırsan bir yıl alırsın. 54 yaşında emekli olursun’ dediler. Bu doğru mu? Ben askerliği borçlanırsam, sigorta başlangıç tarihim askerlik başlangıcım olan 1987 yılına ya da bitiş tarihi olan 1988 yılına inmez mi?

Murtaza Yılmaz / İstanbul

CEVAP :

Murtaza Bey, SSK girişinize göre 25 yıl, 55 yaş ve 5750 prim gün şartlarına tabisiniz. 16 aylık askerlik borçlanarak 25 yıl, 54 yaş ve 5675 prim gün şartlarından emekli olabilirsiniz. SSK emeklilik hesaplamalarında askerlik borçlanması veya kanunda geçerli olan diğer borçlanmalarda yaş-kademe hesaplanırken yapılacak borçlanma, eğer SSK girişinden önce ise borçlanılacak süre ne kadarsa bu süre kadar olan süre işe başlangıç tarihinden gün olarak geriye doğru çekilir.

Örneğin; Sizin girişiniz olan 01.09.1995 tarihinden önce yapmış olduğunuz 18 aylık askerlikten dolayı geriye çekilerek giriş tarihiniz bulunarak hangi yaşta ve ne kadar primle emekli olacağınız tespit edilir. Askere gidiş ya da askerden dönüş tarihi doğrudan giriş olarak kabul edilmez. Sizin 18 aylık askerlik borçlanmanıza gerek yok. 16 aylık askerlik borçlanması yapmanız yeterli olacak. SSK girişi yapılacak borçlanmadan önce olanların ise bu şekilde borçlanarak yaştan avantajları da bulunmamakta.

Askerden sonra sigortalı olanlar askerliklerini borçlanmalıdır. Önce askere gitmiş, askerden sonra da ilk defa sosyal güvenliğe tabi çalışmaya başlamış olanlar, askerlik sürelerini borçlanıp öderlerse başlangıçları, borçlanma süreleri kadar öne gelir ve daha erken yaşta emekli edilirler.

SONUÇ: Askerlik borçlanmalarında borçlandırılan sürenin karşılığı olan gün sayısı sigortalının prim ödeme gün sayısına eklenir. Borçlanılan süre , sigortalılığın başlangıç tarihinden önce ise “ yani askerden önce sigortanız yok ise “ sigortalının başlangıç tarihi borçlandırılan gün sayısı kadar geriye götürülür.

]]>
http://www.sgk.gen.tr/soru-cevap/askerlik-borclanmasi-sigorta-baslangici-sayilir-mi.html/feed 0
Yetim Aylığı Alan Çalışırsa Maaşı Kesilir mi http://www.sgk.gen.tr/soru-cevap/yetim-ayligi-alan-calisirsa-maasi-kesilir-mi.html http://www.sgk.gen.tr/soru-cevap/yetim-ayligi-alan-calisirsa-maasi-kesilir-mi.html#comments Wed, 01 Feb 2017 06:00:33 +0000 http://www.sgk.gen.tr/?p=3841

Yetim aylığı alanlar merak ettiklere konularabu yazımızda değineceğiz. Yetim aylığı alan çalışırsa maaşı kesilir mi soru ve diğer sorulara makaleden yanıt alabileceksiniz. En çok merak edilen yetim aylığı alırken isteğe bağlı sigorta olabilir miyim sorusu da yazımızda detaylı olarak yer vermeye çalışacağız.

Önce genel bilgi; Yetim aylığının hangi kanun hükümlerine göre bağlanacağı, ölen kişinin ölüm tarihine göre belirlenmektedir. Buna göre, 1 Ekim 2008’den önce ölen kişilerin hak sahiplerine 1 Ekim 2008’den önce yürürlükte bulunan Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre yetim aylığı bağlanacaktır. 5510 sayılı Kanun’un yürürlük tarihi olan 1 Ekim 2008’den sonra ölen kişilerin hak sahiplerine ise, 5510 sayılı Kanun hükümlerine göre yetim aylığı bağlanmaktadır.

