Doğum Borçlanması Ne Kadar

Doğum Borçlanması Ne Kadar, Doğum borçlanması ne kadar ödenecek. Doğum borçlanmasında süre hesaplamasından, ödeyeceğiniz tutara kadar birçok konuda merak ettiklerinize cevap vermeye çalışacağız.

doğum borçlanması ne kadar

Doğum Borçlanması Ne Kadar

Doğum yapmış olan kadın sigortalılar belirttiğimiz üzere iki çocuğa kadar her bir doğum için yirmi dört aya kadar toplamda kırk sekiz aya kadar borçlanabilir.

Borçlanma tutarları her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz’da asgari ücret artış oranında artmaktadır. Ocak ayında yapılan artışa göre 01.01.2014-31.07.2014 tarihleri arasında, yani Temmuz’un sonuna kadar, en az borçlanma tutarı aylık da aylık 342 TL 72 Kuruştur.

Borçlanma asgari ücret üzerinden asgari ücretin 6,5 katı olan azami ücrete kadar sigortalının belirleyeceği bir değerden yapılabilmektedir.
Güncel Bilgi
Dört yıl (1440 gün) borçlanılması halinde her doğum için en az 8.225 TL 28 Kuruş, iki doğum için toplamda 16.450 TL 56 Kuruş ödenmesi gerekmektedir.

Bu şekilde borçlanma sayesinde 1440 güne kadar hizmet kazanılabilir.

1.07.2014-31.12.2014

12,10 TL

362,88 TL

8.709,12 TL

Doğum izni süresinin sadece bir kısmını borçlanabilir miyim?

Emeklilik için her zaman uzun sürelerin borçlanmasına ihtiyaç olmayabilir. Bu nedenle doğum izni süresinin tamamı yerine sadece bir kısmını borçlanabilirsiniz. Örneğin yaşlılık aylığı için 60 güne ihtiyacınız varsa doğum izni sürenizin iki ayını borçlanmanız yeterli olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Bu yazı en son 16 Mart 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Doğum Borçlanması Ne Kadar (5 Yorum)

  1. Sayın Başbakanım yaptığınız çalışmaları hep destekledik.Taktir
    ettik.Doğum borçlanmasında yıl da düşürülürse çok makbule geçer.Bir de prim günü tam, hizmet yılı tam,yaşını bekleyen hanımlar var bu konuda bir düzenleme getirilirse çok iyi olur.En azından maaşın 3/2sini yaş tamamlanınca maaşın tamamını alma gibi sigortalı çalışan istiyorsa devam etsin böyle düzenlemeler bekliyoruz. Teşekkür ederim.Dualarımız sizinle Allah yar ve yardımcınız olsun.

  2. eşimin 01-10-1988 tarihli girişli 2116 gün pirimi var astım ve zatüre hastası bu nedenle kendi isteğimizle işten ayrıldı üç doğum borçlamasını yapmak istiyoruz ama diğer kalan gününü ne yapabiliriz eşim 03-10-1972 li

  3. Sigorta öncesi doğumlara borçlanma bekleyen anneler; boş durmayın Türkiye büyük millet meclisi, e dilekçe yani elektronik dilekçe, bölümüne üye olun ve talebinizle ilgili Türkiye büyük millet meclisi dilekçe komisyonuna, e dilekçe gönderin yada sigorta öncesi doğumlara borçlanma hususu ile alakalı olan dilekçelere tek tuşla elektronik imza atın, sesiniz duyulsun öyle ali bey ne olacak demeyle olmaz ! elinizi taşın altına koyun, ali bey aracıdır elinden geleni her fırsatta yapıyor sağolsun, yapmanız gereken çok kolay, olması gerekenler internet mobilde olur, kendinize ait e posta adresiniz ve bir cep telefonu hepsi bu kadar üye olmak için, korkmayın kimse sizden parada istemez inanın fecebook giriş kadar kolay üye olmak elektronik dilekçe yazmak, hakkınızı sesinizi ancak böyle duyurursunuz yazdığınız e dilekçeler, mecliste bulunan tüm vekillere ekektronik ortamda gönderilir ve yazdığınız dilekçenin cevabı en kısa sürede tarafınıza iletilir ve yahut imzaladığınız yani bir tuşla elektronik imza ile desteklediğiniz dilekçe cevabı yine size komisyon tarafından ulaştırılır düşünün ali beye ne olacak diye soracağımıza mecliste bulunan 500 e yakın vekile ulaşacak, bir elektronik dilekçe yazmak, yada yazılmış olana bir tuşla imza atmak, daha mantıklı olsa gerek, belki yazdığınız dilekçeye hitafen bir vekilimiz kanun teklifi verecek, ve bu oy çokluğuyla mecliste kabul görecek ve yasalaşmasını istediğiniz mevzuat yürürlüğe girecek, ali bey her fırsatta söyler meclise dilekçe verin, mail yağmuruna tutun,eminim çoğu insanımız malesef meclise elektronik dilekçe yazma hakkı olduğundan bir haber oturduğunuz yerden yapacaksınız, kimse sizden para istemeyecek sayın ali bey vatandaşlarımızın bu haklarının var olduğunu bilmeleri açısından bilgi paylaşımı odaklı yazıyı paylaşırsanız eminim hem hak aramanın önünü açar hemde işinizi biraz kolaylaştırmış olursunuz, sizin sayfada bu gönderiye yer vermeniz, elektronik dilekçeyle mecliste hak arayanların sayısını eminim artıracak ( not eğer yasalaşmasını istediğiniz kanun teklifini yada görüşü beyan eden bir dilekçe daha önce yazılmışsa o dilekçeyi tek tuşla elektronik olarak imzalamanız aynı görevi ivşa eder dilekçe yazmasanızda olur teşekkürler) saygılar sevgiler ali bey iste link tıkla https://edilekce.tbmm.gov.tr/
    Sitesinde dilekçe yazabilir daha önce yazılmış dilekçeleri imzalayabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra sağ üst köşede bulunan arama bölümünden doğum borçlanması yazarsanız tüm dilekçeler karşınıza çıkar ve lütfen sigorta öncesi doğumlara borçlanma talebi içeren tüm dilekçelere imza atınız anneler bu paylaşımdan sonra meclise verilen dilekce sayısı oldukça arttı gün gün takip ediyorum hakkınızı almanıza az kaldı yılmak yok dilekçelere ve imzaya devam arama bölümüne doğum borçlanması yaz detayı oku imzala hakkın tavizi olmaz tüm bayanların tüm annelerin hatta çocuklarınızın hakkı lütfen duyarlılığa kararlığa aynen devam

  4. Kardeşim bu borçlanma çok fazla asgari ücrete çalışıtorum kiradayım biraz düşük olsa