EK 5 Tarım Sigortası | SGK, e-Devlet, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü, Prim Sorgulama

EK 5 Tarım Sigortası


EK 5 Tarım Sigortası

Tarım SSK statüsü tarım sektöründe hizmet akdine tabi olarak çalışan tarım işçileri için getirilmiş bir sigortalılık statüsüdür.

Tarım SSK 5510 sayılı Kanun sonrasında 4/1-(a) sigortalılığı olarak yeniden düzenlenmiştir.

Kimler İsteğe Bağlı Tarım SSK(EK-5) Kapsamına Girebilir:

5510 Sayılı Kanunun 4 üncü madde ile isteğe bağlı sigortalılık hükümleri ve 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamında sigortalı olmayan, kendi sigortalılıklarından dolayı bu kanunlara göre gelir ve ya aylık almayan ve 18 yaşını doldurmuş olanlardan; tarım ve ya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar İsteğe Bağlı tarım Ssk kapsamına girebilir.

İsteğe Bağlı Tarım SSK Tescil Süreci:

5510 sayılı kanun kapsamında isteğe bağlı ssk ödemek isteyen vatandaşlar internet üzerinden ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi ve ya internetten temin edebilecekleri Ek-5 isteğe bağlı Tarım SSk başvuru formunu kendi doldurduktan ve Bağlı bulunduğu ilgili muhtarlık, birlik, kuruluş il ve ya ilçe tarım müdürlükleri tarafından onaylattıktan sonra bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Merkezine/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvurabilirler.

Tarım SSK (EK-5) hangi Tarihten İtibaren Tescil Edilir?

Kuruma talepte bulundukları tarihten itibaren tescilleri yapılır ve başvuru tarihi itibariyle bu kanun kapsamına alınırlar.

İsteğe Bağlı (Ek-5) Kapsamındaki Sigortalılık Sona Erme Şekli

Bu madde kapsamındaki sigortalılık; 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendi dâhil olmak üzere 4 üncü maddeye istinaden sigortalı olarak çalışmaya başlayanların çalışmaya başladıkları tarihten, sigortalılıklarını sona erdirme talebinde bulunanların talep tarihinden, prim borcu bulunanlardan talepte bulunanların primi ödenmiş son günden, gelir ya da aylık talebinde bulunanların aylığa hak kazanmış olmak şartıyla talep tarihinden ve ölen sigortalının ölüm tarihinden itibaren sona erer.

Bu sigortalılık yani EK.5 Tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı na ödenen primler 4/a yani eski ssk lıların ödediği primler gibi değerlendirilir ve ssk şartlarında emeklilik hakları sağlar.

İsteğe Bağlı(EK-5) Hangi Sigorta Kollarına Tabidir?

Bunlar hakkında 5510 sayılı Kanunun kısa vadeli sigorta kolları bakımından yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı sigortası, uzun vadeli sigorta kolları yönünden malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası ile genel sağlık sigortası hükümleri uygulanır

Dolayısıyla Hastalık ve Analık hallerinden faydalanamamaktadırlar.

Sigortalılar ne kadar prim öderler?

Bu madde kapsamındaki sigortalılar, 82 nci maddeye göre belirlenen prime esas kazancın alt ve üst sınırı arasında olmak kaydıyla sigortalı tarafından belirlenen günlük kazancın otuz katının % 34,5’i oranında prim öderler.

 • Güncel Prim: 01.07.2017 – 31.12.2017 arası: 490,59 TL

Başvuru Şartları Nelerdir ? Nereye Başvurmalıyım

Kendi sigortalılıklarından dolayı bu kanunlara göre gelir veya aylık almayan ve 18 yaşını doldurmuşolanlardan; tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar, örneği Kurumca hazırlanan ve Kurumca belirlenen ilgili muhtarlık, birlik, kuruluş, il veya ilçe tarım müdürlükleri tarafından usulüne uygun olarak düzenlenip onaylanmış belgeleri ile talepte bulundukları tarihten itibaren sigortalı sayılırlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ocak 2015

Bu yazı en son 08 Ocak 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

EK 5 Tarım Sigortası (81 Yorum)

 1. Son 6 aydır tarım sigortamın primini ödeyemiyorum.Sigortalılığım ne zaman durdurulur?Ya da durdurmak için müracaat etmeme gerek var mı?Tekrar başlatmak istediğim zaman nelerle karşılaşırım?
  Gerekli bilgilere ulaşamadım.
  yardımcı olur musunuz?

 2. 2004 ek5 tarim sigortası ödüyorum ne zaman emekli olur ve nekadar emekli maaşı alırım suan aylık ödemem 437 tl sigorta olarak iyidir sigortami bagkurmu daha iyidir teşekkür ederim.

 3. 1983 yılının son aylarında sigorta girişim var. Toplamda 1000 gün sigortam var. 03.03.1965 doğumluyum. 2 çocuğum var onları da borçlanabiliyorum. Tarım sigortasından yararlanabilir miyim kaç yıl ödersem emekli olurum.

 4. İşe give giriş tarihim 1989 ve 01.01.1971 doğum tarihim 3270 günüm var Ek 5 tarım sigortası primlerini yatırıyorum. Ne zaman emekli olacağım. Askerlik borçlanmam da 450 gündür. Bu borçlanmayı ödediğim takdirde ne zaman emekli olacağım.

 5. Benim ek 5 tarım sigortası yatırıyorum ve yurtdışına çıktığım için kapalı gözüküyor ve yurtdışından geldim borclanmami yatırmak istiyorum kapalı olduğu için yazamıyorum bilgilendirebilirseniz sevinirim

 6. 1991 de 90 gün ssk ödedim 1993 te tarım bağkur u başladım 21 yıl 9 ay baykurt ödedim 261 gün askim ödedim 1969 doğumluyum ne zaman olurum.

 7. Benım ek5 sigortam vardı sigorta lı işe girdim sanırım hala devam ediyor ödeme çok yüksek bunu Nasıl halledebilirim yardım istiyorum

 8. 1959 doğumluyum. 2011 yılından itibaren tarım sigorta yatırdım. Askerlik borclanmami yatırdım. Bu aydan itibaren ek-5 e geçiş yaparsam ne zaman emekli olurum. Emekli maaşım bu günün şartlarında ne kadar olur.

 9. Benim tarım sigortam vardı ancak işe girdi hala iptal olmadı önümüzdeki ayında borcunu çıkardılar ben işyerinde sigorta başlamış gözüküyorum ancak kapatmadılar ne yapabilirim acil dönerseniz sevinirim.

 10. 0802. 1966 dogumluyum 0107 2000. Cifci bakur girisim var 15. Yil 11. Ay yatirdim 0101 2016 da ek 5 tarim sskaya gecdim sskadan mi emekli olurum venezaman kac yasin da ve kac gule olurum cevapler saniz memnun olurum