SSK ve Bağ-Kur Kapsamında çalışıyorken vefat eden sigortalıların 5510 Sayılı Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan;

1) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların v ya,

2) Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malûl olduğu anlaşılanların ve ya,

3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının,

Her birine % 25’i oranında aylık bağlanır.

Yetim Aylığı Alırken Çalışmaya Başlayanların Durumu Ne Olur?

SSK ve Bağ-Kur’dan yetim aylığı alıyorken çalışmaya başlayan kız ve erkek çocukların yetim aylıkları işe girdikleri tarihten itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından re’sen kesilmektedir.

İşten Ayrılanların Yetim Aylıkları Yeniden Bağlanır mı?

SSK ve Bağ-Kur’dan yetim aylığı alıyorken çalışmaya başlayıp yetim aylıkları kesilen hak sahipleri, yetim aylığı şartlarını taşıması halinde bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine talepte bulunarak yetim aylığını yeniden bağlatabilirler.

Yetim Aylığı Alırken İsteğe Bağlı Sigortalı Olma

SGK mevzuatında, bilinmesi gerekli önemli detay konulardan birisi de, yetim aylığı alanların isteğe bağlı sigortalı olmaları durumunda, yetim aylıklarının kesilip kesilmeyeceğidir. Başka bir söylemle, bir kişi SGK’dan hem yetim aylığı alıp, hem de isteğe bağlı sigorta primini kendisinin yatırıp yatıramayacağının açıklanması gerekmektedir.

Konunun ilk başında yazdığımız kanun hükmüne göre anlaşılacağı üzere, vefat eden sigortalının geride kalan kız veya erkek çocuklarına yetim aylığı bağlanabilmesinin şartları arasında, 5510 sayılı kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmamak şeklinde bir şart bulunmaktadır.

Sosyal güvenlik uygulamalarında, 5510 sayılı yasanın 34 üncü maddesinde yer alan “çalışmamak” ibaresi “fiili çalışma”olarak anlaşılıp değerlendirilmektedir.

İsteğe bağlı sigortalılık ise, sosyal güvenlik uygulamalarında, fiili bir çalışmaya istinaden kurulan sigortalılık değil, gönüllü prim esasına dayalı bir sigortalılık türüdür. Yani, isteğe bağlı sigortalılık, çalışma hayatına girmeden ve bir çalışmayı gerektirmeden, sosyal güvenlik sistemine dışarıdan müdahil olmak suretiyle prim ödenmesi ve sosyal güvencenin sağlanmasıdır.

Ayrıca, isteğe bağlı sigortalı olan kişi, aynı zamanda yetim aylığı alan bir kişi ise, SGK’dan aldığı yetim aylığının bir kısmını tekrar isteğe bağlı prim ödemesi şeklinde SGK’ya iade etmesi şeklinde olur ki, bu durum da SGK için daha avantajlı ve kârlı bir durumdur.

Sonuç; Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yetim aylığı alanların çoğu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında isteğe bağlı sigortalı olunması durumunda, yetim aylıklarının kesileceğini sanmaktadırlar. SGK’dan yetim aylığı alan kişiler, hem yetim aylıklarını alıp hem de isteğe bağlı sigortalı olabilirler.

]]>
http://www.sgk.gen.tr/soru-cevap/yetim-ayligi-alan-calisirsa-maasi-kesilir-mi.html/feed 2
Eski SSK Primlerim Gözükmüyor http://www.sgk.gen.tr/genel/eski-ssk-primlerim-gozukmuyor.html http://www.sgk.gen.tr/genel/eski-ssk-primlerim-gozukmuyor.html#respond Tue, 31 Jan 2017 13:00:35 +0000 http://www.sgk.gen.tr/?p=3831

Binlerce vatandaş eski ssk hizmetlerinin görünmediğinden dert yanıyor bu durum malesef emeklilik işlemlerinde vatandaşı mağdur etmektedir. Görünmeyen sigorta primlerinizi nasıl kazanabilirsiniz bugün bu konuya ilişkin önemli detayları size anlatmaya çalışacağız.

