2017 Doğum Parası

dogum-parasi-ne-kadar-2017

Devletin annelere desteği olan doğum parası ücreti 2017 için ne kada olacak. 15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren “Doğum Yardımı” düzenlemesi kapsamında yapılan ve miktarı 2016 yılında değişmeyen doğum yardımının, 2017 yılında değişiklik olacak mı bunu ilerki günlerde göreceğiz. 2017 Doğum Parası Ne kadar olacak bu bilgileri sizler için derledik.

2017 Doğum Yardımı Ücretleri

Devlet, doğan her çocuk başına karşılıksız üç farklı destek sağlıyor. 300 lira ile 600 lira arasında değişen doğum yardımı, 122 lira süt parası.

  • Birinci çocuklarından dolayı 300 TL
  • İkinci çocuklarından dolayı 400 TL,
  • Üçüncü ve sonraki çocuklarından dolayı da 600 TL

Bu tutarlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının ortak kararı ile artırılabiliyor.

Doğum Parası Almanın Şartları

Süt parası için doğum yapan kişinin kendisinin veya eşinin SSK veya Bağ-Kur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemiş olması gerekiyor.

Kadına 15 Mayıs 2015’ten sonra doğan ilk çocuk için 300, ikinci çocuk ta 400, üçüncü çocukta 600 TL doğum yardımı yapılır.

Başvurular Nereye Yapılıyor

Yardım için başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, ilçelerde ise kaymakamlık binalarının içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak. Başvuru yaparken yeni doğan çocuğun nüfus cüzdanı yanınızda olmalı.
Anne ya da baba çocuğun TC kimlik numarasıyla isterse Aile Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden de başvuru yapabilir.

Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları baş vurular mı büyükelçilikler ve konsolosluklar aracılığı ile yapacak. Memurlar doğum yardımı için başvurularını kendi kurumlarına yapacak.

NOT : E-Devlet üzerinden doğum paranızı sorgulayabilirsiniz

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 11 Kasım 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

2017 Doğum Parası (8 Yorum)

  1. Eşim son üç yıldır çalışıyo önümüzdeki temmuz ayında doğum yapıcak ama patronu işler kötü diye şubat ayının sonunda işten cıkarıcak yani doğuma beş ay kala acaba durumda dğum parası almamız münkünmü

  2. Doğum parasaından faydalanabilmek için hamileliğin kaçıncı ayında doğum iznine ayrılmak gerekiyor?

    • Bu konuda net bilgiyi Alo 170 hattını arayarak öğnebilirsiniz. İnternetdeki araştırmama göre özle hastanede doğum yapanların bazıları doğum yardımı alabilmişken bir kısmının alamadığını okudum.

      • Alabiliyorsunuz bend3 özel de dogum yaptim verdiler birde süt parası icin SGK ya basvuru yapiyorsunuz Dogum parasi icin Aile ve Sosyal P. Lara basvuru yapiyorsunuz