Ev Hizmetlerinde 10 Günden az Çalışanlar

BAŞVURU SMS İLE OLACAK

Evinde 10 günden az sigortalı çalıştıracak kişinin bir defaya mahsus SMS ile kendi TC kimlik numarasını yazıp “5510” kısa mesaj servisine kendini “çalıştıran” olarak kaydettirmesi, daha sonra ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalıştıracağı kişinin TC kimlik numarası ve ayın hangi gününde çalıştıracağı bilgisini “5510” kısa mesaj servisine göndererek sigortalı için tescil kaydı oluşturulması yoluyla yapılacak.

Sigortalı çalıştıran kişiye sigortalının kaydının yapıldığı ve 1,10 TL günlük sigorta primi ve 1,00 TL hizmet bedelinin telefon faturasına yansıtılacağı yönünde cevap mesajı dönülerek bunun onaylanması halinde hem sigortalı tescili hem de tahsilatı tamamlanmış olacak.

Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom hatlarından herhangi birinden yapılan işlem tutarı cep telefonu faturasına yansıtılarak SGK’ya aktarılacak.

Hangi işler ev hizmeti sayılır?
• Ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek temizlik, ütü, yemek yapma, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş ve bahçe işleri ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin ev halkı dışındaki bireyler tarafından yapılması işleri ev hizmeti sayılacaktır.
• Çocuk, yaşlı veya özel bakım işinin ev hizmetinde çalışanın evinde ya da hastane, bakımevi vb yerlerde yapılması da ev hizmeti sayılacaktır.
• Aynı evde oturan üçüncü dereceye kadar akraba olanların yaptıkları işler ev hizmeti sayılmayacaktır.

E-DEVLET BAŞVURU VE SORGULAMA İŞLEMLERİ

10 günden az çalışan sgk bildirim işlemlerini SMS ile yapabildiğiniz gibi Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeden e-devlet vasıtasıyla bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün.

4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama Tıklayınız

Üst deki bağlantıdan sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kimler ev hizmetlerinde ayda 10 günden az süre ile çalışabilir?
• Herhangi bir çalışması olmayanlar,
• 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerine tabi çalışanlar,
• İsteğe bağlı sigortalılar,
• 2925 sayılı Kanuna, 5510 sayılı Kanunun ek 5 ve ek 6 ncı maddelerine tabi sigortalılar,
• Kurumdan aylık ve gelir alanlar, Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışabilirler.
• Emekli aylığı alanların aylıkları kesilmez, bunlardan ayrıca uzun vade ve genel sağlık sigortası primi alınmaz
Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az süre ile çalışan sigortalılar emeklilik sigortası primi ödeyebilecek mi?
• Ev hizmetinde ayda 10 günden az çalışan sigortalılar için ayrıca 30 gün üzerinden uzun vadeli sigorta kolları (emeklilik) ve genel sağlık sigortası primi ödemelerine imkân sağlanmış olup sigortalıların bu primi ödemeleri için Kuruma müracaat etmelerine gerek bulunmamaktadır.
• Ev hizmetinde çalışan kişinin uzun vade ve genel sağlık sigortası primi ödemesi için çalıştıran kişi tarafından 1 gün iş kazası primi bildirilmesi yeterli olacaktır.
• Sigortalılar uzun vade ve genel sağlık sigortası primini takip eden ayın sonuna kadar ödeyebilecek olup bu sürenin geçirilmesi halinde primin bir daha ödenme imkânı kalmayacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı en son 16 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)