2004 öncesindeki sigortalı hizmetleri ile ilgili kayıtlarında ciddi sıkıntılar bulunuyor.Zira bu tarih öncesinde sigortalılık bildirim sistemi hem farklıydı, hem de manuel ortamda tutuluyordu.

Aylık prim ve hizmet belgesinin kullanılmaya başlandığı Mayıs 2004 dönemi öncesinde sigortalıların bildirimi için, bu belge yerine “Aylık Sigorta Primleri Bildirgesi”, “Aylık Sosyal Güvenlik Prim Destek Bordrosu” ile “Dört Aylık Sigorta Primleri Bordrosu” verilmekteydi.

Dört aylık dönem bordrolarına sigortalının adı, soyadı, SSK sicil numarası, sigortalının çalışma gün sayısı ve prime esas kazanç toplamlarının yazılıyor, bu yolla hizmetleri bildiriliyordu.

Ne var ki dört aylık dönem bordroları sağlıklı verilmediğinden, sigortalının iş girişi bildirilmesine karşın hizmetinin bildirilmemesinden veyahut da SGK’nın (o dönemki adıyla SSK’nın) kayıtları düzgün tutmaması nedeniyle sorunlar bulunuyor.

Sigorta Primlerin Neden Gözükmüyor?

Hizmetlerinizin görünmemesinin ilk sebebi sigortalıların çalışmasına rağmen bu hizmetlerinin gün dökümlerinde hiç gözükmemesi.

İkinci en yaygın sebeb, sigortalıların gün dökümlerinden başka kişilerin isimlerinin görünmesi.

Üçüncü en yaygın durum ise işe girişi olan sigortalının hizmetlerinin görünmemesi yada eksik görünmesi.

Bu durumlar ayni kişiye iki sicil numarası verilmesi ya da bir sicil numarasının iki kişiye verilmesi sonucu oluşmuş olabiliyor. Yahut da dört aylık dönem bordroları SGK tarafından işlenmemiş olabiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında bu duruma topluca sicilsiz tahakkuklar adı verilmektedir.

Hizmetleriniz Görünmüyor Ne Yapmam Gerekiyor?

Eskiye dönük sigorta günlerinizi bağlı bulunduğunuz ilin SGK ….. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bir dilekçe ile o günlere ait hizmetlerinizin tespit edilmesini isteyebilirsiniz. Bu konuda şanslı olmalısınız zira SGK arşivlerinde bu bilgileri bulmak çok zor olabiliyor. Şayet elinizde geçmiş dönemde çalıştığınızı ispatlayacak bordro-mahkeme karar vs. delil var ise dilekçenizi eklemeniz sonuç almanız açısından önemlidir.

Aşağıdaki sayfadan Sicilsiz Tahakkuklar hakkında daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Sicilsiz Tahakkuk

]]>
http://www.sgk.gen.tr/genel/eski-ssk-primlerim-gozukmuyor.html/feed 0
Bağkurdan SGK’ ya Geçiş Emeklilik http://www.sgk.gen.tr/genel/bagkurdan-sgk-ya-gecis-emeklilik.html http://www.sgk.gen.tr/genel/bagkurdan-sgk-ya-gecis-emeklilik.html#respond Tue, 31 Jan 2017 06:00:48 +0000 http://www.sgk.gen.tr/?p=3826

Bağkurdan SGK’ya Geçişin Artısı Nedir?

“İyi de düzenlemenin Bağ-Kur’lulara getirisi nedir?” diye soranlar için açıklayalım. Bağ-Kur’dan SSK’ya geçildiğinde;

– 9000 gün (bayanlar için 7200 gün) yerine 5000 ila 5975 gün civarında prim ödeyerek emekli olma,

– SSK’da emeklilik yaşı hesaplanırken sigorta giriş tarihi esas alındığından, sigortaya erken girişliler için 7-8 yıla varan erken emekliliğe hak kazanma,

– Özellikle 2000 öncesi çalışmaya başlayanlar için, SSK aylıkları %10-15 daha yüksek bağlandığından, aynı primle daha yüksek aylık alma, imkânlarından yararlanabileceksiniz.

