Doğum Borçlanması Taksitlendirme

Doğum Borçlanması TaksitlendirmeDoğum Borçlanması Taksitlendirme

Bu yazımızda SGK Doğum Borçlanmasında taksitlendirme imkanının bulunup bulunmadığına değineceğiz. Borçlanma bedelinin 1 ay içinde ödenmesi gerekmektedir. Ancak ay içinde haftalık olarak ödeme yapılması mümkün olabilir. Toplam bedelin parça parça ve farklı farklı tarihlerde bile olsa 1 ay içinde ödenmesi halinde sorun olmayacaktır.

Taksitlendirme Yapılabilir mi?

Doğum borçlanması bedelinin aylara bölünüp taksitle ödenmesi mümkün değildir.

Ancak borçlanma bedelinin tamamının değilde bir kısmının ödenmesi halinde ödenen tutarın karşılığı kadar gün kazanılır.Sonradan yapılan yeni doğum borçlanması başvurularında bu ödenen günler düşülür.

Aslında doğum borçlanması bedellerinin 1 ay içinde ödenmesi kolay değildir. Çünkü 2 doğum borçlanması için çıkan rakam 10.000 liranın üzerindedir. Böyle bir tutarın herkes tarafından tek kalemde ödenmesi doğal olarak mümkün olmayacaktır.

Soru : Doğum borçlanmasına müracaat ettiğimiz taktirde hesaplanan meblağı hemen ödememiz gerekir mi? Örneğin şimdi başvurumuzu yapsak, birkaç ay sonra ödeme yapsak veya taksitler halinde ödesek kabul edilmez mi? Meliha Yaşar

Cevap : Meliha Hanım, borçlanma başvurunuz kabul edildikten sonra SGK müdürlüğü tarafından size ödemeniz gereken meblağ tebliğ edilir. Bu tebliği aldığınız tarihten itibaren bir ay içinde tek seferde ödeme yapmanız gerekir. aksi halde o başvurunuz geçersiz sayılır ve daha sonra yeniden müracaat etmeniz gerekir. Ödemede taksitlendirme yapılmıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 10 Aralık 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Doğum Borçlanması Taksitlendirme (7 Yorum)

  1. Merhaba ben ayten işe giriş tarihi 1989 üç çocuğu var bir ikiz iki çocukmu vercemin Bilgi almak istiyorum

  2. merhabalar ben 1966 doğumluyum 1987 yılında ve1989 yılında iki duğum yaptım.2004 yılında ssk girişim var doğum borçlanmasıyla emekli olabilirmiyim

  3. Emekliligime üç yıl var iki çocuk doğum borçlanması yapmam gerekiyor fakat elimde yeterince para şuan için yok. Elimde ki para ile istediğim kadar gün satın alabilirmiyim.Kalan günlerimide emekli hakkı kazandığım zaman satın almak istiyorum böyle bir hakkım bulunuyormu teşekkür ederim

  4. eşim in ilk doğumu 25 ekim 2008 de oldu bu tarihten evvel 2 gün sigorta ödemesi var geblikte ve dğumda calışmıyordu daha sonra gene gebe kaldı ve çalışmıyordu doğum ve sonrası cocuk vefat etti 2 doğumu borç lana bilirmi

    • Merhaba.Ben 1993 yilinda sgk baslangicim var.toplam 900 gun var.Iki cocuk annesiyim.dogum borclanmasini odeyip,hemen mi sgk li görünmem gerekiyor.yoksa bir sure sonra tekrar giris yapabilir miyim? .tesekkurler.

  5. merhaba annemin sigorta girişi 2000 /12 ay girişli toplamda 3806 günü var yüzde 66 raporu var 2000 girişli oldugundan 114 güne ihtiyać oldugu söylendi sigortali olduktan sonra dogumu yok annem yaş dan nezaman emekli olabilir yada dogum borçlanma yapabilir emekli olabilirmi tşk..