EK 5 Tarım Sigortası

EK 5 Tarım Sigortası

Tarım SSK statüsü tarım sektöründe hizmet akdine tabi olarak çalışan tarım işçileri için getirilmiş bir sigortalılık statüsüdür.

Tarım SSK 5510 sayılı Kanun sonrasında 4/1-(a) sigortalılığı olarak yeniden düzenlenmiştir.

Kimler İsteğe Bağlı Tarım SSK(EK-5) Kapsamına Girebilir:

5510 Sayılı Kanunun 4 üncü madde ile isteğe bağlı sigortalılık hükümleri ve 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamında sigortalı olmayan, kendi sigortalılıklarından dolayı bu kanunlara göre gelir ve ya aylık almayan ve 18 yaşını doldurmuş olanlardan; tarım ve ya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar İsteğe Bağlı tarım Ssk kapsamına girebilir.

İsteğe Bağlı Tarım SSK Tescil Süreci:

5510 sayılı kanun kapsamında isteğe bağlı ssk ödemek isteyen vatandaşlar internet üzerinden ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi ve ya internetten temin edebilecekleri Ek-5 isteğe bağlı Tarım SSk başvuru formunu kendi doldurduktan ve Bağlı bulunduğu ilgili muhtarlık, birlik, kuruluş il ve ya ilçe tarım müdürlükleri tarafından onaylattıktan sonra bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Merkezine/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvurabilirler.

Tarım SSK (EK-5) hangi Tarihten İtibaren Tescil Edilir?

Kuruma talepte bulundukları tarihten itibaren tescilleri yapılır ve başvuru tarihi itibariyle bu kanun kapsamına alınırlar.

İsteğe Bağlı (Ek-5) Kapsamındaki Sigortalılık Sona Erme Şekli

Bu madde kapsamındaki sigortalılık; 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendi dâhil olmak üzere 4 üncü maddeye istinaden sigortalı olarak çalışmaya başlayanların çalışmaya başladıkları tarihten, sigortalılıklarını sona erdirme talebinde bulunanların talep tarihinden, prim borcu bulunanlardan talepte bulunanların primi ödenmiş son günden, gelir ya da aylık talebinde bulunanların aylığa hak kazanmış olmak şartıyla talep tarihinden ve ölen sigortalının ölüm tarihinden itibaren sona erer.

Bu sigortalılık yani EK.5 Tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı na ödenen primler 4/a yani eski ssk lıların ödediği primler gibi değerlendirilir ve ssk şartlarında emeklilik hakları sağlar.

İsteğe Bağlı(EK-5) Hangi Sigorta Kollarına Tabidir?

Bunlar hakkında 5510 sayılı Kanunun kısa vadeli sigorta kolları bakımından yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı sigortası, uzun vadeli sigorta kolları yönünden malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası ile genel sağlık sigortası hükümleri uygulanır

Dolayısıyla Hastalık ve Analık hallerinden faydalanamamaktadırlar.

Sigortalılar ne kadar prim öderler?

Bu madde kapsamındaki sigortalılar, 82 nci maddeye göre belirlenen prime esas kazancın alt ve üst sınırı arasında olmak kaydıyla sigortalı tarafından belirlenen günlük kazancın otuz katının % 34,5’i oranında prim öderler.

 • Güncel Prim: 01.07.2017 – 31.12.2017 arası: 490,59 TL

Başvuru Şartları Nelerdir ? Nereye Başvurmalıyım

Kendi sigortalılıklarından dolayı bu kanunlara göre gelir veya aylık almayan ve 18 yaşını doldurmuşolanlardan; tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar, örneği Kurumca hazırlanan ve Kurumca belirlenen ilgili muhtarlık, birlik, kuruluş, il veya ilçe tarım müdürlükleri tarafından usulüne uygun olarak düzenlenip onaylanmış belgeleri ile talepte bulundukları tarihten itibaren sigortalı sayılırlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 08 Ocak 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

EK 5 Tarım Sigortası (93 Yorum)

 1. 1972 doğumluyum 1 nisan 1990 sigorta girisim var 1584 gun sigorta pirimim var bunu tamamlayip emekli olmak istiyorum 2 cocugumu borclanma ile geri kalan sureyide tarim sigortasi yaptirmak istiyorum benim size sorum bir isyerinde calisip sigortali olmakmi yoksa tarim sigortasi yaptirmakmi benim icin daha uygun olur bir yerde çalışıyo gozukup primide ben odeycem zaten hangisini onerirsiniz benim icin