Kimler geçmeli?

“Peki, Bağ-Kur’dan SSK’ya geçen herkes bu imkânlardan yararlanabilir mi?” diye soranlar için de açıklayalım.

– Daha az prim ödeme imkânından hemen herkes yararlanabilir.

– Daha erken emekli olma imkânından ise on binlerce, belki yüz binlerce Bağ-Kur’lu yararlanabilir. Ancak Bağ-Kur’dan SSK’ya geçmekle tam olarak ne kadar erken emekli olabileceğinizi, www.sadettinorhan.net adresindeki EmekliMatik programından ücretsiz hesaplama yaparak öğrenebilirsiniz.

– Daha yüksek aylık imkânından ise 2000 öncesi çalışmaya başlamış olan hemen hemen bütün Bağ-Kur’lular yararlanabilir.

İki prim birden mi ödenecek?

Okurlarımızın en sık sorduğu bir diğer soru da örneğin şirket ortaklığı devam ederken SSK’ya geçme durumunda hem Bağ-Kur hem de SSK primlerinin aynı anda ödenip ödenmeyeceği. Bir kere sosyal güvenliğin tekliği ilkesi gereği, aynı anda iki prim birden ödenmez. Yani şirket ortaklığınız veya üzerinize kayıtlı dükkân sebebiyle vergi kaydınız devam ederken, başka bir işyerinden sigortalı olduysanız, aynı tarih itibarıyla Bağ-Kur primlerinizi durdurulacak, sadece SSK’lı çalışmalarınız için prim ödenecektir.

Kendi şirketinizden sigortalı olabilir misiniz?

Bu soruyu soran çok sayıda okurumuz olduğu için hemen belirtelim; 5510 Sayılı Kanun’un 53. maddesi çok açık bir şekilde, şirket ortaklarının veya işyeri sahiplerinin aynı işyerinde sigortalı (SSK) olmalarına cevaz vermiyor. Yani bir limited şirket ortağı kendi şirketinden veya bir mağaza sahibi esnaf kendi işyerinden sigortalı olarak bildirilemez.

Fiili çalışma esastır

Son olarak kritik bir uyarı yapalım. Şirket ortaklığı veya vergi mükellefiyeti sebebiyle Bağ-Kur kaydınız devam ederken başka bir işyerinden SSK’lı olabilirsiniz. Ancak bildirildiğiniz işyerinde fiilen çalışmanız şartıyla. Yoksa bizim gösterdiğimiz yol, “Fiilen çalışmadığınız halde başka bir yerden SSK’lı bildirilebilirsiniz” şeklinde anlaşılmamalıdır. Zira fiili çalışmaya dayanmayan bildirimler SGK tarafından tespit edildiğinde iptal edilir. Aman dikkat, erken emekli olayım derken yıllarınızı heba etmeyin.

SGK’dan BAĞKUR’a geçiş avantajlı görünmüyor

SGK’dan emekli olan vatandaşlarımız Bağkur’dan emekli olan vatandaşlarımızın aldığı emekli maaşına göre %10 daha yüksek maaş alıyorlar. Ayrıca Bağkur’dan emekli olmak için gerekli gün sayısı ve ödenen pirim Bağkur’dan emekli emekli olmak için gerekli gün ve primden %10 daha az!

Bağkur’da son 5525 gün (3,5 yıl) günlerini tamamlamadan SGK’ya geçiş yapabilmektedir. Yani emekliliğe son 3,5 yıl SGK’dan sigortalı olarak çalışanlar SGK ‘dan emekli olabilmektedir.

]]>
http://www.sgk.gen.tr/genel/bagkurdan-sgk-ya-gecis-emeklilik.html/feed 0
SGK Yaş Tashihi http://www.sgk.gen.tr/genel/sgk-yas-tashihi.html http://www.sgk.gen.tr/genel/sgk-yas-tashihi.html#comments Mon, 30 Jan 2017 09:00:30 +0000 http://www.sgk.gen.tr/?p=3821

5510 sayılı Kanunun 57. maddesine göre, sigortalının ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına tabi olduğu, tarihten sonraki yaş düzeltmeleri dikkate alınmaz. İşe girmeden önce yapılan yaş tashihleri geçerli olur.

