Aile Hekimi Reçete Ücreti

Aile Hekimi Reçete Ücreti

Hükümet, 35 milyar lirayı aşan saglık harcamalarını azaltmak icin bir dizi önlem aldı. Bu kapsamda Saglik Uygulama Tebligi`nde yapılan degişikliğe gore aile hekimlerinin yazdığı receteye de 3 lira ödenecek.

Aile Hekimi Reçete Ücreti

Daha önce bu ücret sadece devlet, üniversite ve özel hastanelerdeki doktorlara ilaç yazdırılması halinde ödeniyordu. Şimdi artık Aile Hekimlerin yazdıkları reçeteler içinde vatandaşın cebinden para çıkacak. Çoğu vatandaş ödediği bu ücretin farkında bile değil.

Vatandaş, muayene sonrası yazdırdığı ilaç karşılığında 3 lirayı eczanede ilacı alırken ödeyecek. Yeni reçete paraları Sosyal Güvenlik Kurumu`nun (SGK) yapacağı yeni Sağlık Uygulama Tebliği(SUT) yürürlüğe girdiğinde hastalardan alınacak.

REÇETE BEDELİ NEDİR?

Bu bedelin yanında ayrıca reçete başına ayrı bir bedel daha alınmakta. Buna halk arasında “ilaç kutusu parası” da deniyor.

Her bir reçete için;
a) 3 kutuya kadar (üç kutu dâhil) temin edilen ilaçlar için 3 (üç) TL,
b) 3 kutuya ilave temin edilen her bir kutu ilaç için 1 (bir) TL,
olmak üzere katılım payı alınmakta. Bu para da SGK’ya gidiyor. Bu bedelin uygulanmasının temel amacı ilaç bağımlılığıyla mücadele etmek.

Enjektabl formlar ile serum, beslenme ürünleri ve majistraller için kutu sayısına bakılmaksızın her bir kalem 1 kutu olarak değerlendiriliyor.

Sağlık raporu ile belgelendirilmek koşuluyla “Hasta Katılım Payından Muaf İlaçlar Listesi”nde yer alan hastalıklarda ise ne katılım payı alınıyor ne de kutu/kalem hesabı yapılıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 19 Kasım 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Aile Hekimi Reçete Ücreti (2 Yorum)

  1. Yukarıda bahsedilen, reçete bedelinden dolayı ortaya çıkan borçlarımız neden e-devlet uygulamasında görünmüyor?
    Hastane ve ilaç borçları sistemde olduğu halde, reçete borcu e-devlet uygulamasında yer almıyor. Sistemde görünen borç ve eczanenin tahsil ettiği tutarlar farklı.
    Reçete bedellerinin sistemde görülmemesinin nedeni hakkında bilgi verilmesini rica ederim.

  2. 15.12.20 15 tarihinde aile hekimine kendi sağlık ocağımda muayene olduğum halde 3.00 lira muayane ücreti alınması gerekirken 5.00 lira miayene ü reti şubat 2016 maaşımdan kesilmiştir.Mahiyeti anlaşılmadı.