Çifte Emeklilik

Emekliler hangi hallerde iki maaş alabileceklerini merak ediyorlar. Bazı hallerde çift emekli maaşı olan kişiler bulunuyor. Yeni kanuna göre kimler çifte emekli maaşı alabilir? Çifte emekli maaşı almak için neler yapılmalıdır?

çifte emeklilik

Çifte Emeklilik Nedir

Bir vatandaş aynı anda hem Bağ-Kur’lu hem SSK’lı olabilecek ve prim ödeyerek emekliliğinde yüksek aylık alabilecek.

Hükümet, sosyal güvenlik alanında tarihi bir adım attı. Emekli aylığından şikâyet edenler için önemli bir uygulama hayata geçti. Bir vatandaş aynı anda hem Bağ-Kur’lu hem SSK’lı olabilecek ve prim ödeyerek emekliliğinde yüksek aylık alabilecek. Örneğin, mesai saatlerinde sigortalı olarak çalışan bir teknisyen, akşamları da kendi adına açtığı mesleğine ilişkin işyerinde ticari faaliyette bulunabilecek. Veya fabrikada işçi olarak çalışan bir kişi büfe kiralayarak kendi adına işletebilecek. Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre, böylece çalışırken hem ek gelir elde edecek hem de iki kez prim yatırdığı için yüksek emekli aylığı alabilecek. Yeni düzenlemeyle çalışanlar, internet cafe, restoran, lokanta, konfeksiyon dükkanı gibi işyeri sahibi de olabilecek. Özel şirkette SSK’ya tabi çalışan bir kişi aynı zamanda üzerine açtığı dükkânı nedeni ile Bağ-Kur’lu olarak da prim yatırabilecek.

Son zamanlarda gündemdeki bir Yargıtay kararı bazı emeklilere çift maaş alma hakkını getiriyor. Dul bir kadın, hem SSK’lı kocasından, hem de SSK’lı babasından aynı anda, birlikte ve eksiksiz olarak dul ve yetim aylığını almak için SGK’ya aleyhine dava açtı. Bu dava sonucu verilen Yargıtay kararı çifte emekli maaşı almak isteyenler için ışık oldu. Çünkü kadın dava sonucu talep ettiği iki maaş hakkını elde etti. Bu durumda kocası ve babası vefat etmiş bir kadın hem kocasından hem de babasından yaşlılık aylığı alabilir mi? Bir aylığın Emekli Sandığı diğerinin Bağ-Kur çifte maaş almayı etkiler mi? Önceki kanuna veya şu an uygulanan kanuna tabi olmak farklılığa neden olur mu? Sosyal Güvenlik Uzmanı Bünyamin Esen bu soruyu şöyle yanıtlıyor. “Aylık ve gelirlerin çakışması sosyal güvenlik hukukumuzun önemli başlıklarından biridir. Konu oldukça geniş olsa da şöyle derlendirilebilir. Reform öncesinde farklı şartlar vardı.

Bir kişinin hem anne ya da babasından hem de eşinden dolayı nasıl maaş alacağını sosyal güvenlik reformu öncesinde ve sonrasında farklı değerlendiriyordu.

Önceki yıllarda SSK’lı çalışanlara 506 sayılı Kanun, Bağ-Kur’lu çalışanlara 1479 sayılı Kanun ve Emekli sandığına tabi çalışan kamu görevlilerine de 5434 sayılı Kanun uygulanıyordu. Tarımla uğraşan sigortalılara ilgisine göre 2925 ve 2926 sayılı Tarım SSK ve tarım Bağ-Kur kanunları uygulanmaktaydı. Sigortalının aylık ve gelir bağlanma ve kesilme şartları da tabi olduğu kanuna göre farklıydı.