Bu durumda, mahkeme kararlarında ise;

– Sigortalılık süresinin başlangıç tarihinden sonra yaş tashihi (düzeltilmesi) yapılmışsa, sigortalılık süresinin başlangıç tarihindeki doğum tarihi (asıl),

– Sigortalılık süresinin başlangıç tarihinden önce yaş düzeltilmesi için dava açılmış ve düzeltmeye ilişkin mahkeme kararı sigortalılık süresinin başlangıç tarihinden sonra kesinleşmişse, kesinleşme tarihi esas alınacağından, sigortalılık süresinin başlangıç tarihindeki doğum tarihi (asıl), esas alınır.

Nüfus idaresi kayıtlarına hatalı işlenmiş olması nedeniyle yapılan düzeltmelerin, sigortalıların iradesi dışında nüfus idaresince yapılan maddi hataların giderilmesi amacını taşıması nedeniyle, bu hususların belgelenmesi veya mahkeme kararında belirtilmiş olması hâlinde söz konusu kayıt düzeltmelerinde, düzeltilen yeni kayıt esas alınır.

Yaş Düzeltmesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Öncelikle yaş tashihinin mevzuatımızdaki yerine bakmakta fayda bulunmaktadır.

Halk arasında doğun çocuğa önceki çocuğun kimliğinin verilmesi, geç nüfusa yazdırma gibi nedenler ile yanlış doğum tarihleri ile sıkça karşılaşılmaktadır.

Medeni Kanunun Kişisel Durum Sicili başlıklı bölümünde düzenlenen yaş düzeltmesi ancak mahkeme kararı ile olur.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa göre de kişinin nüfus tescil bilgileri ancak mahkeme kararı ile düzeltilebilir.

Nüfusta doğum tarihi yanlış olan kişinin mahkemeye tescilin düzeltilmesi için dava açması gerekir.

5490 sayılı Kanununa göre yaş düzeltmesi konusunda yetkili mahkeme, yaşının düzeltilmesini isteyen kişinin en son ikamet ettiği yer görevli Asliye Hukuk Mahkemesidir.

Mahkeme gerekirse tıbbi raporlar, kemik yaş testi analizleri, şahitler, belgeler ve diğer delillere bakar, buna göre karar verir. Verilen karar Nüfus idaresince tashihe esas teşkil eder.

Yaş Tashihinin Emekliliğe Etkisi

Peki yaş tashihinin emeklilik koşullarına etki edip etmediği hususunda uygulama nasıldır?

Sosyal güvenlik sistemimizde ilk kez sigortalı olunan tarihten sonra yapılan yaş tashihleri geçerli kabul edilmemektedir.

Bu durum mevcut 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince olduğu gibi 506 sayılı eski yasa uyarınca da uygulanmıştır.

Buradaki ilk kez sigortalı olunan tarih ilk kez emekliliğe sayılan, yani uzun vadeli sigorta kollarına tabi olunan tarihi ifade eder.

Kısa vadeli sigortalı kollarına tabi olunan çıraklık, aday çıraklık ve stajyer sigortası halleri buna dahil değildir.

Öte yandan ilk kez sigortalı olunmadan önceki yaş tashihleri ise SGK tarafından geçerli kabul edilmektedir.

Yargıtay’ın Kararı Var

Yaş tashihleri emeklilik koşullarına etki edebilecek bir konu olduğundan dolayı sık sık mahkemeye intikal eden bir konu olmuştur.

Yargıtay yaş düzeltmelerinin ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra yapılmış ise sosyal sigortalar yönünden etkili olmadığı konusunda içtihatlar vermiştir.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 14.04.2010 tarih ve 2010/219 K. sayılı kararı sayılı içtihadı, gerek 506 gerekse de 5510 sayılı Yasa yönünden sonradan yapılan yaş tashihlerinin etkili olmadığı yönündedir.