 2. Esim 1964 dogumlu 1984 bagkur girisi var araliksiz 1992 yilina kadar esnaf bagkurlu olarak prim odedi.bundansonra prim odemelerini durdurduk.acaba esim ek 5 ten tarim sigortalisi olarak prim yatirmaya devam edebilirmi

 3. Ben ek5 e kayitliyim am a yeni Işe basladigimdan dolayi sigortali oldum..ek5 kendi otomatik iptal oluyor mu yoksa bizmi iptal etmeliyiz…

  • İsteğe bağlı bağkurda otomatik kapanıyor aynı durum EK-5 Tarım sigortası içinde geçerli olmalı lazım. Yinede SGK’ya basit bir dilekçe yazıp EK-5 Sigortanızın kapatılmasını talep edebilirsiniz.

 4. Lütfen yardım edin. 05.03.1966 doğumluyum.ilk işe giriş tarihi 16.04.1991. şu an itibariyle ssk li olarak çalışmaktayım ve toplamda 4500 pirim gün sayım var.1986 yılında askere basladim 1988 yılında bitirdim.toplam 18 ay askerlik yaptım ve borçlanmadim. Ne zaman emekli olabilirim, tarım arazim var işten ciksam ek5 maddesi kapsamında tarım ssk yaptırabilir miyim,

 5. Ek5 tar sigr da sağlık yardımı alamıyor muyuz,eğer alıyorsak primleri aksatirsak sagliktan yararlanamiyor muyuz,ayrıca 30 gün üzerinden asgari ödemek istersek ne kadar prim tahakkuk eder
  Saygılar

  • Hakan Bey,

   EK5 Sigortanın normal sigortadan farkı olmadığı için sağlık yardımı alabilirsiniz. Ayrıca emeklilik işlemleri için primleriniz işlenmeye devam eder. En alt tutar ise;

   Güncel Prim: 01.07.2017 – 31.12.2017 arası: 490,59 TL

 6. Üzerime ait tarım alanı veya arazi yok fakat 20 aydir tarim sigaortasi oduyorum. Duyduguma gore boyle bir durumda tarim sigortam gecerli degilmis.Bu konunun gerceklik payi var midir varsa bile odedigim parayi geri alabilir miyim veya uzerime tapulu bir tarla alip para odedigim gunleri ona aktarabilir miyim. Acil cevap verir misiniz

 7. Çocuk borçlanması varmı ek 5 te? 3600 günle de emekli olabilirmiyiz? Bana başlarken 7200 gün ödemeniz gerekli denmişti. 2013 te başladım en erken ne zaman emekli olurum.36 yaşındayım.

 8. Ben evde hanimiyim ek 5 ödüyorum ama tarım da çalışmıyorum diye iptal edilebilir deniyor. Bu doğrumu? Birde 2 yıl dondurabilirmiyim odemeleri?

 9. Son 6 aydır tarım sigortamın primini ödeyemiyorum.Sigortalılığım ne zaman durdurulur?Ya da durdurmak için müracaat etmeme gerek var mı?Tekrar başlatmak istediğim zaman nelerle karşılaşırım?
  Gerekli bilgilere ulaşamadım.
  yardımcı olur musunuz?

 10. 2004 ek5 tarim sigortası ödüyorum ne zaman emekli olur ve nekadar emekli maaşı alırım suan aylık ödemem 437 tl sigorta olarak iyidir sigortami bagkurmu daha iyidir teşekkür ederim.

 11. 1983 yılının son aylarında sigorta girişim var. Toplamda 1000 gün sigortam var. 03.03.1965 doğumluyum. 2 çocuğum var onları da borçlanabiliyorum. Tarım sigortasından yararlanabilir miyim kaç yıl ödersem emekli olurum.

 12. İşe give giriş tarihim 1989 ve 01.01.1971 doğum tarihim 3270 günüm var Ek 5 tarım sigortası primlerini yatırıyorum. Ne zaman emekli olacağım. Askerlik borçlanmam da 450 gündür. Bu borçlanmayı ödediğim takdirde ne zaman emekli olacağım.

 13. Benim ek 5 tarım sigortası yatırıyorum ve yurtdışına çıktığım için kapalı gözüküyor ve yurtdışından geldim borclanmami yatırmak istiyorum kapalı olduğu için yazamıyorum bilgilendirebilirseniz sevinirim