Sosyal güvenlik reformundan sonra sosyal güvenlik ile ilgili her türlü düzenleme 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda toplanmıştır. Kanunun 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe girmesi sonrasında tüm statülere tabi sigortalılara gelir ve aylıkları bu kanun hükümlerine göre bağlanıp kesiliyor. Bu durumda bağlanacak maaşların çakışması halinde uygulama yeni Kanun hükümlerine göre yapılıyor.

Yeni Kanuna Göre Hem Anadan Hem de Eşten Maaş Bağlanmaz 

5510 sayılı Kanuna göre hem eşinden, hem de ana ve/veya babasından ölüm aylığına hak kazananlara, tercihine göre eşinden ya da ana ve/veya babasından bağlanacak aylığı bağlanıyor. Aylık uzun vadeli sigorta kollarından, yani emekliliğe sayılan sigortadan sağlanan maaştır. Malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile vazife malûllüğü halinde yapılan sürekli ödemeye sosyal güvenlikte “aylık” denmiyor.

Yine 5510 sayılı Kanuna göre hem eşinden, hem de ana ve/veya babasından ölüm gelirine hak kazananlara, tercihine göre (muhtemelen yüksek olan) eşinden ya da ana ve/veya babasından aylık bağlanır. Gelir ise, iş kazası veya meslek hastalığı halinde sigortalıya veya sigortalının ölümü halinde hak sahiplerine, yapılan sürekli ödemeyi ifade eder. Halk arasında bilinen tabiri ile iş kazası ya da malullük maaşıdır.

Yeni uygulanan kanun iki maaştan birini tercih hakkı sunuyor. Bu nedenle her ikisini de almak mümkün değil. Yeni Kanuna göre alınan gelir ve aylıkların statüleri farklı olsa da çift maaş alınmıyor. 01.10.2008 sonrasında bağlanan maaşlara bu hükümler uygulanmaktadır.

Statü 5510 Öncesi Bağlanan Maaşlar İçin Önemlidir 

Aylıkların 5510 yürürlüğe girmeden önce bağlanmış olması durumunda ise mevcut hukuki statü korunmakta, başka bir deyişle müktesep haklar saklı kalmaktadır. Örneğin reform kanununun yürürlük tarihinden önce mülga 506, 2925, 2926 ve 1479 sayılı Kanunlara göre eşinden ölüm aylığı alan hak sahiplerinin 01.10.2008 sonrasında ana veya babasından ayrıca aylığa hak kazanmaları halinde “sigortalılık statüleri farklı ise” her iki aylık ödenmeye devam edecektir. Bu durum iştirakçiliği Kanunun yürürlük tarihinden önce başlayan 5510 4/1-(c) sigortalıları (kamu görevlileri) hariç olmak üzere,  5510 öncesi bir dosyadan gelir veya aylık almakta iken kanun sonrası başka bir dosyadan gelir veya aylık daha bağlanan kişiler için geçerli bir durumdur. Aylık bağlanan statüler farklı ise eski kanun hükümleri uygulanır. Statüler ayni ise 5510 sayılı kanunun gelir ve aylıkların birleşmesi ile ilgili 54 üncü maddesi hükümleri uygulanacaktır. Şunu da belirtmek gerekirse sigortalı, eşi ya da ana/babasından kalan maaşlardan biri kanun öncesinden geliyorsa ve ayni statüye tabi iseler birini tercih etmek durumunda kalacaktır, farklı statüde iseler her ikisini de alabilecektir.

Çifte Emeklilik ALİ TEZEL YAZISI

SGK’dan Çifte Emeklilik Aldatmacası

Sosyal Güvenlik Kurumu seçim öncesi kamuoyunu yanıltmakla meşgul. Haberlere göre SGK “Tamamlayıcı Emeklilik” uygulaması yapacakmış veya yapmasa bile teşvik edecekmiş…Ülkemizde ise zaten 10 yıldan beridir Bireysel Yatırım Sistemi var ama ömür boyu gelir garantisi yok… Biriktirdiğiniz parayı size geri ödeme sistemi var…

 

Soru:

2006 yılında özel sektörde doktor olarak çalışıyorken emekli oldum. Şimdi bir devlet üniversitesinde, doçent kadrosuyla çalışmaya başladım, özel sektörden emekli olduğum için emeklilik maaşım kesilmedi. Profesör kadrosundan kamudan emekli olduğumda, özel sektörden aldığım emeklilik maaşı kesilir mi? Kamudan tekrar emekli olmaya hak kazanır mıyım?