Yargıtay tarafından verilen pek çok kararın benzeri yönde çıktığı görülmektedir (Bakınız: Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, 3869/7700; Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, 6171/6223; Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 21-316/322; Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, 5492/6072; Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, 6666/10299; Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 21-34/78; Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 10-70/101.)

]]>
http://www.sgk.gen.tr/genel/sgk-yas-tashihi.html/feed 1
SSK Yaş Değişikliği http://www.sgk.gen.tr/soru-cevap/ssk-yas-degisikligi.html http://www.sgk.gen.tr/soru-cevap/ssk-yas-degisikligi.html#respond Sun, 29 Jan 2017 19:28:26 +0000 http://www.sgk.gen.tr/?p=3812

SORU: Hocam benim sorum şu; Gerçek doğum tarihim 1976. Kimlikte 1979 yazılmış. Bu yanlışlık nasıl düzelir ve emeklilikte yaşı etkiler mi? (Oktay Aydın)

CEVAP: Sosyal güvenlik hukukunun en tartışmalı konularından birisi “yaş tashihleri” olarak karşımıza çıkıyor. Emeklilikle ilgili koşullar ilk kez sigortalı olunan tarihe göre belli olur. Kişinin ilk kez sigortalı olduğu tarihteki yaşı da çok önemli. Çünkü bu tarihten sonraki yaş düzeltmeleri, SGK tarafından emeklilik koşulları açısından dikkate alınmaz. İlk kez sigortalı olunan tarihten önceki yaş düzeltmeleri, emeklilik işlemlerinde dikkate alınır. Yaş düzeltmesi nüfus müdürlüğünün hatası nedeniyle gerçekleşmiş ise emeklilik açısından dikkate alınacaktır.

Üzülerek yeniliyorum ki maalesef ülkemizde doğan çocukların zamanında kayıt altına alınmamış olması, nüfus idaresine doğru olarak yazdırılmamaları neticesinde başka birçok alanda olduğu gibi emeklilik işlemlerinde emeklilik işlemlerinde de ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.

]]>
http://www.sgk.gen.tr/soru-cevap/ssk-yas-degisikligi.html/feed 0
EK5 Tarım Sigortası Borç Sorgulama http://www.sgk.gen.tr/ortak-hizmetler/ek5-tarim-sigortasi-borc-sorgulama.html http://www.sgk.gen.tr/ortak-hizmetler/ek5-tarim-sigortasi-borc-sorgulama.html#respond Fri, 27 Jan 2017 09:29:04 +0000 http://www.sgk.gen.tr/?p=3786

EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü

e-Devlet sisteminde yer alan bu uygulamayı kullanarak 5510 sayılı Kanunun Ek 5 inci maddesi kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların, 5510 sayılı Kanunun Ek 6 ncı maddesi kapsamında ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma aracı işyerleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılanların, 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçilerinin ve 5510 sayılı Kanunun 51 inci maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında ay içerisinde 30 günden az çalışan ve kalan süreleri için aynı ay içerisinde isteğe bağlı sigortaya prim ödeyen sigortalıların tescil, tahakkuk ve tahsilat bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Nasıl Sorgulama Yapabilirim ?

Aşağıdaki bağlantıdan e-Devlet sistemine size özel şifrenizle giriş yaptıkdan sonra sorgulama ekranına erişebilirsiniz.

EK5 Tarım Sigortası Borç Sorgulama için Tıklayınız

• 30 Günden Az İsteğe Bağlı Sigortalılar ile 5(g) Sigortalılarda, ait olduğu aydan itibaren en geç 12 ay içinde ödenmeyen prim borçlarının tahsil kabiliyeti kalmadığından toplam tutara dahil edilmemiştir.

• İşsizlik Sigortası Primi Ödeyen 30 Günden Az İsteğe Bağlı Sigortalılar ile Ek-6 Sigortalılar için yasal ödeme süresi geçmiş İşsizlik Sigortası Primlerinin tahsil kabiliyeti kalmadığından toplam tutara dahil edilmemiştir.

]]>
http://www.sgk.gen.tr/ortak-hizmetler/ek5-tarim-sigortasi-borc-sorgulama.html/feed 0