Diş Protezi Hakkı Sorgulama

Sağlık bakanlığına bağlı devlete bağlı hastanelerde, üniversite hastanelerinde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde sosyal güvencesi olan işçi, emekli vatandaşların ücretsiz olarak yaptırabildikleri diş protezi hakkı sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

DİŞ PROTEZİ NEDİR

Diş protezleri, diş tedavisinde en son tercih edilen diş eksikliklerinin tedavisi için hazırlanan yapay dişlerdir. Diş protezlerinin yapım amacı diş eksikliği nedeniyle kaybolan fonksiyonun yeniden kazanılması, bozulan konuşmanın düzeltilmesi ve estetik görünümün sağlanmasıdır. Protezler sabit (kaplama ve köprüler) ya da hareketli (takılıp çıkarılabilen damaklar) dizaynda hazırlanabilirler.

Diş sağlığında meydana gelen sorunların başında, diş çürümesi, dişin kırılması ya da düşmesi ve de dolgunun yetersiz kalması gibi durumlar gelmektedir. Bu tür durumlarda, öncelikle tedaviyle sorun düzeltilmeye çalışılır. Eğer dişlerde meydana gelen hasar tedaviyle düzeltilemeyecek kadar büyükse, bu süreçte diş protezinden faydalanılmaktadır. Diş protezlerinin iki farklı türü bulunmaktadır.

Diş protezlerinin bir türü, sabit protezlerdir. Bu protez türü, ağız içerisine yapıştırılır ve kişi kendi isteğiyle bu protezi çıkaramaz. Sabit protezler, dişe sabit bir şekilde kullanılmaktadır. Bu protezlerin en önemli özelliklerinden birisi, protezin kişinin kendi dişi kullanılarak üretilmesidir. Bu yapay diş türü, diş kaybı az olan kişilere uygulanmaktadır. Hasta kişiye, kendi dişinden yapılmış yapay bir diş takılır.

DİŞ PROTEZLERİ YENİLEME SÜRESİ NEDİR?

Hareketli ve sabit protezlerin yenilenme süresi 4 (dört) yıldır. Bu süreden önce yenilenen protez bedelleri SGK tarafından karşılanmaz.

Protez tedavilerinde ayrıca döküm işçilik ücreti ödenmez. Protez ücretlerine her türlü malzeme, döküm işçilik ücretleri dâhil olduğundan sağlık kurum veya kuruluşlarınca temin edilmesi zorunlu olup, hastalar tarafından temin edilmesi halinde fatura tutarı hastaya ödenerek sağlık kurum veya kuruluşunun alacağından mahsup edilir.

DİŞ PROTEZİ HAKKI SORGULAMA

Diş protezi hakkınızın var olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar E-devlet bünyesi üzerinden sorgulamalarını yapabilirler.

Aşağıdaki bağlantıdan e-Devlet şifrenizle giriş yapınız.

Diş Protezi Hakkı Sorgulaması için Tıklayınız

Diş protez hakkınızın olup olmadığını e-Devlet dışında cep SMS aracılığıyla da öğrenebilmeniz mümkün.

Telefonda mesaj bölümüne DIS yaz boşluk bırak TC Kimlik Numarası yaz boşluk bırak Aile Sıra No yazılarak 5502ye gönderilir.

Gelen cep SMS cevabıyla alt ve ya üst çeneniz için ve ya komple diş protez hakkınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı en son 16 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Diş Protezi Hakkı Sorgulama (2 Yorum)

  1. Sitenizde verilen işlem sırasına göre 5502 numarasına birkaç kez kısa mesaj gönderdiğim halde cevap verilmedi, verilmiyor. Bilginiz olsun.

    • Geri bildiriminiz için teşekkürler. Şu an araştırdığında tüm operatörler sisteme uyumlu gözüküyor.