Doğum İzni

doğum izni Sigortalı çalışan kadının çalışmış olduğu süre içinde hamilelik durumu söz konusu olduğunda bu süreye ilişkin kullanması gereken izinlere doğum iznidenir. Doğum izni sürelerine ilişkin kadın çalışanların doğum izni süreleri doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır.

Doğum sürecinde çoğul gebelik söz konusu olursa bu süre 18 haftaya uzatılabilir. Bu süre sona erdikten sonra kadın çalışanın işyeri ile ilgili çalışma durumu söz konusu değilse SSK’lı çalışanlar 12 aya kadar, kamu kuruluşunda çalışanlar ise 24 aya kadar ücretsiz izin kullanabilir.

DEVLET MEMURLARI KAÇ GÜN DOĞUM İZNİ YAPABİLİR?

Şu an doğum yapan devlet memurları, yürürlükte olan “İzin Yönergesi”ne göre doğum izinlerini kullanmak durumundadırlar. Bu izin yönergesinde memurun doğum izni “Mazeret İzinleri” bölümünde; “Verilmesi Zorunlu Olan İzinler” olarak açıklanmıştır.

Buna göre; Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir.

Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır. Süt izni, eğitim-öğretimin aksatılmaması bakımından; okulöncesi ve sınıf öğretmenlerine eğitim ve öğretim saatleri dışında, diğer öğretmenlere ise çocuk emzirme durumları göz önünde bulundurularak derslerinin günün belli saatlerine konulması suretiyle kullandırılır.

Erkek memura, isteği üzerine eşinin doğum yapması nedeniyle üç gün mazeret izni (Verilmesi zorunlu olan izinlerdendir.) verilir.

Doğum yapan memurlara istekleri halinde 104’üncü maddenin (A) bendinde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 12 aya kadar aylıksız izin verilir.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan bayan öğretmenlere “Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği”ne göre; doğumuna üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez.

Doğum yapan devlet memuru doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta, yani 16×7= 112 gün doğum izni kullanabilir.

Doğum İzni Hakları Arttırılacak

“Ailenin ve Dinamik Nüfusun Yapısının Korunması Programı” ile getirilen bir başka düzenleme de kadınların doğrum izni haklarının genişletilmesi.

Buna göre paketin yasalaşması halinde prematüre doğumlarda annelik izin hakları 9 aya göre (40 hafta) üzerinden hesaplanacak.
Yani bebek 7 aylık doğarsa aradaki 2 aylık süre 16 haftalık doğum izni dışında ayrıca izin olarak kullanıdırılacak.
Bu ise doğum izni haklarının genişletilmesi açısından önemli bir düzenleme olarak ortaya çıkıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 11 Şubat 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Doğum İzni (2 Yorum)

  1. Merhaba ben şuanda doğum iznimdeyim başlangıcı 17.01.2019işten çıkmak istiyorum 08.04.2019 raporum bitiyor ben 25.03.2019 istifamı vermek istiyorlar kaç günlük rapor paramı alabilirim

  2. Merhaba doğum izni sırasında nikah çıkışı yapabilirmiyim raporun bitmesi beklenmesine gerek varmı