Emekli Maaşı Nasıl Arttırılabilir

Emekli Maaşı Nasıl Arttırılabilir, Emekli Maaşını nasıl yükseltebilirim

emekli-ayligi-arttırma
Emekli Aylığını Arttırma

Bir çok okurumuz emekli maaşını nasıl artıracağını soruyor. Emekli maaşını artırabilmenin en önemli kriteri, SSK primlerinin yüksek matrah üzerinden yatırılmasıdır. Yani ne kadar yüksek prim ödenirse emekli maaşı da o kadar artar. Dolayısıyla birden fazla işyerinde sigortalı olan kişinin her işyerinden SSK primi ayrı ayrı yatacağından dolayı emekli maaşı da yüksek olacaktır.

Bu şekilde birden fazla işyerinden yatırılan SSK primlerinin emeklilik açısından hem prim günü hem de kazanç olarak dikkate alınmaktadır.

SSK prim tavanına (halen 5.762,40 TL) kadar olan sigorta primi ile gün sayısı (en fazla 30 gün olarak) dikkate alınmaktadır. 30 gün olarak) dikkate alınmaktadır.

Bağlanacak olan emekli aylığının miktarı iki parametreye bağlıdır.

Bunlardan birincisi emeklilik tarihi itibarıyla güncellenmiş ortalama aylık kazanç, diğeri de aylık bağlama oranıdır.

Ortalama aylık kazanç, yıllar itibariyle SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur veya Banka Emekli Sandıklarına bildirimi yapılmış/borçlanılmış olan sigorta primine esas kazançların (matrah) her yılın enflasyon ve büyüme oranının % 30’undan oluşan güncelleme katsayıları ile emeklilik tarihine kadar güncellenmesinden sonra toplam prim ödeme gün sayısına bölünmesi ve çıkan rakamın 30 ile çarpılması suretiyle bulunmaktadır.

Ortalama aylık kazancın bu şekilde bulunması 1/10/2008 tarihi sonrası ödenen primler için geçerli olup, her üç statü (SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı) için de geçerlidir.

Ortalama aylık kazanç, 2000 yılından önce ve 2000-1/10/2008 döneminde ise sigortalılık statüleri için farklı şekillerde hesaplanmaktaydı.

Aylık bağlama oranı ise, 1/.10/2008 tarihinden önce sigortalı olanlar için ilk 3600 günün (10 yılın) her 360 günü (her tam yılı) için % 3, sonraki her 360 için ise %2 olarak dikkate alınmak suretiyle hesaplanmaktadır.

Yine, aylık bağlama oranı da ortalama kazançta olduğu gibi 1/10/2008 tarihi öncesinde değişik dönemler için farklı şekilde hesaplanmaktaydı.

Emekli aylığının bu iki parametresi yukarıda belirtilen şekilde tespit edildikten sonra,

“Aylık= Ortalama Aylık Kazanç X Aylık Bağlama Oranı” formülüyle hesaplanmaktadır.

Emekli aylığının yüksek olabilmesi için, hem sigorta primine esas kazancın yüksek olması (tavandan veya tavana yakın miktardan bildirilmesi), hem de kişinin aylık bağlama oranının yüksek olması gerekmektedir ki, bu da prim ödeme gün sayısının yüksekliğine bağlıdır. Zira, fazladan ödenen her 360 günlük prim aylık bağlama oranını 2 puan artırmaktadır.

Dolayısıyla, çalışanlar emekli aylıklarının yüksek olmasını istiyorlarsa, hem çalışmalarının her dönemini kayıtlı (sigortalı) geçirmeleri, hem de sigorta primlerinin gerçek kazançları üzerinden olması gerekmektedir.

Sosyal güvenlik reformunda da emeklilik sistemi, kişilerin uzun süre sigortalı olarak çalışmaları ve bu süre içinde de primlerinin yüksekten ödenmesi üzerine kurgulanmıştır.

Özellikle, SSK sigortalılık statüsüne tabi olanların emeklilik şartlarından olan asgari prim ödeme gün sayısı ile emeklilik yaşı arasındaki makas açılarak, kişilere bir anlamda prim ödeme gün sayısını doldurduktan sonra da kayıtlı çalışarak aylık bağlama oranlarını yükseltmeleri şeklinde yönlendirmede bulunulmuştur.

