Doğum İzni Hesaplama

dogum-izni-hesaplama

Gebe bayanlar hamileliklerinin kaçıncı haftasında olduklarını genelde doğru hesaplayamıyorlar. Bu nedenle doğum öncesi iznine ayrılmaları gereken zamanı da yanlış planlıyorlar. Doğum izni hesaplama ile ilgili tüm detayları kaleme almaya çalışacağız.

Doğum İzni Hesaplama

Kanun, doğumdan 8 hafta önce izine ayrıla bilir diyor. Gebelik 40 hafta olduğuna göre 8 hafta öncesi 32. haftaya geliyor. Yani 32. haftanın dolmuş olması gerekli. Son adet tarihine göre 31 hafta 5 günlük gebeliği olan bir kadın 32. haftalık hamile değildir, 31 hafta 5 günlük hamiledir. Tüm yaş hesaplamalarında bitirilen yaş dikkate alınır. 31 hafta 5 günlük hamile bir kadının gününün dolmasına daha 8 hafta 2 gün vardır.

Doğum öncesi ve sonrası için rapor süresi hesaplama;

Hamile bayanlar hamileliklerinin kaçıncı haftasında olduklarını genelde doğru hesaplayamıyorlar. Bu nedenle doğum öncesi iznine ayrılmaları gereken zamanı da yanlış planlıyorlar. Bunun yanında bebeğin anneye en çok ihtiyaç duyduğu bu sürelerde doğum öncesi ve sonrası süreler ile annenin 32. Hafta da çalışabilir kağıdı alarak doğum sonrası annenin iş başı tarihini hazırlanan iş göremezlik belgelerinde yanlış hesaplamalar yaparak anneler bu haklarından tam olarak faydalanamadıklarını görüyoruz.

Bu süreci basit ve kolay bir yöntemle sizde çok rahat bir şekilde hesaplayabilirsiniz; Öncelikle işlemi daha kolay kavrayabilmeniz için bir masa takvimini yanınıza alıp takip etmenizi öneriyorum.
Örnek verelim;
Anne adayımız 32. haftada 6 Ağustos tarihinde doktora giderek doğum öncesi gebelik istirahatına ayrılan ve doğumuna 3 hafta kalıncaya kadar çalışabileceğine dair rapor aldığını düşünelim ve 30 Ağustos tarihi itibariyle de doğum öncesi iş göremezlik raporunun başladığını varsayalım.

Anne adayımız bu süre içerisinde 3 hafta 3 gün doğum sonrasına eklenmesi için çalışarak geçirmiş.( Sizde çalışarak geçirdiğiniz süreleri örnek uygulamaya göre hesaplayın) ya da çalışabilir kağıdı almadan iş görmezlik raporunuzuda başlatabilirsiniz.

Anne adayımızın doğum öncesi 8 haftalık süresi normal şartlarda çalışabilir raporun alındığı 06 Ağustos tarihinden saymaya başlayarak 8 hafta eklediğimizde 1 Ekim’ de (6 Ağustos + 8 Hafta = 1 Ekim) doğum gerçekleşmesi gerekirken annenin erken doğum sonrası 9 Eylül’ de sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdiğini varsayalım.

Tüm yanlış hesaplamalar örneğimizde de olduğu gibi doğum tarihinin normal şartlarda 1 Ekimolması gerekirken, doğumun 9 Eylül’ de gerçekleşeceğinin belirlenememesinden kaynaklanıyor.

Bu durumda anne normal şartlarda doğum öncesi izin hakkı olan 8 haftalık süre 1 Ekim’ de doğum olması gerekirken  9 Eylül’ de doğum gerçekleştiği için bu süreler 6111 S.K 76. mad. gereğince doğum sonrası sürelere eklenmesi gerekiyor.

Annenin erken doğum yaptığı tarih 09 Eylül’lü bir süreliğine unutarak normalde beklenen doğumun gerçekleşeceği tarihi baz alın yani normal şartlarda 1 Ekim’de doğum yaptığınızı ve bu tarihten başlayarak ‘’ Doğum Sonrası ‘’ yasal 8 haftalık izin süresini hesaplayalım. 1 Ekim + 8 Hafta = 26 Kasım her şey yolunda gitmiş olsaydı normal şartlarda doğum sonrası iznin bitiş tarihi olması gerekecekti.

Özetlemek gerekirse;

  • 06 Ağustos + 8 Hafta = 1 Ekim ( Doğum Öncesi İzin)
  • 01 Ekim +8 hafta = 26 Kasım ( Doğum Sonrası izin)

Normal şartlarda anne adayımız 27 Kasım itibariyle İş başı yapması gerekecekti.

Fakat; Annenin 32.Hafta’da 6 Ağustos da çalışabilir kağıdı alarak 30 Ağustos tarihine kadar çalışmış olduğu 3 Hafta 3 gün süreyi doğum sonrasına eklememiz gerekiyor.
Yukarda da söz ettiğimiz gibi normal şartlarda anne 27 Kasım tarihinde annenin işbaşı yapması gerekirken buna 3 hafta 3 gün daha eklediğimizde 20 Aralık ( 26 Kasım + 3 Hafta+ 3 Gün ) tarihinde işbaşı yapması gerekmektedir.

Annenin yasal doğum öncesi hakkı 8 haftalık süresinin içerisinde doktor raporuyla 3 hafta 3gün çalışarak geçirdiği için bu süreleri doğum sonrasına aktarmış olduk. Erken doğum nedeniyle asıl doğum tarihi olarak 9 Eylül’den doğum sonrasını başlatmadık ve bu süreler yine doğum sonrasına eklenmiş gibi anne adayımızın doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere 16 hafta doğum öncesi ve sonrası izinlerinin tamamını kullanmış oldu.

Ayrıca, doğumuna 8 hafta veya çoğul gebelikte 10 hafta kaldığı ve 3 hafta kalıncaya kadar çalışabileceğine dair rapor almaksızın doğum öncesi 8 hafta veya çoğul gebelik halinde 10 hafta kaldığı için istirahata ayrılan ve daha önce erken doğum yapan kadın sigortalıya doğum yapacağı tarihten önce erken doğum yapması nedeniyle kullanamadığı günler doğum sonuna ilave edilerek geçici iş göremezlik ödenekleri ödenecektir.
Örnekten yola çıkarak sizde raporunuzun doğru ya da yanlış hesaplanıp, hesaplanmadığı yönünde kanaat getirebilir bu süreleri hesaplayabilirsiniz.
  • 32 Hafta: İş Görmezlik Raporu & Çalışabilir Rapor Tarihi       =
  • Doğum Öncesi İzin Hakkı 8 Hafta Sonrası                              =
  • Doğum Sonrası İzin Hakkı 8 Hafta ( Çoğul 10 Hafta)              =
  • Varsa Çalışarak Geçirilen Süre                                              =
  • İş Başı Tarihi                                                                          =

Doğum İzni Hesaplama Programı

Doğum izni hesaplama programı. Sadece programa muhtemel doğum tarihini girmeniz gerekiyor. Doğum gerçekleştiği zamanda tarih tekrar ilgili hücreye girilmelidir. Doğum öncesi kullanılmayan izinleri doğum sonrasına otomatik olarak ekler.

Doğum İzni Hesaplama Programı için Tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 08 Eylül 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Doğum İzni Hesaplama (1 Yorum)

  1. Merhaba bugün 14/11/2016 ve ben gebeliğimin 37. Haftasına girdim . Bu tarihe kadar çalıştım. Bugün doğum iznine ayrıldım. Ne zaman iznim bitiyor ve çalışmaya başlayacağım?