Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı

ev hizmetlerinde çalışanların sigortası

Ev hizmetlerinde çalışanlar da SGK sigortalısı olurlar ve onlar için de sigorta primi ve işsizlik sigortası primi ödenir, ama bu çalışanlar için gelir vergisi ödenmediğinden normal çalışanlara göre cebinizden çıkacak para daha az olur…

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince (madde 6) aşağıda sayılanlar için SGK primi ödenmesi gerekmez:

SÜREKLİ ÇALIŞMAYAN İÇİN DURUM NE?

a) İşverenin işyerinde ücretsiz çalışan eşi,

b) Aynı konutta birlikte yaşayan ve üçüncü derece dahil bu dereceye kadar hısımlar arasında ve aralarına dışardan başka kimse katılmaksızın, yaşadıkları konut içinde yapılan işlerde çalışanlar,

c) Ev hizmetlerinde çalışanlar (ücretle ve sürekli olarak çalışanlar hariç) …

Madde metninden de görüldüğü üzere ücretle ve sürekli olarak çalışan ev hizmetleri görevlileri SGK’lı olmalı ama ücretsiz veya ücretli olup da süreksiz çalışanlar için SGK primi ödenmesi gerekmemektedir.

Öte yandan, sürekli ve ücretle çalıştığı için 5510 sayılı kanun gereğince de SGK’ya her ay bildirilmeli ve adına prim ödenmelidir.

İŞE GİRİŞ İŞLEMLERİ YAPILMALIDIR

5510 sayılı kanun gereğince sürekli ve ücretle çalışan ev hizmetlilerini SGK’ya bildirmenin de bir usulü-esası vardır. Mevzuat gereğince, bir işçiyi (hizmetçiyi-kapıcıyıbahçıvanı) işe alan ev sahibi,

1- Aynı gün Sosyal Güvenlik Kurumu’na işyeri bildirgesi doldurup gönderecektir. (Bildirgelerin örnekleri www.sgk.gov.tr web sayfasında “Formlar ve Dilekçeler” bölümünde var.)

2- Ardından, e-bildirge için şifre talep edip, internet üzerinden işe aldığı ev hizmetlisi için bir ay içinde işe giriş bildirgesi doldurup SGK’ya vereceklerdir.

3- Öte yandan her ay bir önceki ayda ev hizmetlisi için (asgari ücretten az olmamak şartıyla) ayda kaç lira ücret ödendiğini belirten Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesi’ni de SGK’ya verecektir.

SGK’nın yeni uygulaması gereğince işverenlerin, evde bir kişi dahi çalıştırıyor olsalar, aylık bildirgeleri de elden değil e-bildirge sistemiyle internet üzerinden SGK’ya gönderme zorunluluğu vardır.

ÇALIŞANLAR İŞSİZLİK SİGORTASINA DAHİL

Ev hizmetlerinde çalışanların tamamı ile kapıcılar, “İşsizlik Sigortası” kapsamı içindedirler. Yani ev hizmetlerinde çalışanlara İş Kanunu kapsamında ihbar, kıdem tazminatı, yıllık izin gibi haklar verilmemiştir ama işsiz kalırlarsa işsizlik sigortasından para da alabilirler. Tabii bunun için 4447 sayılı kanun gereğince en az 600 gün (20 ay) sigortalı çalışmak birinci şarttır.

EV HİZMETLİLERİ İÇİN VERGİ ÖDENMEZ

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 23’üncü maddesi gereğince, “… Hizmetçilerin ücretleri (Hizmetçiler özel fertler tarafından evlerde, bahçelerde, apartmanlarda ve ticaret mahalli olmayan sair yerlerde orta hizmetçiliği süt ninelik, dadılık, bahçıvanlık, kapıcılık gibi özel hizmetlerde çalıştırılanlardır)…” Gelir Vergisi’nden muaftır. Bu durumda aylık 1000 TL kazanç bildirilen bir kapıcılık-hizmetçilik işyerinden SGK’ya eski adıyla SSK’lı yeni adıyla 4/A’lı gibi bildirilirse işsizlik sigortası dahil yüzde 36.5 oranıyla 365 TL prim ödenecek ama hiç gelir-damga vergisi ödenmeyecektir.

