Çeyiz Parası Kaç Kez Alınır

Çeyiz Parası Kaç Kez Alınır

Çeyiz Parası Kaç Kez Alınır

Halk arasında çeyiz parası olarak bilinen evlenme yardımı, anne ve/veya babasının ölümü nedeniyle SGK’dan yetim aylığı (ölüm aylığı veya geliri) almakta olan kız çocuklarına resmi olarak evlenmeleri halinde evlenme ödeneği (çeyiz parası) ödenmektedir. Erkek çocukların evlenme ödeneği (çeyiz parası) alma hakkı yoktur.

Çeyiz Parası Bir Kez Verilir

Maddede “bir defaya mahsus olmak üzere” ifadesi bulunmaktadır. Çeyiz parası aylık ya da gelir alan kız çocuğuna bir defaya mahsus olarak verilmekte, ancak hangi evlilikte verileceği ile ilgili hüküm bulunmamaktadır.

SGK’dan aldıkları gelir veya aylıklarının evlilik nedeniyle kesilmesi gereken kız çocuklarına resmi olarak evlenmeleri ve yazılı olarak talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenmektedir. Evlenme ödeneği (çeyiz parası) alabilmek için “yetim aylığı almakta olan” şartı bulunmaktadır. Yani, çalışması veya başka bir nedenle yetim aylığı almadığında evlenen kız çocukları hak sahibi olmadıkları için evlenme yardımı (çeyiz parası) alamazlar. Ancak, işten ayrılıp yetim aylığı almaya başlayan ve yetim aylığı alırken evlenen kız çocuğuna evlenme ödeneği (çeyiz parası) verilmektedir. Evlenme ödeneği (çeyiz parası) alacak yetim kız çocukları 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamında hak sahibi iseler, bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya SGK Merkez Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekir.

Evlenme ödeneğinin ödenmesi için hak sahiplerinin bir dilekçe ile SGK’nın ilgili ünitesine başvurması şarttır. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle birlikte, evlenme cüzdanının bir örneğinin de SGK’na verilmesi zorunludur. Evlenme ödeneği verilen kız çocuklarının dışındaki diğer hak sahiplerinin gelir ve aylıkları iki sene sonra yükseltilmektedir.

Evlenme ödeneğinin (çeyiz parası) ilk evlilikte alınması şartı yoktur. İlk evliliğinde almayanlar, eşinden ayrıldıktan sonra yetim aylığı alırken yeniden evlenmeleri halinde evlenme ödeneğinin (çeyiz parası) alabilirler. Dolayısıyla esasen okurumuzun durumunda olup, ilk evliliğinde evlenme yardımı almayanların daha sonraki evliliğinde bunu alma hakkı vardır. Ancak belirttiğimiz üzere sadece bir kez alınması mümkündür. Burada sanırım bir yanlış anlama var. SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü sayın Cevdet Ceylan beyin bu tür konulara olan hassasiyetini biliyorum. Umarız konuya el atar ve en kısa zamanda sorununuz çözülür.

Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda olanlar 60-1/f bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılarak sağlık yardımlarından faydalanabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 10 Aralık 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Çeyiz Parası Kaç Kez Alınır (4 Yorum)

  1. 2 kez evlendim ayrıldım baba maaşı alıyom önceden çeyiz parası almadım evlensem alabilyomuyum

  2. anne baba ayrı %70 engelli hiçbir geliri olmayan asgari ücretle geçinen anneyle yaşıyorum.nafaka almıyorum kardeşim öğrenci, ben ilerde çeyiz parası alabilirmiyim nereye baş vurmam gerekiyor.