Emzirme Ödeneği

emzirme ödeneğiEmzirme Ödeneği

2013/20 sayılı SGK Genelgesinin üçüncü maddesi ve 5510 sayılı Kanunun 16’ncı maddesine göre, sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına veya gelir aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle gelir aylık alan erkeğe diğer şartların yerine getirilmesi şartıyla emzirme ödeneği ödenmektedir.

Emzirme ödeneği verilmesi için aranan şartları yerine getiren erkeğin; isteğe bağlı sigorta, 2925 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanunun ek 5’inci veya ek 6’ncı maddeleri kapsamında sigortalı olması nedeniyle haklarında analık sigortası hükümleri uygulanmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilecektir

Emzirme ödeneğinde 120 gün şartı var:
Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için, 5510 sayılı SS ve GSS Kanununun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının;
a) (a/SSK) kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,
b) (b/BAĞ-KUR) kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması, şarttır.

Emzirme ödeneğinde 300 gün şartı dikkate alınır:
Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan 5510 sayılı SS ve GSS Kanununun 9’uncu maddesine göre sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya karısı analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkeğe, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneği verilebilecektir.

Emzirme ödeneği tutarı 2013 yılında 95 liradır.

SORU:Tarım Sigortasına prim ödüyorum. Bir çocuğumuz oldu. Emzirme ödeneği alabilir miyim; kaç lira alırım? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
CEVAP: Doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gününüz varsa, 95 TL emzirme ödeneği alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 30 Ocak 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Emzirme Ödeneği (27 Yorum)

 1. Ben 31.12.2015 yılında işten ayrıldım ve02.05 2016 yılında bir erkek çocuğum oldu başvuru yapmama rağrem henüz ne süt parası nede doğum yardımı alamadım napmam gerekir boşanmış olduğum için ihtiyacım var bu konuda bilgi alabilirmiyim

 2. 2012 yılında bir Kizim oldu eşim ev hanımı ben asgari ücretli calisanim süt parasi ve doğum parasi geriye dönük alabiliyormuyum nereye baş vurmaliyim

 3. Eşim sigortalı ve 2 çocuğum var biri 2012 doğumlu diğeri 2016 sigortadan ne kadar ücret alabilirim .

 4. Merhaba,

  İsteğe bağlı tarım sigortam bulunuyor. Ödemeleri internet ortamından veya banka yolu ile gerçekleştirebilir miyim?

  SGK vesnesinden ödemezsem, banka veya internetten yatırılanlar da sorun yaşayabilirsiniz, sistemde ödendiği görüntülenmeyebilir bilgisi verildi.

  Ne yapabilirim ?

 5. 5 ay once dogum yaptim 399 bagli sozlesmeli emekli sandigi guvenceli devlet calisaniyim esimle ayni statute …bende bu odenekten yararlaniyor muyum…

 6. Herkese selamlar 09.12.1015 tarihinde bebeğim oldu ben esnafim Bağkur yatırıyorum 2009 yılından itibaren çocuğumun doğduğu tarihte benim 1315 tl Bağkur borcum vardı ben bu borcumu 15.12.2015 tarihinde ödedim emzirme parası alabilirmiyim yorum yazarsanız sevinirim

  • Yukarıda okuduğum bilgiye göre, emekliler dahil değil çünkü şartlarda SGK primi ödeyen çalışanları kapsıyor.

 7. ben adıyamandan tarım bağkurluyum.istanbulda yaşıyorum. 2.dünyaya geldi. emzirme parasını nasıl alabilirim. hangi belgeler gerekir. teşekkür ederim.

 8. Ben 657’ye bağlı devlet memuruyum. 26.02.2014 tarihinde bir kızım dünyaya geldi. Eşim ev hanımı çalışmıyor eşime,Süt parası alabilirmiyiz.

  • çalıştıgınız kurumun personel servısıne tarfınıza emzirme odenmesı talebıyle dılekce yazın personel servısınız odeme ıslemının muhasebelestırır ve hesabınıza yatırır

 9. ben tarım bağkurluyum 2011 çocuğum oldu ben emzirme yardımı için müracat etim sadece bir sefer 89.0 tel ödediler başk ödeme olmadı sadece bir sefrmi bu yardımı veriyorlar acaba (sorum)

 10. 2014 9/19 tarihinde bi oglum dogdu emzirme odenegi icin sgk 170 bilgi hattini aradim.
  2014 tarihi itibari ile otomatik olarak 120 gun ssk primi yil icinde olanlar sgk basvurmadan otomatik olarak 20 is gunu icindr ziraat bankasnia para yatiyormus .
  Emzirme odenegi 103 tl dir.

  • T.C.

   SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

   …..…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne

   …..…………Sosyal Güvenlik Merkezine

   …./…./20… tarihinde doğan çocuğumdan dolayı tarafıma emzirme ödeneği verilmesini arz ederim.

   .…/.…/20…

   Adı Soyadı İmza

   T:C Kimlik no (sosyal Güvenlik Sicil No)

   Adres

   Telefon

   ekler

   1) Doğum Raporu 1 adet asıl, 1 adet fotokopi

   2) Bebeğin doğduğu tarihli, sigortalıya ait 120 günü olan vizite kağıdı.

   3) Evlenme cüzdanının 4 ve 5 inci sayfasının fotokopisi.

   Not. sgk genelgesinde emzirme ödeneği ile geniş açıklama yapılmıştır. Emzirme ödeneği ile daha geniş bilgi isterseniz aşağıdaki yazıyı okuyunuz.

   Analık sigortasından sağlanan diğer bir hak emzirme ödeneğidir. Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakanlık Makamınca onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilecektir.

   Sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme yardımı ödenebilmesi için, doğum tarihinde doğum yapan kadınla Medeni Kanuna göre evlenmiş olması şartı aranacaktır.

   Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının;

   a) (a) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,

   b) (b) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,şarttır.

   Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan Kanunun 9 uncu maddesine göre sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere üçyüz gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya karısı analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkeğe, doğum tarihinden önceki onbeş ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneği verilebilecektir.

   Örnek: İşyerinden 01/08/2007 tarihinde ayrılması nedeniyle 10/08/2007 tarihinde sigortalılık niteliğini yitiren sigortalı erkeğin karısının sigortalılık niteliğinin yitirildiği tarihten itibaren 300 gün içinde, yani 10/08/2007-05/06/2008 tarihleri arasında 09/01/2008 tarihinde doğum yapması ve doğum tarihinden önceki 15 ay içinde yani 09/10/2006-08/01/2008 tarihleri arasında en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi ödendiğinin tespit edilmesi halinde emzirme ödeneğinin ödenmesi mümkün bulunmaktadır.

   süt emzirme parası 2012

   • Merhaba lütfen bna bir cevap ..10 aylik bir kizim var 20.05.2015 doğumlu.acaba ben emzirme parasi ambilirmiyim.sut parasi çocuk parasi değil.efendim .emzirme parasi ve esim ssk li bn değilim .lütfen beni aydinlatrmisiniz..