Aile Hekimi Cumartesi Açık mı

aile hekimi cumartesi açık mı

Aile Hekimi Cumartesi Açık mı 2019

Çeşitli internet sitelerinde farklı haberler yer almaktadır. Aşağıdaki haberimizden en güncel bilgiye erişebilirsiniz.

Güncelleme 01.01.2019

Aile hekimleri arasında uzun bir süredir büyük bir sıkıntı olan Cumartesi nöbetleri Sağlık Sen’in ısrarlı baskıları sonucunda kaldırıldı. Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Özgür Yıldırım “Aile hekimlerine zorla tutturulan nöbet uygulamasına Sağlık Sen olarak en başından beri gösterdiğimiz tepki sonuç verdi. Karar tüm aile hekimlerine  hayırlı olsun” dedi.

HAFTA SONU KAPALI

Vatandaşlarımızın yanlış anlaşmalar nedeniyle mağdur olmaması açısından bu konuya açıklık getirelim. Eski yönetmelikte, ‘zorunlu 8 saat nöbet ve ihtiyaç halinde bu sürenin üzerinde nöbet’ ibaresi yer almaktaydı. Yeni yönetmelikte ise ‘ihtiyaç halinde’ aile hekimlerine hafta içi sekizer saat, hafta sonu ise on altı saatten fazla olmamak üzere haftalık 30 saatten fazla nöbet tutturulamayacağı açık bir şekilde ifade edilmektedir.

Yani bundan böyle aile hekimleri yalnızca Türk Halk Sağlığı Kurumu tarafından ihtiyaç duyulan durumlarda nöbete çağrılacaktır. Üzerine basa basa söylemek isterim ki ‘ihtiyaç halinde‘ sözcüğü kanun ve yönetmeliklerle şekillenmiştir ve nöbet gerektiren yerlerde öncelikle gönüllülük esası vardır. Bunun dışında aile sağlığı merkezleri hafta sonları yine kapalı olacaktır. 

İHTİYAÇ HALİNDE, GÖNÜLLÜ NÖBET

Yani bundan böyle, aile hekimleri yalnızca Türk Halk Sağlığı Kurumu tarafından ihtiyaç duyulan durumlarda nöbete çağrılacaktır. Üzerine basa basa söylemek isterim ki, ihtiyaç halinde, sözcüğü kanun ve yönetmeliklerle şekillenmiştir ve nöbet gerektiren yerlerde öncelikle gönüllülük esası vardır.

AİLE HEKİMLERİ CUMARTESİYİ BOYKOT ETTİ

ASM ve TSM’lerde tutulacak nöbetler yönünden de Cumartesi günü ASM’lere başvuracak hastaların rutin poliklinik hastaları olmayacağı, kendi aile hekimine başvurmak üzere Pazartesi gününü bekleyemeyeceği düşünülen hastaların nöbet hizmetinden yararlanacağı, bu hastalar yönünden “acil” hizmetinin sunulması beklentisinin doğacağı düşünüldüğünde de hizmetin acil eğitimi almış hekimler tarafından verilmesi ve bu hizmetin verilebilmesi için gerekli asgari donanım, tıbbi malzeme ve ekip üyesinin bulunması ve ayrıca yapılacak tetkiklerle tanılama sürecinin ivedilikle sonuçlandırılması ve buna yönelik tedavinin de sağlanması gerekeceği tabiidir.

Böylesi bir hizmetin ASM ve TSM koşullarında verilmesi, hastaların gereksinim duydukları sağlık hizmetini, nitelikli bir şekilde ve o alandaki mesleki standartlara uygun olarak alma haklarını ihlal edebileceği gibi, hastanın durumuna göre alması gereken hizmetin verilebileceği yerlere sevki gerekenler yönünden zaman kaybına ve bu nedenle hastaların zarar görmesine de yol açabilecektir.

  • Sağlık Ocakları hafta içi 08:00 – 12:00 / 13:00 – 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Konu ile ilgili daha kapsamlı bilgi almak için Aile Hekimliği Çalışma Saatleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 02 Mart 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Aile Hekimi Cumartesi Açık mı (7 Yorum)

  1. oturduğunuz yerden ilac yazarsiniz ayda 1defa nöbet tutacaksınız binbir takla binbir kargaşa ettiğiniZ yemine ….

  2. İnsan yaşamını direk ilgilendiren sağlıkla ilgili boykot yapmak insanlık suçudur meslekten men edilmelidir..bu görev de mesai saati yoktur hipokrat yeminini baştan kabul edebilenler bu mesleği seçmelidir ..sağlık hizmeti vermkten imtina etmek taammüden cinayet suçuyla eşdeğerdir