Çeyiz Parası

çeyiz parasıÇeyiz Parası, Çeyiz parası ne kadar

Halk arasında çeyiz parası olarak bilinen evlenme yardımı, anne ve/veya babasının ölümü nedeniyle SGK’dan yetim aylığı (ölüm aylığı veya geliri) almakta olan kız çocuklarına resmi olarak evlenmeleri halinde evlenme ödeneği (çeyiz parası) ödenmektedir. Erkek çocukların evlenme ödeneği (çeyiz parası) alma hakkı yoktur.

SGK‘dan aldıkları gelir veya aylıklarının evlilik nedeniyle kesilmesi gereken kız çocuklarına resmi olarak evlenmeleri ve yazılı olarak talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenmektedir. Evlenme ödeneği (çeyiz parası) alabilmek için “yetim aylığı almakta olan” şartı bulunmaktadır. Yani, çalışması veya başka bir nedenle yetim aylığı almadığında evlenen kız çocukları hak sahibi olmadıkları için evlenme yardımı (çeyiz parası) alamazlar. Ancak, işten ayrılıp yetim aylığı almaya başlayan ve yetim aylığı alırken evlenen kız çocuğuna evlenme ödeneği (çeyiz parası) verilmektedir. Evlenme ödeneği (çeyiz parası) alacak yetim kız çocukları 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamında hak sahibi iseler, bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya SGK Merkez Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekir.

Çeyiz Parası Ne Kadar ?
Bu konu hakkında çok soru geliyor çeyiz parası ne kadar şimdi onu birlikte hesaplayacağız. Çeyiz Parasının miktarı SGK’dan alınmakta olan en son gelir veya aylığının 2 yıllık tutarı, yani 24 katıdır. Bu miktar peşin ve bir defada verilmektedir.

Örneğin, 600 TL ölüm aylığı alan bir kız çocuğuna evlendiğinde 14.400 TL evlenme ödeneği verilecektir.

Çeyiz Parasından Kimler Yararlanabilir?

Evlenme ödeneğinden anne veya babasından kız çocuğu olarak ölüm gelir veya aylığı alan kız çocukları yararlanabilmektedir. Erkek çocukların böyle bir hakkı bulunmamaktadır.

Bu ödeneği almak için iki şart aranmaktadır. Bunlardan birincisi, ölüm gelir veya aylığı almak, ikincisi de bu gelir veya aylığı alırken evlenmiş olmaktır.

NASIL MÜRACAAT EDECEKSİNİZ?
4/a (SSK) ve 4/b sigortalılarının hak sahibi kız çocukları evlenme ödeneği taleplerini Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile yapacaklardır. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur.
Emekli Sandığı’ndan “yetim maaşı” alan kız çocukları da evlilik yardımı alabiliyorlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 19 Şubat 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Çeyiz Parası (68 Yorum)

  1. Herkese merhaba bende çeyiz parasına yazdırdım kendimi.60 günde sonuçlandı paramı henüz almadım bi gün belirlendi o gün alcam

  2. MERHABA BİZ 21.02.2017 DE BAŞVURU YAPTIK NE KADAR SÜRE DE BELLİ OLUR ÇEYİZ YARDIMININ ÇIKIP ÇIKMADIĞI İYİ GÜNLER İYİ ÇALIŞMALAR

  3. Merhabalar benim annem ve babam 9 yıl önce vefat ettiler onların sigortası olmadığı için ben çeyiz parası almak istiyorum sosyal yardımlaşma dan para almaya başlıycam çeyiz parası alabilirmiyim

  4. Merhabalar .Benim temmuz 2016 da 15 günlük bir sigorta Giriş çıkışım oldu o sürede benim maaşım kesildi ben 31 Temmuz’da işten ayrıldım ağustos ayının sonunda maaşımın bağlanması için dilekçe verdim daha sonra Eylül ayının 5 de nikah kıyıldı tekrar çeyiz Yardımı için başvuru yapmaya gittim başvurumdan Bi kaç ay sonra bana olumsuz yanıt geldi bu parayı haketmiyormuşum diye ben neden böyle olduğunu anlayamadım sonuçta bu para benim hakkım yardımcı olur musunuz

  5. Ben yetim maaşı alıyorum. Çeyiz parasına başvuracağım. Resmi nikah kayıldıktan hemen sonra maaşım kesilecek mi? Çeyiz ödeneğini 3 4 ay içinde alacağım söylendi. Bu 3 4 ay içinde maaşımı alma imkanım var mı?

    • Evet resmi nikah kiyildaktan sonra hemen kesiliyor çeyiz parası 1 ile 2 aya yatıyor fakat siz o paranın 2 yıllık peşin olarak çekiyorsun uz yani anneniz iki yıl sonra maaşının üstüne ekleniyor yani kısaca si bir yardım yok faizsiz para vermeye yardım diyorlar..

      • Benimde resmi nikahim kiyildi ertesigun basvurdum ceyiz parasina maasima 10gun vardi yatirmislardi ama maasi bende cektim yani heemn kesmiyorlar sonucta bizde madur oluruz kesilirse