4C Nedir

4c sigorta4C Nedir?
Kısaca; TC Emekli Sandığı’na bağlı, devlet memurları. Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü maddesinde “Kamu hizmetlerinin (a) Memurlar,(b) Sözleşmeli Personel, (c) Geçici Personel ve (d) İşçiler tarafından” yürütüleceği belirtiliyor.
4’üncü maddenin c fıkrasında geçici personel’in tarifi veriliyor: “Geçici personel, bir yıldan daha az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Bakanlar Kurulu’nca karar verilen görevler ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kişilerdir.”

4C’li Personel Nedir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4. maddesinin C fıkrasına göre;

Geçici Personel
Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Dairesinin ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 30 Ocak 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

4C Nedir (7 Yorum)

  1. 657 sayılı dmk emekli sandığı emeklisiyin.su an 4C statüsünde goruluyorum.sebebi nedir.maasimda eksilme oluyormu

  2. 2003 yili nisan ayında emekli oldum şu an emekli maaşım 1748tl hizmet 26 yıl 11 aydır acaba doğrumudur memur 4c

  3. 23 yıl bilfiil hizmetim var,(asker emeklisiyim)Harp Okulu, Yıpranma ve Yurt dışı dahil. 33 yıl üzerinden 1998 yılında emekli oldum. (1998 yılında;3.300TL İkramiye, 700 Tasarruf Teşvik ikramiyesi aldım)Son çıkan yasa ile 30 yıl üzerinden ikramiyemi alabilir miyim? Teşekkürler!

  4. Halen özel bir finans kurumunda çalışmaktayım.Şimdiki kurumumdan önce Ekim 1992-Haziran 1993 arasında askerlik hizmetimi yedeksubay olarak yaptım.Ekim 1994-Nisan 2003 yılları arasında emekli sandığına kayıtlı olan özel bir finans kurumunda çalıştım.Askerlik ve eski çalıştığım kurumdan hizmet dökümünü nasıl alabilirm?

  5. Sgk’ nın sitesinden baktığımda hem 4A tescil kaydımda sicil numaram ve 4C Tescil kaydı çalışan kısmında farklı bir sicil numaram gözüküyor. 657 nin 4a kadrosunda çalışan bir memurum. Neden böyle çıktığını merak ediyordum.

  6. İnşaat mühendisiyim.belediyede 4 c li olarak işçi statüsünde çalışıyorum. Anayasada kişiler mezun olduklarının haricinde bir statüye devlet kurumlarında çalıştırılamaz diye bir madde var. Ben ve benim gibilerin durumu nasıl çözümlenir? Teşekkürler.