SORU: Evde hizmetçi olarak asgari ücretle çalışan birinin işverene maliyeti kaç liradır? Evde hizmetçi olarak çalışanın mali yükümlülükler açısından diğer çalışanlardan farkı nedir? Rafet KANMAZ

CEVAP: Hizmetçi ücretleri Gelir Vergisi’nden müstesna tutulduğundan vergi kesilmez. Yasa hizmetçiyi ‘evde, bahçede, apartman ve ticaret mahalli olmayan sair yerlerde orta hizmetçiliği, süt ninelik, dadılık, bahçıvanlık, kapıcılık gibi hizmetlerde çalıştırılan’ olarak tanımlamış. Ev hizmetlerinde belirtilen işleri yapanlara ödenen ücretten vergi kesilmez. Diğer çalışanlardan farkı, aldıkları ücretin vergiye tabi tutulmamasıdır.

Dolayısıyla çalışanın eline 132.20 TL (124.77 Gelir Vergisi+7.43 TL Damga Vergisi) fazla para geçer. Uygulama işverene parasal avantaj sağlamaz. Ancak, işveren Gelir Vergisi beyan külfetinden kurtulmaktadır. 5 puanlık prim teşviği (indirimi) de dikkate alındığında, evde asgari ücretle çalışan hizmetçinin işverene aylık maliyeti 1.140.07 TL’dir. Çalışanın ücretinden yüzde 14 oranında 137 TL sosyal sigorta primi, yüzde 1 oranında 9.79 TL işsizlik sigortası primi olmak üzere 146.79 TL kesinti yapılır. Çalışanın eline aylık net 831.81 TL geçer. Sonuç olarak işveren her ay hizmetçiye 831.81 TL, sosyal sigorta primi olarak 278.90 TL ve işsizlik sigortası primi olarak da 29.36 TL olmak üzere 308.26 TL Sosyal Güvenlik Kurumu’na öder.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Bu yazı en son 22 Aralık 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı (1 Yorum)

 1. KOCAM YAZINIZI OKUDUM TEŞEKKÜR EDERİM. BENİDE BİR SURUM OLACAK

  01/04/2015 TARİH ve 29313 SAYILI TEBLİGDE ” 10 GÜNDENAZ ÇALIŞANLAR İÇİN GÜNLÜK İŞVEREN TARAFINDAN ASGARI ÜCRET KARŞILIĞI 40,05 * %2= 0,80 KURUŞ ÖDENECEĞİ BELİRTİLMEKTEDİR.

  HALBUKİ GENELLİKLE EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞAN KİŞİYE 100,00 TL. CİVARINDA PARA ÖDENMEKTEDİR. ÖRNEĞİN 100,00 TL. ÖDEMİŞ İSEK : 100,00 * % 2= 2,OO tl. Mİ ÖDEYECEĞİZ.

  DİĞER TARAFTAN EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞAN KİŞİYE SSK.MÜFETTİŞLERİ TARAFINDAN, ” SEN……EVDE BİR GÜN ÇALIŞMIŞSIN GÜNLÜK NE KADAR ÜCRET ALDIN DİYE SORULDUĞUNDA O KİŞİDE İSTER İSTEMEN 100,00 TL. ALDIM DİYECEKTİR.

  SSK. MÜFETTİŞLERİ BİZE DÖNEREK. NEDEN 40,05*%2=8,80 KURUŞ ÜZERİNDEN PRİM ÖDEMESİ YAPARAK SSK PRİMİNİ EKSİK YAPMIŞSINIZ DİYEMEZ Mİ ?

  CEVABINIZI BEKLER SAYGILAR SUNARIM.