Bu durumu bir örnekle açıklayalım:

20 yaşında SSK statüsünde 2010 yılında çalışmaya başlayan erkek bir kişi, devamlı çalışması halinde asgari prim ödeme gün sayısını 20 yıl sonra (7200 prim ödeme gün sayısı) dolduracak ve kişi 40 yaşında olacaktır. Bu kişinin, çalışmayı bırakması halinde aylık bağlama oranı (20x%2) % 40 olacak ve emeklik yaşı (60 yaş) için de 20 yıl daha beklemek zorunda kalacaktır. Bu kişinin ortalama aylık kazancının 1.000 TL olduğu varsayıldığında emekli aylığı 1.000 TL X%40=400 TL olacaktır.

Buna karışın söz konusu kişinin emeklilik yaşına kadar kayıtlı çalıştığı varsayıldığında, toplam 14400 prim ödeme gün sayısına göre aylık bağlama oranı (40x% 2) %80’ne çıkacak, emekli aylığı da 1.000 TLX%80=800 TL olacaktır.

Burada önemli bir husus da, emekli aylığı hesabında diğer çarpan olan ortalama aylık kazancın düşmemesi için emeklilik için gerekli olan asgari prim ödeme gün sayısı doldurulduktan sonra primlerin yüksekten, en azından eski seviyesinden ödenmesi gerekmektedir.

Zira, aylık hesabı için aylık bağlama oranı ortalama aylık kazanç ile çarpıldığından, çarpandan biri yükselse de diğerinin düşmesi çarpan etkisini tam olarak yansıtmayacaktır.

Görüldüğü gibi, emekli aylığının hesabı aslında basit bir matematik işlemi olup, bu işlem sonucunun yüksek olması kanunen belirlenen hesaplama kuralları dışında, bizzat sosyal güvenlik sisteminde olanlara bağlıdır. O nedenle kayıt dışı çalışmamaya özen gösterip, bunun takipçisi olmak ileride “yüksek emekli aylığı” anlamına gelecektir.

Ek olarak yüksek emekli maaşı almanın formülü konusunu okumanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 07 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Emekli Maaşı Nasıl Arttırılabilir (7 Yorum)

 1. Babam 1944 doğumlu. Yaklaşık 1973’e kadar Türkiye’de çalışmıştır. Sigortalı zamanı çok az çıktı. Almanya’dan emekli. TR’den aldığı emekli maaşı şu an 140 TL civarı.(Yazı hatası yok gerçek 150 TL) Sorum: Babamın bu zamandan sonra emekli maaşı nı yükseltme imkanı varmı? Hangi bilgilerle nere müracaat edebiliriz?

  Saygilarimla
  Ferhat

 2. 01/10/1991 stajer sigorta girişi 01/02/1994 normal sigorta girişi 5190 günüm var 26/6/1975 dogumluyum ne zaman emekli olurum emekli maaaşımı artımak için ne yapmalıyım

 3. benim günüme az kaldı ama yaş beklicem beklerkende çalışıcam bu emekli maşımı dürürürmü yada yüksekten gösterip 10 gün çalıştı göstermek artırırmı

 4. BU YASALAR TBMM ÜYELERİNE NEDEN UYGULANMIYOR ONLAR BU ÜLKENİN GERÇEK SAHİPLERİMİ ACABA ÖBÜR TARAFTA KUL HAKLARINI NASIL ÖDEMEYİ PİLANLAYACAK BİR YASAÇIKARACAKLARMI

 5. 5267 gün /yüzde 40 raporlu /20.09.1997.sgk.başlangıç / şubat 2014 tarihinde emekli oldum / şuanda 862 tl.maaş almaktayım doğrumu.
  ayrıca emekli olurken 18 ay askerligim var olmasına rağmen bana 10 ay da 18 ayda yatırsan maasin değişmez denildi bende bundan dolayı 10 ay yatırdım acaba geri kalan 8 aylık askerliğimi yeniden yatırma imkanı varmıdır yatırırsam maaşımda bir artış olurmu

 6. Merhaba,
  01.10.1976 doğumluyum SSK başlangıcım 01.10.1996 dır 5900 günüm doldu ve şimdi 53 yaşı beklemem gereklidir. SSK primlerim 2014 den önce asgari ücretli olarak ödenmiştir 2014 yılı için 1200 tl olarak yatırılmıştır şimdi 2015 1201,50 tl olarak yatmaktadır benim kıdem tazminatımı mı almam mı doğrudur veya yaşım dolana kadar çalışmam mı SSK primleri tamamlanıp çalışanın daha sonra emekli aylığının düştüğü söylenmektedir. Bununla ilgili iş verenimle ne şekilde görüşmem gereklidir. Kıdem Tazminatı mı alarak ayrılmam mı veya anlaşarak yarı zamanlı çalışmam mı. Bu şartlarda genel sağlık sigortasından ne şekilde yararlanırım hastane ve tedavi masrafları ne şekilde karşılanır.Bu konularda yardımınız rica ederim.