Emekli Olanlar Çalışabilir mi

Emekli Aylığı Alanlar Çalışabilir mi?

SSK’dan yaşlılık aylığı alanlar, emekli olduktan sonra da bir işte çalışabilir. Ancak, çalışmaya başlayan emeklilerin tercih edecekleri sigorta kolu (tüm sigorta kolları veya sosyal güvenlik destek primi) bunların işverenleri tarafından Kuruma verilecek olan Sigortalı İşe Giriş Bildirgelerinde belirtilmelidir. Tüm sigorta kollarına tabi çalışmayı tercih eden emeklinin aylığı, çalışmaya başladığı tarih itibariyle kesilir. Sosyal güvenlik destek primini tercih eden emeklilerin aylıkları ise ödenmeye devam olunur.

emekli

Diğer taraftan, 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi ile herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanların bu aylıkları kesilmeksizin; genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin % 50’sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda herhangi bir kadro, pozisyon veya görevde çalıştırılamayacağı ve görev yapamayacağı, yine anılan Kanunda diğer kanunların emeklilik veya yaşlılık aylığı almakta iken emeklilik veya yaşlılık aylıkları ve/veya diğer tazminatları kesilmeksizin atanmaya, çalıştırılmaya veya görevlendirilmeye izin veren hükümlerinin 01/01/2005 tarihi dahil uygulanmayacağı hüküm altına alındığından, Kurumumuzdan yaşlılık aylığı almakta iken kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya başlayanların işyerince emekli sigortalının aylığının kesilmesine ilişkin yazılı bildirimin Kurumumuza yapılması halinde sigortalıların çalışmaya başladıkları tarihinden itibaren aylık kesilmektedir.

Geçirdikleri iş kazası yada tutuldukları meslek hastalığı sonucu Kurumdan sürekli iş göremezlik geliri alanlar bu gelirleri kesilmeden de çalışmaya devam edebilirler.

Malullük aylığı alanların 506 sayılı Kanuna tabi olarak sigortalı bir işte çalışmaya başlamaları halinde aylıkları kesilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Bu yazı en son 30 Ocak 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Emekli Olanlar Çalışabilir mi (14 Yorum)

 1. mrb 5 yıdan fazladır agızve dış saglığı merkezındedış tek olarak çalışıyorum,,15 aydır emekli oldum 6 ayda bir veya her yıl ıhale yi kazanan ozel laboratuvar adına sozleşmelı çalışıyorum..ıhaleyı alan laboratuvar adına emekli olarak girişim yapıldı çalışmaya devam ettim fakat özel laboratuvar adına hastanede çalışmam yasak diye beni işten çıkartıyorlar…beni işten çıkartmaları yasalmı…saygılarımla cengiz yılmaz..

 2. Emekli olmuş.Ama çalışmaya devam eden bir kişi çalìşetìğı iş yerinde tekrar sigortalı gösterilebilir mi?10 günlük sigorta gösteriliyorsa şikayet edildiğinde iş verene mi yoksa emekliye mi sorun olur.aylıkta kesinti olur mu? Tesekkürler

 3. Merhabalar. Babam köy hizmetlerinden emekli annem bir işte çalışıp emekli olursa ileride ölüm nedeniyle babamın emekli aylığından faydalanabilir mi?

 4. Babam emekli oldu bnde işten çıkardılar acaba babamın sigortasını yarlaniyorm bide sağlık masrafların babamın massindanmi kesiyo

 5. Babam emekliyken akrabalarına inanıp onlar tarafından sigortalı gözükmüş. Sigortayı 17 gün için açıp kapatmışlar. Daha sonra emekliliği kapandı. Şimdi emeklilik nasıl geri gelir veya aldığı gün kadar parayı devlete geri vermesi gerekir mi?

  • EMEKLİ OLDUKTAN SONRA SİGORTALI OLARAK BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞMAYA BAŞLARSANIZ EMEKLİ MAAŞINIZDAN YÜZDE 10’LUK BİR KESİNTİ OLUR.(BİLDİRGENİN SİZİN ADINIZA SGDP’DEN VERİLMESİ GEREKLİ)

  • SİGORTASIZ BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞIYORSANIZ HERHANGİ BİR TAZMİNAT HAKKINIZ BULUNMAMAKTADIR. ANCAK SGK’YA ŞİKAYET EDEREK MAHKEMEYE BAŞVURUR VE ÇALIŞMIŞ OLDUĞUNUZ DÖNEMLERİ İSPAT EDEBİLİRSENİZ GERİYE DÖNÜK OLARAK PRİM VE DİĞER YASAL HAKLARINIZA KAVUŞABİLİRSİNİZ. BİR AVUKAT İLE GÖRÜŞMELİSİNİZ.

 6. emekliyim 5 yıldır sigortasız çalısıyorum iş ayrımında nelerden faydalanabilirim bilgilendirirseniz sevinirim

 7. EMEKLİLERİN AYLIĞINDAN BORÇLARINA KARŞILIK İCRA PARA KESEMİYOR .BENİM ALACAKLI OLDUĞUM KİŞİNİN AYLIK EMEKLİ MAAŞI 1.890.TL BANA OLAN BORCUNU ÖDEMİYOR MAAŞINDAN İCRA YOLUYLADA ALAMIYORUM BU DURUM NE KADAR ADALETLİ .HANİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNDE OLSA BENDE HALİNE ACIRIM .HİÇ OLMAZSA MAAŞI YÜKSEK OLANLARDAN BORÇLARINA KARŞILIK BİR KISIM KESİNTİ YAPILSA OLMAZMI .LÜTFEN BU KONUYU İLGİLİLERE İLETİNİZ

 8. mesleki faaliyetimi serbest icra etmek için ormancılık bürosu açmak zorundayım.hizmet akti ile çalışmayacağım.ormancılıkla ilgili projele gelirse makbuz mukabili yapacağım.gelmezse birşey yok.5531 s.kan 7.mad.ne göre ticari faliyet sayılmıyor,ayrıca 31/12/2009 tarihli R.Gazetenin27449 mükerrer sayısnda da ticari faliyet sayılmıyor mesleki faaliyetsayılıyor.sosyal güvenlik desdekleme aidatı ödemem gerekiyormu.meyilime bildirirseniz mutlu olacağım.5.3.2013

  • DURUMUNUZ ÖZELLİK ARZ EDİYOR.BU KONUYLA İLGİLİ ALO 170 HATTINA YADA EN YAKIN SGK MERKEZİNE SORMANIZ DAHA DOĞRU OLACAKTIR.