Dul Maaşı Ne Kadar

Sponsorlu Bağlantılar

Dul Maaşı Ne Kadar, Dul Aylığı Ne Kadar, 2014 Verilerile göre ne kadar aylık ücret ödeniyor ?

dul maaşı ne kadar
Yetim ve Dul aylığının ölüm oranı şöyledir; Vefat eden memura bağlanan maaşın, yetim ve dul olarak ödenen oranı, yetim ve dul sayısı bir kişi ise %50sini, iki kişi ise %80 ini, üç kişi ise Vefat eden memurun maaşının tamamı ödenmektedir.
Eşler için Yetim ve Dul Aylığı, Vefat eden memurun eşi, Sigorta ve bağ-kurlu, yada devlet memuru ise Vefat eden memurun maaşının %50’si bağlanmaktadır.

Bu şartları hiç biri değil ise hiçbir geliri yoksa maaşının %75’i bağlanır.
Çocuklara ise Hiçbir SGK, BAĞ-KUR veya devlet memuru değil ise Maaşın %25 bağlamaktadır.

DUL MAAŞI NE KADAR

2014 verilerine göre ortalama dul aylığı 250 liradır.

ASGARİ ÜCRETLİNİN DUL VE YETİMİNE ÇOK AZ MAAŞ

Dul-yetim aylığının basit hesaplaması, ortalama aylık kazanç ile yüzde 40 oranının çarpımından ibarettir. Asgari ücret üzerinden adına prim ödenmiştir. Bu sebeple de bugünkü rakamlara göre asgari ücret 940,50 lirayı baz alırsak, yüzde 40’ı, 376 liradır. Bunun yarısı size verileceğinden 188 lira dul aylığı çıkar.

Genel

 1. Aslı diyor ki:

  Eşimden 1999 yılında ayrıldım, evlenmedim ve herhangi bir gelirim yok, oğlumla beraber yaşıyorum ama o da yakında evlenip gidebilir. Devlet yardımı alabiliyor muyum?

 2. cigdem diyor ki:

  merhaba ben esimden ayriyim ve bir cocugum var babamin ssk faydalanmak istyrum ama cocugumun velayeti bende diye olmaz dediler ne yapmam lazim tanidiklarim var ve onlarda ayni durumda alabiliyorlar

 3. Okan diyor ki:

  Babam SSK çalışanıydı 7 boyunca primi düzenli olarak yattı. 3 çocuğu ve hanımı toplam ne kadar maaş bağlanır?

 4. BEKTAŞ diyor ki:

  mrb . Babam 2014 yılında vefat etti. Annem dul aylığı almak istiyor ama sosyal yardımlaşma memurları sigortalı oğlun var alamazsınız dediler . Ama kardeşimin ikametgahı başka yerde. yardımcı olur musunuz.

  • orhan diyor ki:

   Bağlı olduğunuz kaymakamlığa gidip gelir testi yaptırın.Gelir testi sonucunda yeşilkart çıkması lazım çıkarsa dul maaşı alabilir.

 5. gül diyor ki:

  Esim 2012 de vefat etti..toplam 720 gün sigorta primi var..bunu 900 e nasip tamamlarim..emekli maasi nasip alirim

  • Ahmet diyor ki:

   İş mahkemesine hizmet tespiti davası açacaksınız. Yalnız bir avukat tutun. Kendiniz açarsanız hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Konu İle İlgili Yorum Yaz