Bedelli Askerlikte Askerlik Borçlanması

Bedelli Askerlik Borçlanması

Bedelli askerlik yapanlar, emekli olurken askerlik borçlanmasından yararlanıp daha erken emekli olabilecekler mi?

bedelli askerlik borçlanma

Bedelli askerlik yapanlar yasaya göre emekli olurken yaş indiriminden yararlanamıyor. Ancak, uzmanlara göre; bedelli askerlik yapanlar mahkemeye başvurarak, eksik günleri için ödeme yapıp yaş indiriminden yararlanabilir.

30.11.2011 tarihinde yürürlüğe giren 6252 Sayılı Kanun kapsamında BEDELLİ ASKERLİK yapanların aklını karıştıran en büyük soru, SGK’ya askerlik borçlanması yapıp erken emekli olup olamayacakları…

ASKERLİK BORÇLANMASI İÇİN SİLAH ALTINDA OLMAK ŞART

Mevzuata göre askerlik borçlanması yaparak hizmet kazanabilmenin olmazsa olmaz şartı er ya da erbaş olarak silahaltında bulunmak veya yedek subay okulunda öğrenim görmektir. Son yıllarda yapılan bedelli askerlik düzenlemelerine göre ise bedelli askerliğe başvurma şartlarını taşıyan kişiler belirlenen bedeli miktarını bankalar kanalıyla ödemek suretiyle askerlik hizmetini yapmış sayılmaktadır. Bu sistemde kişilerin hiçbir şekilde silahaltında bulunmaları söz konusu değildir. Daha önceki bedelli askerlik uygulamalarında 28 gün silah altında bulunma gibi şartları olanları dışarıda tutarak sosyal güvenlik mevzuatını yorumlamak gerekirse, sadece ödeme yaparak askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş olan vatandaşların askerlik borçlanması yaparak hizmet kazanma imkânı bulunmamaktadır.
SORU: Son çıkan yasa kapsamında 30 bin lira ödeyerek bedelli askerlik yaptım. Ancak kafama takılan bir soru var. Askerliğini yapan kişiler emekli olmak istediklerinde SGK’dan bazı haklardan (yaş ve prim ödeme gibi…) yararlanabiliyor. Biz de emekli olmak istediğimizde normal askerlik yapanlar gibi bazı haklardan yararlanabilir miyiz? Konu hakkında bilgi verirseniz seviniriz…

CEVAP:  Sorunuz çok çetrefilli. Bir haftadır bu konuyu yetkili kişilere sordum sağlıklı bir yanıt alamadım. Ancak yaklaşık 100 bin kişi bedelli askerlik hakkından yararlandı. Parası olan ya da bulduğu işini kaybetmek istemeyenler 30 bin lira ödeyip askerliğini yapmış oldu. Bu güzel bir uygulama.

Sakat olan, sonrasını düşünmeden çıkartılan yasada…
Çünkü, mevcut uygulamaya göre, askere giderken sigortası olmayan kişiler askerlik süresi kadar borçlanma yapıp hem eksik prim günlerini tamamlayıp yaştan indirim alabiliyor. Askerlikten sonra sigortalı olanlar ise eksik prim günlerini ödeyebiliyor.

İş bedelliye gelince “kırk satır mı, kırk katır mı” deniliyor. Önceki dönemde bedelli askerlik yapanlar askerlik şubesinden aldığı belgeyle kaç gün askerlik yaptıysa prim gün eksiğini ödeyebiliyordu. Son kanunda gün sayısı kaldırıldı. Yani, son kanunla eksik prim günü olan bedellilerin borçlanma hakkı ellerinden alınmış oldu. Çünkü askerlik şubesi bedellilere “Bedelli-Muaf” belgesi veriyor. Özetle sizin gibi bedelliler için bir yaptırım yok.

Ancak yaklaşık 100 bin bedelli askerlik yapanlar eksik günleri için ödeme yapabilir.

Mahkeme ile Halledebilebilir

Bunun için izlenecek yol tabiî ki mahkeme.
Sizin gibi kişiler SGK’nın verdiği haktan yararlanabilmesi için askerlik şubesinden alacağınız belgeyle beraber SGK’ya müracaat edip (red yazısı) alacağınız belgeyle mahkemeye başvurup hakkınızı çatır çatır alın.

Zaten mevzuatları incelediğimizde ve hukukçularında görüşüne göre bu dava yüzde yüz olumlu sonuçlanır

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 31 Ocak 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Bedelli Askerlikte Askerlik Borçlanması (2 Yorum)

 1. ben 1959 doğumluyum askerliğimi 1983 yılında 20 ay er olarak yaptım yıl 2003 askerliğimi hizmetime saydırmak istedim.Bana çıkan borç 3.450 tl o günün şartlarında itiraz ettim çalıştığım müdürlük dilekçemi gönderiyor fakat Başmüdürlük personel göndermiyor yani 30 günlük zaman dilimi geçiyor 2005 ten itibaren maaşımdan kesildiğini zannediyorum.yıl 2013 emekli oldum yine askerlik borçlanmamdan haberim yok yıl 2015 ocak ayında yeniden yapılandırma adı altında 11.105 tı borçlanma geliyor sgk denilen kurum yıllarca uyuyor yahu 60 yaşına geldim hala askerlik borçlanması ile yatıp kalkıyorum bu kururluş 8 yıl hiçmi yapılandırma yapmıyor zamanında yapsa emekli olmam veya cezaya girmeden paramı da öderdim bu problemi çözecek bir yasa bilen varsa lütfen bana bilgi versin canıma tak etti rüyalarıma giriyor

 2. Iyi günler,

  benim birkac sorum olacak.
  Ben yurtdisinda (Almanya) yasiyorum 1976 dogumluyum.
  Askerligimi bedelli olarak 14.12.1997 – 14.01.1998 tarihlerinde yaptim. Fakat Askerlik bedelini kismi olarak yani ilk taksidini (2500 Mark) olarak yatirdim. Simdi geri kalan borcumu ödemek istiyorum ama nereye basvuracagimi ve borcumun ne Kadar oldugunu ögrenmek istiyorum. Bana bu konuda yardimci olabilirmisiniz.
  Tesekkürler ve selamlar.

  Selim Can