Cevap:

Sorunuzla birlikte, çifte emeklilik nasıl oluyor. Bu konuyla birlikte çifte emeklilikte emekli maaşı kesilirmi, ödenir mi, konusunu da açıklamak istiyoruz.

Çifte emeklilik şu şekilde izah edilebilir. SSK.dan emekli olan kişi, Devlet Memuru da olur ve Devlet memuru olarak yaş + Hizmet= Emeklilik koşulunu da taşırsa çifte aylık alır. Hem SSK.lı olarak Hem de devlet memuru olarak emekli olunabilir.

Bu durumu şu şekilde izah etmemiz daha açıklayıcı olacaktır.

SSK. emeklisi olarak aylık alırken, Devlet Üniversitesine veya başka bir Devlet İdaresinde göreve başlamıştır. Devlet Memuru olarak en az 15 yıl + 61 yaşını doldurursa Devlet memuru olarak da ayrıca bir aylık alır.

HATIRLATICI ÖNEMLİ NOT;SSK. emeklisi, Devlet Üniversitesinde doçent kadrosuyla çalışmaya başlarsa 1 OCAK 2005 tarihinden itibaren SSK. emeklisi aylığının kesilmesi gerekmektedir. (Bu tarihten önce aylık kesilmesine dayanak bir kanun hükmü yoktu.) Eğer aylık kesilmemişse bu durumu vakit geçirmeden Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmesi gerekmektedir. Sizinde sorunuzda SSK. emeklilik maaşınızın kesilmediğini belirttiğinizden sizin de vakit geçirmeden Sosyal Güvenlik Kurumuna müracatınız gerektiğini belirtmemiz faydalı olacaktır.

Emekli aylığının kesilmesi konusunu Sitemizde detaylı olarak açıklamıştır. Aylık kesilmesinin hallerini açıklayan Kanun,5335 sayılı Kanun Madde 30 hükmü olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 07 Nisan 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Çifte Emeklilik (12 Yorum)

 1. Yurt dışında yaşıyorum ssk emeklisiyim ayriyeten bağ-kur numaram var ödeme yapmak ikinci bir emeklilik olabilirmi

 2. Annem çiftçi bağ kurundan emekliydi vefat etti. Bende 4a çalışıyorum annemin aylığı bana bağlanırmı? Primimi doldurum 1.5 sene yaş bekleyeceğim 4a emekli olmak için annemin aylığını alabilir miyim. kendim emekli olduktan sonra her iki maaş bana bağlanır mı?

 3. Babam 1999 da vefat etti eski kalan pirim borclari ni öde yerek 2004 2005 yillari arasinda anneme cūzzi bir rakamada bağ kur dan maas baglandi suan 700 tl civarinda maas aliyor . annemin Babasida 1986 civarinda vefat etmisdi .ssk emekli siydi maasini ana annem ile bekar teyzem aliyordu .gecen sene ana annemde vefat etti. Suan teyzem aliyo annemde babasinin ssk maasindan yarar lanmak istiyor .eşden aldiģi bagkur maasi asgari ūcretin altinda. Bu durum da iki maas dan da yararlanabiliyormu.bu konuda bilgi verme nizi rica ediyorum. Tesekkur ler.

 4. Babam emekli sandığından emekli oldu. 2018 yılında da ssk dan emekli süresini ve primini dolduruyor. Hem emekli sandığından hemde ssk dan maaşını alabilir mi. İki maaşı da alabilir mi.

