SGK Primsiz Ödemeler

sgk-primsiz-ayliklar
Askerlik görevini yaparken vazifeleri sırasında sakatlananların kendilerine, ölenlerin ise dul ve yetimlerine Kurumumuzca aylık bağlanır. Vazife malulünün ortaya çıkış nedenine göre, ilgililer hakkında uygulanan hükümler farklılık gösterir. Örneğin,

– Terörle mücadele esnasında sakatlanan ya da ölenler hakkında 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu,

– İç güvenlik ve asayişin sağlanması, kaçakçılığın men takip ve tahkiki sırasında ortaya çıkan maluliyet halleri için 2330 sayılı Nakdi Tazminat Kanunu,

– Harpte fiilen ateş altında, her türlü harp ve düşman silahının etkisiyle ya da Anayasa gereği yurtdışına gönderilen birliklerimizde göre yapılırken ortaya çıkan maluliyet halleri Harp malul kapsamında yer alır.

Maluliyet derecesi ve öğrenim durumuna göre ilgililere ödenen aylık miktarında farklılık oluşmaktadır.

Vazife malullüğünün;

  1. a) Keyif verici içki ve her çeşit maddeler kullanmaktan,
  2. b) Kanun, tüzük ve emir dışında hareket etmiş olmaktan,
  3. c) Yasak fiilleri yapmaktan,
  4. d) Her ne suretle olursa olsun kendisine veya başkalarına çıkar sağlamak veya zarar vermek maksadından meydana geldiği tespit edilirse ilgililerin aylık bağlanması talepleri gerekçesi belirtilerek reddedilmektedir.

İlave olarak bünyesel rahatsızlıklar dediğimiz hastalıklar grubunda da ilgililerin durumları Sağlık Kurulunca incelenmekte ve Sağlık Kurulumuz kararı doğrultusunda talepleri reddedilmektedir.

Primsiz Aylıklar Soruları

1-  Eşim, Geçici Köy Korucusu iken çatışmada öldü. Bana ve çocuklarıma Emekli Sandığından aylık bağlanır mı?

Çatışma sırasında vefat eden Geçici Köy Korucularının dul ve yetimlerine aylık bağlanır. Bunun için; Primsiz Aylıklar Daire Başkanlığına yazılı müracaatınız gerekmektedir

2-  Emekli Sandığından; annem, kardeşim ve ben şehit aylığı alıyoruz. Tütün İkramiye tutarları, aylık oranlarımıza göre mi ödenir?

Tütün İkramiye tutarları; aylıkta bulunan kişilere eşit oranda ödenmektedir.

3-  Faizsiz Konut Kredisi Hak Sahipliği Belgesi Kimlere Düzenlenmektedir?
Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki görevler nedeniyle, malul duruma düşerek aylık bağlananlarla bunlardan ölenlerin dul kalan eşi, eşi hayatta değilse veya evlenmiş ise çocukları, çocukları da yok ise ana ve babası, görevleri sırasında ölen er ve erbaşların yukarıdaki sırayla dul ve yetimleri.
Yine görevlerinin neden ve etkisiyle vefat etmeleri nedeniyle haklarında vazife malullüğü hükümleri uygulanan erbaş ve erlerin aylık bağlanan dul ve yetimlerinin talepleri halinde de faizsiz konut kredisi hak sahipliği belgesi düzenlenmektedir. Ölüm olaylarında vazife malullüğünün ortaya çıkış nedeni hak sahipliğine etki etmemektedir.
Bu hak birisi TOKİ tarafından üretilen konutlarda kullanılması şartıyla en fazla 2 defa kullanılmaktadır. Kurumumuzca konuya ilişkin olarak sadece hak sahipliği belgesi düzenlenmektedir.

4-  Emekli Sandığı serbest seyahat kartı çıkarılması halinde ücret alınıyor mu?

Yönetmelik gereğince serbest seyahat kartı çıkarılması halinde ücret alınmamaktadır

5-  Gaziyim, çocuklarıma serbest seyahat kartı çıkartabilir miyim?

Kişinin maluliyeti 3713 sayılı terörle mücadele kanunu kapsamında ise eş, anne, baba ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına serbest seyahat kartı çıkartılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 15 Eylül 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)