Düşük Sigorta Primi

Düşük Ücretle Sigorta Primi Gösterilen İşçinin Kayıpları

Hizmet dökümünüze bakarken “Sigorta primlerim asgari ücretten yatırılmış” cümlesini kuruyorsanız neleri kaybettiğinizi bu yazıdan öğrenebilirsiniz. Özellikle okurlardan sıklıkla aldığımız şikayetlerin büyük çoğunluğunu kayıt dışı istihdam şekli olan ücretin eksik bildirimidir. Ücret bir kişiye yaptığı bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutar olarak genel anlam da tanımlaması yapılır. Ödenen ücretler ise SGK’na har ay işveren tarafından bildirilmesi gerekir.

Düşük Sigorta Primi

Bunu da yaparken yasal anlamada SGK primine esas tutulan diğer kazançlarında ilave edilmesi gerekir. Bildirimi yapılacak çalışanın ücretinde, (ilgili ayda ödenen prim, ikramiye gibi ücret dışında yapılan bütün ödemeler de dahil edilerek) brüt tutar esas alınır.

Kısaca; yasada primden muaf tutulan ödemeler belirlendiği için,  diğer ödemeler prime esas kazanca dahil edilecektir. Bunlar için açıklama yaparsak çalışanların kazançlarının bildiriminde; ayni yardımlar ve ölüm, doğum ve evlenme yardımları, görev yollukları, seyyar görev tazminatı, kıdem tazminatı, iş sonu tazminatı veya kıdem tazminatı mahiyetindeki toplu ödeme, keşif ücreti, ihbar ve kasa tazminatları ile SGK tarafından tutarları yıllar itibarıyla belirlenecek yemek, çocuk ve aile zamları, işverenler tarafından sigortalılar için özel sağlık sigortalarına ve bireysel emeklilik sistemine ödenen ve aylık toplamı asgari ücretin % 30′unu geçmeyen özel sağlık sigortası primi ve bireysel emeklilik katkı payları tutarları hariç yapılan diğer bütün parasal ödemeler işçinin primlerine dahil edilmek zorunluluğu vardır.

ASGARİ ÜCRET BİLDİRİMİ İLE MAĞDURLAR ARTIYOR

Çalışma hayatında yapılan denetimlerde son yıllarda meslekte kod uygulaması olsa da asgari ücretten bildirime devam ediliyor.
Bunun nedeni de yıllardır asgari ücretten işçi çalıştırma prensibinin yerleşik olmasından kaynaklanmaktadır.

Önemli neden ise ülkemizde sendikal anlamda işçi topluluğunun giderek azalması ile ,toplu pazarlık düşüncesi ortadan kalkmıştır.

Eğitimli iş gücü bile hakkını aramaktan yoksun bırakılmış, gerçek ücretten değil asgari ücretten çalışma esasına razı olmuştur.
Bunun sonucunda uzun vadede çalışanlarda kayıplara neden olacaktır.

Kayıt dışı olarak belirdiğimiz Asgari ücretle çalışma sistemi ile birlikte;

İhbar Tazminatı,
Kıdem Tazminatı,
Emekli Aylığı

Düşük düzeyde ödenecektir.

KISA VADELİ SİGORTA KOLLARI BAKIMINDAN KAYIPLAR

Asgari ücretten bildirilen kazançlar sonucunda Kısa Vadeli Sigorta Kollarından yapılan ödeneklerde düşük düzeyde kalacaktır.
İş Göremezlik Gelirleri olarak tanımlanan kısa vadeli ödemeler;
Ø Hastalık,
Ø Analık,
Ø İş Kazası ve Meslek Hastalığı sonucu sürekli yada geçici iş göremezlik

Kısaca asgari ücretle çalıştığınız da gelir anlamında düşük olacaktır.
Çalışırken siz düşük ücreti kabullendiğinizde ,vefatınız halinde hak sahiplerini de düşük aylık ve gelire mahkum edersiniz.

Düşük Sigorta Primini Şikayet Edebilirsiniz

ALO 170 hattına veya dilekçe ile ücretlerin eksik ödendiğini SGK’ya şikayet etmek gerekir. İşçi bu şartlarda çalışmak istemiyorsa, ücretinin SGK’ya eksik bildirildiğini iddia ederek iş akdini haklı olarak feshedip kıdem tazminatlarını da diğer alacaklarını da mahkeme ile alabilirler

VEDAT İLKİ / ALİTEZEL.COM

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 30 Ekim 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Düşük Sigorta Primi (1 Yorum)

  1. Eşim 1962 doğumlu olup işe girişi mart 1980 tarihidir.289 günü mevcut olup 3 doğum gerçekleştirmiş olup 3 çocukta hayattadır,Doğum borçlanması yapmak istiyoruz.torba yasasina gore 3 borçlanma 2160 güne tekamül ediyor.ne kadar para ödemek gerekir.3600 günü tamamlamak gerekirmi.Emekli olursa ne kadar maaş alir.