 5. Slm babam sigortadan emekli annem devlet memuru emeklisi ikisinden biri vefat durumunda birisi digerinin maasını alabiliyormu

 6. ben emeklisandigindan emekli oldum1996 yilinda 2007de esimden ayrildim sgk gittim babamin maasin alabilmek icin verilmiyor deyip beni engellediler simdi ben babamin maasini alabilirmiyim babam sigortadan rmekliydi cevaplarsaniz cok sevinirim saygilar

 7. Özel bir kurumdan SSK emeklisiyim. Yaşım 50,
  1- İlgili kurumun yaş hadlerini taşımam halinde, KPSS ‘ye girip ilk defa atanarak devlet memuru olabilir miyim?
  2- Eğer atanırsam emekli maaşım kesilir mi?

  Teşekkür ederim.

 8. merhabalar
  benim babam ssk dan emekli yurt disanda da
  bir kac sene calismisigi var birikmis pirimi var.
  bizim yurt disindaki akrabalarimiz birikmis pirimlerini
  Turkiyeye aktardilar uzetine toplu para yatirarak buradan
  emekli oldular. simdi babam zaten hali hazirda buradan emekli
  akrabalarimizin yaptigi gibi yurt disindaki pirimini toplattirip
  toplu para yatirarak ikinci kere emekli olabilir mi?

 9. Merhabalar. Eşim 1982de vefat etti ve bana SSK dan Maaş bağlandı. 1994de babamı kaybettim ve kendisi de SSK emeklisiydi. Mevcut durumda yeni yasaya göre hem eşim hem babamdan dolayı maaş alabilir miyim?

  Cevapları sadece e-posta ile mi iletiyorsunuz ? Geçen yıl bu Başlığın altında yazılmış sorular var fakat yanıtlanmamış görünüyor.
  Teşekkür ederim.

 10. annem babamdan emekli maaşı alıyor babamın sgk sı varmiş ama aynı andada eskiden yani 5 sene evvel dedemdende bagkur alıyordu yani çift maaşi vardı bi ara kesildi bagkurdan aldıgı maaş annemin onuda araştırdık meerse annem her sene dilekce ile ben yaşiyorum demesi lazımmış onu yapmayınca aylıgı kesilmiş şimdi tekrAR baglatmak istiyoruz baglanırmı yenı yasaya göre bunu meraak edıyoruz cevaplarsanız cok sevınırız şimdiden sagolun .

 11. Merhabalar,

  06.05.1995 doğumluyum ve hali hazırda gazi emekli maaşı almaktayım.

  Gazi emekli maaşıma ait detaylar;
  Tescil Kapsamı: 4/c vazife malülü aylığı
  GSS kapsamı: 60/f kapsamında sigortalı olanlar,
  Sigortalı trü: emekli,
  katılım payı muafiyeti: evet

  Gazi emekli maaşımı alırken aynı zamanda aşagıda detaylarını yazdığım iki farklı sigorta da yatırdım.

  1.
  Hizmet türü: mecburi sigortalılık
  Başlangıç-Terk tarih: 27.12.1993 – 13.05.2002
  Hizmet süresi: 8 yıl, 4 ay, 16 gün
  2.
  Hizmet türü: mecburi( tarım) sigortalılık
  Başlangıç-Terk tarih: 01.05.2004 – 14.07.2006
  Hizmet süresi: 2 yıl, 2 ay, 13 gün

  Sorum: gazi emekli maaşı alırken farklı zamanlarda iki farklı sigorta daha yatırarak toplamda 10 yıl, 6 ay, 29 gün prim yatırdım. Gazi maaşı+ bir emekli maaşı daha alabilir miyim? Alırsam hangi maaşımdan ne kadar kesilir? Emekli olamayacaksam da sigortaya ödedediğim bu paraları toplu olarak geri alabilir miyim?
  Teşekkür ederim.