Devlet Hastanesi Acilden Para Alıyor mu

acil servisler ücretli mi

Sağlık Uygulama Tebliği’nin katılım payı alınmayacak sağlık hizmetleri ile ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetlerine ilişkin maddelerine göre Kurumla sözleşmeli veya sözleşmesiz sağlık hizmet sunucuları tarafından sunulan acil sağlık hizmetlerinden dolayı kişilerden katılım payı ve ilave ücret alınmamaktadır.

Ancak yeni yapılan düzenleme ile acil servislere gereksiz başvurular olmasını engellemek adına SGK yeşil alan uygulamasına geçti. Yani artık doktor tarafından acil hal olmadığı kabul edilirse acil servislerde ilave ücret alınabiliyor.

Acil servislere gelen hastalar, GRİ ve YEŞİL alanlardan hangisine dahil olduğuna göre ikiye ayrılıyor. KIRMIZI alan hayati tehlikesi olan ve 24 saat içerisinde ölümle sonuçlanabilecek hastaları kapsıyor. Bu alana giren hastalardan ücret talep edilmiyor. Yeşil alana giren hastalar ise hayati tehlikesi olmayanları kapsıyor. Bu alana giren hastalar SGK tarafından belirlenen katılım payı ücretini ödemek zorunda ve bunun yanı sıra hangi hastanın YEŞİL alana hangisinin KIRMIZI alana gireceğine ise muayene yapan doktor karar veriyor.

Vatandaş acilde para ödemediğini zannediyor fakat eczaneye ilaç almaya gittiği zaman muayene katılım payı ortaya çıkıyor. Aşağıdaki rakamlar 2018 için geçerlidir.

  • Devlet hastanesi  7 lira,
  • Özel hastane ise 15 liralık muayene parası kesiliyor.

 

YEŞİL ALAN MUAYESİ NEDİR ?

Acile başvuran ve yukarıda sayılan haller dışında kalan olaylar acil değildir ve “Yeşil Alan” hastası sayılır.

Acil servislere başvuran tüm hastaların ilk müracaatta acil hasta olarak değerlendirilerek acil servislere kabul edilmesi ve buna göre işlem yapılması esastır. Ancak yapılan muayene sonucunda hekim değerlendirmesine göre yeşil alan muayenesi kapsamına girdiği belirlenen hastalar için 520.021 kodu ile tanımlanan “Yeşil Alan Muayenesi” kodlama işleminin yapılması gerekmektedir. Bu kodlama işlemi, hastanın acil servisteki işlemleri tamamlandıktan sonra yapılmalıdır. Yani, acil olarak hastaneye gittiğinizde doktor “Bu acil hasta değil” derse sizi yeşil alan hastası sayıyorlar ve önce devlet hastanesi ise 7 lira, özel hastane ise 12 liralık muayene parası ile ilaveten 3 liralık eczane ilaç parasını eczaneye gittiğinizde ödetiyorlar.

ÖDEME NASIL ALINIYOR ?

Muayene Katılım Payı adı altında alınan sağlık sigortası kapsamında olanlar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için devlet ve kamu üniversite hastanelerine 7 lira, özel hastanelere 12 lira muayene katılım payı ödemek zorunda. Bununla birlikte eskiden Acil Servisler tamamen ücretsiz iken artık devlet hastanesinde acil için 7, özel hastanede acil için 12 lira ödenmesi zorunlu. Bu para emeklilerin aylıklarından kesilirken, çalışanlar ve GSS’liler eczaneler üzerinden ödeme yapıyorlar.

  • KIRMIZI VE SARI ALANA DAHİL OLAN HASTALAR, ÜCRETSİZ HİZMET ALACAK

KIRMIZI ALAN: Havayolu tıkanıklığı riski, major çoklu travma, sadece ağrıya yanıt veren veya yanıtsız olan hastalar, devam eden veya uzamış nöbet, ilaç aşırı alımı olan hastanın yanıtsız veya hipoventilasyonda olması, kardiyak ağrıya benzer göğüs ağrısı, dolaşım bozukluğu, ciddi ağrı, önemli sedatif veya diğer toksik maddelerin oral alımı, şiddet içeren agresif davranışlar, kendine veya diğerlerine zarar veren davranışlar.

SARI ALAN: Orta derecede kan kaybı, orta derecede solunum sıkıntısı, nöbet geçirme öyküsü (uyanık), ateş yüksekliği olan onkoloji veya steroid kullanan hasta, inatçı kusma, kafa travması olan ancak bilinci açık hasta, kardiyak öykü ile uyumlu olmayan göğüs ağrısı, şiddetli karın ağrısı, ekstremite yaralanması, suistimal riski veya şüphesi olan çocuk , stresli ve kendine zarar verme riski olan hasta.

YEŞİL ALAN: Sarı ve Kırmızı alan dışındaki rahatsızlıklara sahip olan acile girebilecek. Ancak bunun karşılığında para talep edilecek

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , , ,
Bu yazı en son 02 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Devlet Hastanesi Acilden Para Alıyor mu (4 Yorum)

  1. Muane ucreti hala uduyuruz acil de eczaneye gittiğimiz muane ucreti 18 tl geri kalan ilaç parasi

  2. İflas etmiş bir esnafım. Ayda 524 tl bağkur ödüyorum. Gerek özelde gerekse devlet hastanelerinde bizden alınan muayene ve tetkik ücretleri haksızlık değilmi? Vatandaş hem ayda 524 tl bağkur veriyor hemde sağlıktan tam yararlanmıyor. Adalet bu mu?

  3. Medical park batıkant hastanesinde acil girişle tedavi oldum hastanede 18.51 85 muayene 20.37 diğer sağlık hizmetleri bedeli toplam 42 tl ödedim emekli sandığına bağlı çalışanım öedeiğim bu tutar sizce ödenmesi gerekiyor mu